| soimos a întrebat:

Oare nu vi se pare o blasfemie sa il considferati pe Isus ca fiind Dumnezeu si mantuitor?
Aceasta in contextul in care Dumnezeu Creatorul in Isaia 43:11 spune ca El este SINGURUL Dumnezeu si >mantuitor
"11. Eu, Eu sunt Domnul Dumnezeu şi nu este alt mantuitor afară de Mine!"

Poi chiar pina acolo am ajuns cu crestinismul incat sa facem cacao pe ce zice Dumnezeu? Si sa ne facem Dumnezeu din cel care a fost slavit peste 1500 de ani in biserici cu numele de Lucifer:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Sau poate credeti cumva ca Dumnezeu era damblagiu atunci cand a afirmat in Isia 43:11 ca El este singurul Dumnezeu si singurul mantuitor, deci nu Isus?

Chiar credeti ca Dumnezeu e damblagiu si bate campii?

21 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

"Oare nu vi se pare o blasfemie sa il considferati pe Isus ca fiind Dumnezeu si mantuitor?"

Raspuns: NU!

"Chiar credeti ca Dumnezeu e damblagiu si bate campii?"

Raspuns:NICIODATA!

| soimos explică (pentru Esperança):

Ma bucur ca accepti adevarul ca Dumnezeul lui Moise este singurul Dumnezeu si Mantuitor, iar Isus este exact asa cum il numeste Tatal ceresc in Apocalipsa 12.12!
Adica Diavol!

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

Eu nu am zis aberatia asta. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia.
Insa tind sa-ti zic ca Isus face parte din trinitate!
Dumnezeu este -Creierul, Intelepciunea
El si-a aratat Dragostea prin Isus Hristos, adica Isus Hristos= Dragoste
Iar felul prin care Dumnezeu lucreaza se numeste Duhul Sfant.
Adica Duhul Sfant=Lucratorul!

"Cine este mincinosul, dacă nu acela care tăgăduieşte că Iisus este Hristos? Acesta este antihristul, care tăgăduieşte pe Tatăl şi pe Fiul. Cine tăgăduieşte pe Fiul nu are nici pe Tatăl. Cine mărturiseşte pe Fiul are şi pe Tatăl."

| soimos explică (pentru Esperança):

Ce Trinitate ma puisor?
Trinitatea sarlatanilor bisericii?
Unde spune El Dumnezeul ca este in "trinitate" cu vagabondul de Isus-Christos?
Eu stiu ca nu exista in Biblie nicio Trintate dar exista un text in Apoc 12.12 in care Isus al tau este numit DIAVOL de catre Tatal ceresc!
Ce deaq visezi, de debiteyi inventii mincinoase, sau ti-ai pierdut "uzul ratiunii"!

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul. Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor. (Geneza 1:1-2)

Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." (Geneza 1:26)

La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. (Ioan 1:1-3)

Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm, dar, acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci." (Geneza 3:22)

Am auzit glasul Domnului, întrebând: „Pe cine să trimit şi cine va merge pentru Noi?" Eu am răspuns: „Iată-mă, trimite-mă!" (Isaia 6:8)

Deci cele trei persoane, Dumnezeu, Fiul şi Duhul Sfânt sunt prezente în Vechiul Testament şi a împuternicit pe oameni ca să poată face lucrări deosebite (Exod 31:1-5), sau să elibereze ca pe Samson (Jud. 3:10, 6:34, etc) dar mai ales ca să transmită oamenilor mesajele revelaţiei profetice (Ezec. 2:2, 3:12, 3:24, etc).

Drept răspuns, Isus i-a zis: „Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit." Atunci Ioan L-a lăsat. De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea, cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El. Şi din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc plăcerea." (Matei 3:15-17)

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin. (Matei 28:18-20)

Căci, prin El (prin Isus Hristos) şi unii şi alţii avem intrare la Tatăl, într-un Duh. (Efeseni 2:18)

| soimos explică (pentru Esperança):

Unde vezi tu in ghiveciul asta ca e vorba de Christos?
Eu mai degraba inteleg ca e vorba despre Arici pogonici!

| soimos explică (pentru Esperança):

Unde vezi tu ca e vorba de Trinitatea din care s-a nascut Isus?
Poi dupa teoria ta omul este o adevarata Cincime poate chiar o Zecime, pentru ca Gandeste, Mananca si se Kk, vorbeste, face sex, doarme, invata, lucreaza, ++++
Cum Dumnezeul lui Moise nu are inca un Fiu, (vezi asta in religia lui Moise) inseamna ca voi care va inchinati Fiului nu aveti NICI UN Dumnezeu!

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

Ai stat atata timp sa te gandesti ce sa zici si tot o prostie ai spus happy Nici n-aveam pretentii sa vezi cevahee hee

"Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. "

Despre care "NOI" crezi ca e vorba?

| Allrc24 a răspuns:

O intrebare pentru tine.te obsedeaza diavolul? una doua lucifer.straight face pardon am uitat normal ca te obsedeaza doar esti satanist...

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică:

Hallloooo!
Esti beat?
Sau invenmtezi tu o noua religie pe o Biblie care spune altceva decat debitezi tu?
Poi nu -ti-am dat versetul din Isaia in care vezi adevarul?
de unde Dracu mai scoate prostiile astea imense pe care le tot repetati ca o moara stricata, pentru ca in Biblie Dumnezeu spune cu totul altceva, si anume inversul?

| IMC90 a răspuns:

A fi credincios este o insulta la adresa timpului liber.

| danut a răspuns:

Nu Dumnezeu bate campi ci tu, Dumnezeu din Isaia ESTE ACELASI CU ISUS HRISTOS. Lucifer a fost primul INGER a lui Dumnezeu (citeste TOT din Isaia de unde citai mai inainte). Daca ai fi citit BIBLIA ai fi aflat ca omenirea nu a avut contact DECAT cu DUMNEZEU Isus Hristos, Dumnezeu Fiul. Cu Dumnezeu Tatal NU a avut contact DEOARECE PACATUL, fiintele pacatoase NU POT EXISTA, supravetui in prezenta TATALUI. TATAL nu a fost cunoscut DECAT prin spusele Fiului si a celor doua TEOFANI (afli tu ce si cum de unul singur).

| soimos explică (pentru danut):

Ha ha ha!
Poi de unde ai mai luat si prostia asta?
Zice cumva Dumnezeu in Tanach (VT) despre acest lucru sau o zic cei care au scris NT lucrand cu puterile Diavolului?
Daca zice Dumnezeu asta si nu o zice Ioan, Luca, Parpanghel sau Purandel. desfata-ne si pe noi cu acest link miraculos!
Dar pina atunci ramane valabil acest verset din Isaia, pentru ca la "Dumnezeu" la care te referi tu, Tatal ceresc il denumeste Diavol!
Veyi Apocalipsa 12.12

| danut a răspuns (pentru soimos):

"12. Cum ai cãzut din cer, Luceafãr strãlucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pãmânt, tu, biruitorul neamurilor! 13. Tu ziceai în inima ta: "Mã voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi sedea pe muntele adunãrii dumnezeilor, la capãtul miazã-noaptei; 14. mã voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt." 15. Dar ai fost aruncat în locuinta mortilor, în adâncimile mormântului! "
ACESTE versete din acelasi ISAIA pe ca-l citai anterior ITI arata ca:
Lucifer este un inger, a fost alungat din cer (pe pamant) si ca SUNT MAI MULTI Dumnezei, in speta noi Ii numim Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant. Astea sunt din ISAIA, iar ca pentru cei ca tine poti citi si CAPITOLUL 53 din acelasi ISAIA.

| OOOLEOOO a răspuns:

1. Versetele Isaia 43:11 acolo Vorbeste Domnul Dumnezeu nu Isus si Isaia face parte din vechiul testament vechea lege atunci cand Dumnezeu nu-l avea pe Isus apoi l-a trimis pe Isus ca Mantuitor sa ne arate noua lege,Ca orce tata isi trimite fiul sa mosteneasca averea lui!

Si da Lucifer a fost un inger bun,un inger din care luai binecuvantare, dar el a vrut mai mult, el a vrut sa fie Dumnezeu si de asta a fost aruncat pe pamant si izgonit din Imparatia Cerurilor

| soimos explică (pentru OOOLEOOO):

Hahaha, asta zau ca e tare!

Adica Dumnezeu este si el un tata muritor ca tatal tau sau al lui Parpanghel, si ca atare isi lasa mostenirea in testamente?
ha ha ha, da bine m-am mai distrat!

Oricum ma bucur ca ai inceput sa faci legatura intre Lucifer si Isus Christos!
Este un mare pas inainte!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru soimos):

Eraun exemplu *-* o pilda am zis ca asa cum un tata isi lasa mostenirea fiului (cum un tata vrea ca un copilul sa-i urmeze alegerile) asa si Dumnezeu a vrut ca Isus sa fie mantuitoru nostru, n`am siz nimic de testamente sau moarte >.<

| ateu123 a răspuns:

De fapt ai dreptate eu ma intreb cateodata cui se inchina oare crestinii la fiul sau la tatal? si daca sunt 2 pers separate? ciudat in biblia apare ca isus se roaga la tatal lui
http://liber-cugetatorii.blogspot.com/

| miradoniz a răspuns (pentru ateu123):

Eu nu inteleg ce sa fie ciudat? tu nu ai petrecut niciodata timp cu Tatal tau? asta e rugaciunea.Stiu ca este diferit pentru musulmani-totusi, si tu ai un parinte, banuiesc.

| soimos explică (pentru miradoniz):

Nu e vorba de mers la birt sau la curbe unde sa va petreceti timpul!
E vorba de faptul ca Dumnezeu spune ca Nu Isus este Dumnezeu si nu Isus este Mantuitorul, ...ci tocmai EL care a creat lumea!
ce dracul ati patit cu totii ca nu mai sunteti in stare sa pricepeti nicio propozitie simpla ca asta:

"11. Eu, Eu sunt Domnul Dumnezeu şi nu este alt mantuitor afară de Mine!"
Aveti nevoie cumva sa va ajut sa intelegeti aceasta fraza formata din 2 propozitii atat de simple?