| ForJesus a întrebat:

Http://stiri.resursecrestine.ro/......-ierusalim
Sigiliul, de mărimea unei monede, este marcat cu două cuvinte în aramaică, însemnând „pur pentru Domnul".
Credeți ca cei din vechime au fost mai aproape de Domnul?

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Prostii!
Credeți ca cei din vechime au fost mai aproape de Domnul?
De care Domnul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce domn ea citeste biblia ai auzit de zei de trib ai evreilor? au avut unu singur da recunosc alti zei ba chiar se inchina si ei si le recunoaste puterea de care domn vb?

| ForJesus explică (pentru anonim_4396):

Domnul este unul singur și El este Domnul Domnilor în veci de veci! Amin!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ForJesus):

Da esti de acord cu mine ca evrei recunosteau alti zei?

| ForJesus explică (pentru anonim_4396):

Da, sunt de acord cu tine ca unii evrei nu toti au avut si alti idoli:
Totuşi cei mai mulţi dintre ei n-au fost plăcuţi lui Dumnezeu, căci au pierit în pustiu.
Şi aceste lucruri s-au întâmplat ca să ne slujească nouă drept pilde, pentru ca să nu poftim după lucruri rele, cum au poftit ei.
Să nu fiţi închinători la idoli, ca unii dintre ei, după cum este scris: „Poporul a şezut să mănânce şi să bea; şi s-au sculat să joace."
Să nu curvim, cum au făcut unii din ei, aşa că într-o singură zi au căzut douăzeci şi trei de mii.
Să nu ispitim pe Domnul, cum L-au ispitit unii din ei, care au pierit prin şerpi.
Să nu cârtiţi, cum au cârtit unii din ei, care au fost nimiciţi de nimicitorul.
Aceste lucruri li s-au întâmplat ca să ne slujească drept pilde şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, peste care au venit sfârşiturile veacurilor.
Astfel, dar, cine crede că stă în picioare să ia seama să nu cadă.
Nu v-a ajuns nicio ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre; ci, împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ForJesus):

Cu oamenii ca tine sa ma bucur sa vb nu cu pers inchise la minte