| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=O9we864sMns&feature=relmf u
Urmariti atent ce spune acest om in cele 10 minute din filmare.
Osho a fost Campionul dezbaterilor pe intreaga Indie si a castigat Medalia de Aur.La varsta de 21 de ani a atins – zice-se - iluminarea, cea mai inalta culme a constiintei omenesti, in perspectiva budista.Condamnat de creştini, hinduşi, mahomedani, jainişti, evrei, de toată lumea. A fost condamnat de aşa zişii religioşi, de politicieni, de jurnalişti, de oamenii de cultură, de scriitori, de critici, de toţi cei care fac parte din "Conspiratia impotriva omului,,. Osho a fost expulzat aproape din toate tarile unde a fost si interzis. Aproximativ in 21 de tari a fost interzis. Osho a incetat din viata la 19 ianuarie 1990, fara sa fie resemnat sau fatalist, el a explicat discipolilor sai ca "existenta a hotarat ca i-a venit timpul"
Ce parere aveti despre ce vorbeste, pentru cine intelege? Ce parere aveti despre acest om? A citit cineva din cartile lui?

11 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Crestinii l au condamnat? Eu nu stiu nici o informatie oficiala prin care crestinismul condamna invataturile acestei persoane. Nu am citit nici o carte de el dar am vazut o reclama pe site-ul elefant.ro

| Increatul a răspuns (pentru shadovv):

Osho nu a scris niciodata o carte, cuvintele lui au fost transpuse in carti de catre discipolii sai care au facut o fundatie si au inceput sa ii transpuna in carti vorbele lui.Am citit aproape toate cartile lui si autobiografia in care povestea ca majoritatea religilor il condamnau pentru invataturile lui. Osho a fost arestat abuziv în S.U.A. Colegii de celulă şi tot personalul închisorii îi devin discipoli. Atât Congresul cât şi Casa Albă au fost interesate de activităţile acestui guru şi de ashramul său. A fost otravit, in inchisoare, de catre autoritatile americane, cu talium si a supravietuit.

| DyNo a răspuns:

Fiecare are credintele, ideile lui.
Putem sa credem in ce vrem.
Nici o Biserica sau autoritate religioasa nu are dreptul sa ne spuna in ce sa credem, sau sa nu credem, din pacate acest drept nu ne este respectat.
Budistii, nu pot sa vina si sa le spuna crestinilor ca Iisus nu s-a nascut din pantecele unei virgine, cum nici crestini nu pot sa le spuna budistilor, ca Budha, nu s-a nascut dintr-o floare de lotus.

| Increatul a răspuns (pentru DyNo):

Nu credea in Budha.Te inseli.nu avea nici o credinta.''Religia,, lui cum o numea el, era o stiinta a constiintei. Înca din primii ani ai copilariei si adolescentei sale petrecute în India, Osho se dovedea a fi un spirit independent si rebel care se opunea acceptarii traditiilor sociale, politice si religioase ale lumii în care traia, fiind orientat întotdeauna catre experimentarea proprie a Adevarului si nu catre dobândirea de cunostinte pur intelectuale.A fost jianist in copilarie, dupa ''Religia,, lui a fost o stiinta a consiintei, nu a avut nici un sistem de credinta.

| DyNo a răspuns (pentru Increatul):

Eu nu vorbeam de Osho.

| vitbsk a răspuns:

Pentru ce motive a fost expulzat?

| Increatul a răspuns (pentru vitbsk):

Te referi la faptul ca avea, ceasuri de aur, masini etc.Era sarlatan cum ar venii, asta vrei sa scoti in evidenta.Da avea omul, insa asculta ce spune cuvant cu cuvant.Ce relevanta are, de ce sunteti asa gelosi cand un om are ceas de aur, preotii nu au ''Maseratii,, pe aia nu-i observi. Explica-mi ce parere ai despre filmarea asta, am pus una de bun-simt.Nu ma intelege gresit, eu am o atitudine echilibrata, nu am scopul sa lovesc in ''Religie',, daca asta ii impresia ta.Ce spune el nu sunt dogme, sunt niste invataturi.

| vitbsk a răspuns (pentru Increatul):

N-am nicio impresie, de aia am întrebat, de ce a fost declarat persoana non-grata în atâtea ţări.
Pe aceeaşi construcţie a discursului dacă nu-l judeci pe Osho, pentru posesiuni nu judeca nici preoţii pe acest criteriu.

| Increatul a răspuns (pentru vitbsk):

Hai ca o sa-ti zic, scuze pentru greseala ce am facut-o mai devreme, a fost o greseala.Are o poveste impresionanta.A fost o campanie mediatică împotriva lui Osho.A inceput sa aiba tot mai multi discipoli si invataturile lui au ajuns sa se raspandeasca in toata lumea.Milioane de oamenii au inceput sa-l asculte si asta cam a deranjat la perioada respectiva.
-A fost aresta abuziz in America in statul Oklahoma, inchis sub un nume fals. Osho a fost otravit in inchisoarea din Oklahoma de catre autoritatile americane, cu talium si a supravietuit.Colegii de celulă şi tot personalul închisorii îi devin discipoli.
Avocatii au spus "noi suntem aici ca să te apărăm dar se pare că este imposibil. Nu ne putem asuma riscul de a veni la proces pentru că ne-au spus direct că viaţa ta ar fi în pericol.
În finalul procesului, avocatul S.U.A. a încheiat într-un mod penibil: "Nu am fost capabil să aduc dovezi împotriva lui, dar nici partea adversă nu a fost capabilă să dovedească altceva"!
-Dupa a mers in Grecia, după doar 18 zile poliţia grecească intră cu forţa în locuinţa sa, îl arestează şi îl expulzează. Ziarele greceşti relatează despre presiuni din partea guvernului şi bisericii care au determinat această intervenţie.
-În următoarele două săptămâni vizitează sau cere permisiunea de a vizita alte 17 ţări din Europa, America de Sud şi de Nord. Toate îi refuză viza sau i-o revocă imediat după sosire. Oriunde ar fi aterizat avionul său era urmat de un alt avion care avea la bord oficiali ai S.U.A. dotaţi cu o valiză plină de dosare şi articole din presă ce îl prezentau pe Osho ca fiind un criminal de talie grea de care orice stat ar fi fost mai bine să scape cât mai repede. Italia, Germania,. Anglia, Olanda, Elveţia şi Grecia au fost ţări închise oficial. La Stockholm aterizarea a fost respinsă de poliţişti înarmaţi.
-Se îndreaptă în 1986 spre Uruguay. Urma sa aiba o conferinta acolo.
Presedintele din Uruguay este sunat de la Washington si anunţat că dacă îi va acorda rezidenţă lui Osho cele 6 bilioane de dolari reprezentând datoria pe care Uruguay-ul o are faţă de SUA vor fi cerute imediat înapoi.Malcolm Wilkey, ambasadorul S.U.A. în Uruguay îi prezintă preşedintelui un raport al C.I.A. în care se afirma ca Osho este un om foarte inteligent, este un anarhis.Are puterea de a transforma minţile oamenilor". Preşedintele nu are încotro şi este nevoit să îi ceară să părăsească ţara.
-În următoarele luni este alungat şi din Jamaica şi Portugalia. În Parlamentul Eurupean de la Strasbourg a fost introdusă o moţiune de 12 membri directori care cereau,, cooperarea eruopeană pentru a se asigura că liderului Osho nu îi este permis să intre în nici unul din statele membre ale Comunităţii.
-În 1986, Osho se întoarce la Mumbay în India unde rămâne până la sfârşitul vieţii (în 1990) continuând să ţină conferinţe şi meditaţii colective.
În 1989 Max Brecher începe documentarea pentru a scrie o carte despre arestarea abuzivă şi hărţuirea internaţională a lui Osho. Intervievează 60 de persoane ce au fost direct implicate în evenimente : poliţişti, şefi de închisoare, ziarişti, oficialităţi, etc. Adună documente oficiale. Nouă dintre persoanele cheie refuză să participe. Cu toate acestea iese la iveală întreaga conspiraţie. Cartea este trimisă la mai multe case de editură din lume dar toate (în număr de 30) o refuză. În 1991 manuscrisul este acceptat de o editură indiană dar şi aceasta anulează contractul după scurt timp.
Osho a fost un om condamnat de toti pentru invataturile pe care le preda putini oameni stiu despre aceasta persoana.A fost un om remarcabil, care a fost peste tot interzis, era persoana non-grata oriunde mergea.Invataturile lui erau considerate foarte periculoase,pentru ca a inceput sa demaste controlul,au intervenit:bisericele, religiile, C.I.A, Parlamentul European, Casa Alba, diferite servicii secrete.Gandeste-te ca un simplu om pe nume Osho a reusit sa deranjeze prin niste invataturi toata lumea, nu a mai a fost acceptat la nici o televeziune, numai avea dreptul sa predea lumii ''Invataturile,, lui.Astea sun drepturile omului,in lumea asta? Un om interzis peste tot pentru ''invataturile,, lui, toata lumea a inceput sa il considere persoana non-grata, pentru ca a inceput sa aiba toti mai multi de discipoli in toata lumea si era periculos pentru ''sistem,, acest om, asa ca a fost alungat de peste tot. Un singur om prin niste simple ''Invataturi,, despre viata a reusit sa fie interzis peste tot asta nu iti da de gandit? Ca daca nu afecta cu nimic ''sistemul,, era lasat in pace.

| vitbsk a răspuns (pentru Increatul):

Am citit ce ai scris, totuşi, ce garanţie ai că unele mesaje din cărţi(nu interviuri) nu au fost denaturate sau reconfigurate de către servicii aşa cum s-a vrut să se audă?

| TrentonChase a răspuns:

"Man comes into existence with all the doors open, all directions available; all the dimensions are for him to choose.
But before he can choose, before he can be, before he can even feel his being, he is spoiled." Imi place foarte mult felul in care gandeste si vorbeste, il respect pentru ca a ales drumul sau gandeste in felul sau si nu s-a lasat influentat.