| SG1995 a întrebat:

Https://www.jesusneverexisted.com/saul-paul.htm

Considerați legit faptul de-a presupune că Paul este o ficțiune inventată de marcionisti și preluată creștini?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Noi consideram ca esti un adept al teoriilor evreesti care urasc existenta lui Isus si l-ar pupa si in fund pe DIAVOL daca ar putea sa-L elimine pe Hristos din istorie. Autorul siteului de unde te-ai inspirat cu cele doua intrebari cretine dupa cum bine sti este un evreu ce il contesta pe Hristos si tot crestinismul creiat de ACESTA. Singurul lucru bun pentru tine ar fi sa te POCAIESTI ca ai mintea cam necoapta la fel ca varsta ta. P.S. Am citit tot ce trebuie despre "autorul" acelui site asa ca nu merita mai multe comentari. P.S. Ma refer STRICT la evreii care il CONTESTA pe Domnul Hristos, NU la tot poporul evreu.

| minrest a răspuns (pentru danut):

Care ''voi'', minuscula intersectie a multimii adventiste cu multimea adeptilor antisemitismului politic? Un evreias si acest Paul, care pretinde el ca il contesta pe Isus ca mesia, si care nu pretinde ca Isus ar fi divin nici macar intr-un verset; ca pana la urma i-a venit o idee... pardon, o viziune mai buna, e drept, dar nu a mers pana acolo incat sa pretinda ca Isus ar fi fost Dumnezeu. Pentru mine evreii sunt ca si oricare alti oameni, dar pentru un antisemit ca tine, trebuie sa fie neplacut sa te inchini la un evreu, promovat de alti evrei.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Este neplacut sa vezi ca in secolul 21 (XXI) mai exista gunoaie de nazisti legionari in poporul roman dar fi sigur ca veti disparea pentru VECIE la revenirea "ACESTUI" ISUS. P.S. Voi nici sa cititi nu puteti din cauza neguri care va bantuie prin ceea ce sustineti ca va sta pe umeri caci nici ce este un antisemit nu stiti ce este daca ma faci pe mine antisemit. Dai atat cat te duce "capul".

| minrest a răspuns (pentru danut):

Daca argumentul tau este ca autorul site-ului este evreu, desigur ca esti antisemit; adesea ai dat argumentul asta, deci esti consecvent; esti un nazist in denial, ma bucur sa te vad atat de confuz, asa as vrea sa va vad pe toti.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Confuzia este in mintea ta, ateismul de la evrei pleca, cine este crestin este antisemit sau Domnul Hristos era antisemit? Cat de confuz esti si cum va place sa amestecati cuvintele. Tu spui ceva de genul, o mica parte din poporul roman are convingeri naziste, cine nu este nazist ESTE ANTIROMAN Ti-ai auzit logica, vai de tine. Si pentru a NU mai abuza de confuzia pe care ai creiat-o voi modifica textul initial

| ania a răspuns:

Nu

| Nilsson a răspuns:

Minciuni, uite ce spune apostolul Pavel în epistola 2 Tesaloniceni, cap. 2:

"11 Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

12 pentru ca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiţi."