| anonim_4396 a întrebat:

I(I)sus i-a spus lui Pilat ca el pentru asta a venit in lume ca sa marturiseasca despre adevar. Pilat l-a intrebat: Ce este adevarul? I(I)sus nu a zis nimic. De ce credeti ca nu a vrut sa-i spuna?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca urmaresti intreaga istorie a evenimentelor vei afla ca sotia lui Pilat a fost AVERTIZATA inainte cine este Isus Hristos iar aceasta l-a anuntat pe PILAT. Este evident ca acesta stia ADEVARUL deoarece Isus a spus despre EL ca ESTE ADEVARUL SI VIATA. Pilat i-a pus o intrebare retorica incercand sa "motiveze" ceea ce urma, de aceia Isus nu i-a raspuns. Totul era o fatarnicie.

| doctorandus a răspuns:

Isus era un zilier in constructii semianalfabet si nu se pricepea la filosofie.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca probabil nu era cu adevarat preocupat de acel subiect, mai ales ca Isus putea cunoaste acest lucru.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Hristos a vorbit numai in public, dar ca si iudeii Pilat ar fi vrut o predica numai pentru el

| sublime89 a răspuns:

Era deja in silenzio stampa la acel moment laughing

| suffarstar a răspuns:

Probabil ca daca I(i)sus ii spunea lui Pilat Adevarul, acesta refuza sa-l mai condamne pe I(i)sus la moarte. Dupa cum scrie Biblia, destinul omului I(i)sus pe Pamant era sa moara in schimbul iertarii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Probabil că Pilat considera adevărul ca fiind imposibil de înţeles. El nu aştepta un răspuns, iar Isus nu i-a oferit un răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si-a dat seama ca ar fi vorbit degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adorno spunea ca nu poti afla adevarul ci trebuie sa fii adevarul

| Silviuloan a răspuns:

Daca ar fi fost mai aprig la gandire pilat, si-ar fi dat seama caci in fata lui statea chiar Adevarul.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Potrivit unei lucrări de referinţă, această întrebare exprima „mentalitatea omului cultivat, conform căreia încercarea de a stabili adevărul absolut în orice aspect este sortită eşecului" (The Beginnings of Christianity, de George P. Fisher
El nu aştepta un răspuns, iar Isus nu i-a oferit un răspuns. Probabil că Pilat considera adevărul ca fiind imposibil de înţeles

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Pentru ca Biblia are multe scapari si orice explicatie ar fi inutila. Biblia nu este cuvantul vreunei zeitati. Pur si simplu e o povestire si din acest motiv are si atatea scapari.

| RisenLight a răspuns:

Intrebarea lui pilat a fost ceva in genu sa arat "filozoful din mine". adica o chestie care nu merita raspuns... daca nu sti de ce nu merita raspuns scuze dar iti spun ca daca vrei sa ataci scriptura si crestinismul trebuie sa il cunosti corect mai intai... a da va doresc tuturor ateilor sa aveti constinta impacata (cu adevarat) cand veti muri.