| Octavian199 a întrebat:

Ia uite ce face religia si credinta https://www.digi24.ro/......va-1081831

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man majoritatea crestinilor nu fac asta, este o generalizare stupida, omul ala era nebun la cap si nici la manastire nimeni nu iti spune sa faci asa ceva, asa pot spune si crestini de Hitler si Stalin, nu credinta la determinat sa faca asta si nebunia lui asa cum nici ateismul nu lea indemnat pe nebuni aia, este trist, ti a omorat intreaga familie merita moartea dar legea e blanda o sa scape sa mai ucida

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Unii.

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Poate ca exagerai.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Sa fim seriosi uni?,ce naiba man nu deveni radical in gandire, nu e bine si eu mai fac misto dar nu o lua in serios, viata e prea scurta sa o iei in serios, sunt crestini ok si radicali, extremisti, o minoritate, nu uita ca europa secolului 20 era o europa radicala,nazism,comunism, facism, toate aveau ideologi extreme, hitler a putut manipula o natiune, stalin, musolini etc

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Corect.Ma lua valul. Scuze.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Aia e partea animalica man

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Da, fiecare are partea lui de animal, care uita sa gandeasca.

| milan9 a răspuns:

Observatia aceasta e la fel de stupida ca si aceea ca in lagare se murea de foame DIN CAUZA coltului de paine pe care il primeau incarceratii. NU din cauza a ceea ce primeu se murea, CI din cauza a ceea CE NU SE PRIMEA. Ceea ce primeau era... bine venit. Problema era ca nu primeau mai mult!
La fel si cu barbatul din Brasov. Indiferent de gruparea/secta din care facea parte (penticostal cred) eu nu cred ca aceasta l-a indemnat la teribila fapta. Sunt o serie intreaga de frustrari, carente, vicii sufletesti care conduc pe un om la fapte extreme, dar in nici un caz morala crestina. Greselile legate de cultul din care facea parte reprezinta un alt subiect. Poate ca, indirect aceste greseli (si parasirea harului divin) l-au putut lasa descoperit in fata curselor demonice. Dar nu incerca sa cauti explicatia faptei abominabile a multiplei crime in invataturile crestine, pentru ca nu vei gasi, ci te vei afunda partial in ridicol, partial in tendentiozitate gratuita. thinking sad

| Nilsson a răspuns:

„Bărbatul a recunoscut că în trecut a avut probleme cu alcoolul şi că ocazional mai consuma cannabis.

Expertiza psihiatrică a stabilit că bărbatul a avut discernământ scăzut în momentul comiterii faptelor. Anchetatorii susţin că rezultatul acestei expertize psihiatrice înseamnă că bărbatul poate răspunde penal pentru faptele sale."