| Steregoi a întrebat:

Iata un argument contra teoriei evolutiei. Din forme de viata simple nu se formeaza forme de viata mai complexe fara aport de energie externa si fara coordonare externa. Exemplu: o samanta nu va ajunge copac fara a primi energie din exterior si fara o coordonare externa din partea lui Dumnezeu. In plus nu e vorba de sens de la simplu la complex pentru ca Dumnezeu e cel mai complex si nu are inceput. Universul nu e un sistem izolat si inchis ci un sistem deschis.

Ce spuneti?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Harlequin a răspuns:

Soarele ii sursă de energie pentru plante.
Peste tot este energie, încă de la apariţia Universului, diferite forme de viaţa interacţionează între ele.

Despre ce vorbeşti tu acolo?

| DomnulMacaroana a răspuns:

Si cine a zis ca in evolutie nu e implicata energie externa?
Asa cum planta din samanta creste asa poate si un organism simplu sa devina pe deoparte mai complex in timpul vietii, adica maturarea la adult, si mai complex de-alungul generatiilor prin mutatii selectate ale genomului. Plantele primesc energie de la soare si o folosesc pentru fotosinteza. Heterotrofele mananca alte organisme si folosesc energia chimica desfacandu-le moleculele.
Vrei sa insisti ca fara dumnezeu planta nu creste? Asa poti sa zici ca fara dumnezeu nu se intampla evolutia. Faptul ca ea se intampla stim sigur.

| Steregoi explică (pentru DomnulMacaroana):

Pana ce omul va face o samanta nefolosindu-se de material biologic preexistent ca sa vada daca o poate dezvolta si creste, tot ce ai zis e simpla teorie. Omul nu va reusi niciodata sa faca asa ceva.

| DomnulMacaroana a răspuns (pentru Steregoi):

Teoria aceea nu prezice cum o samanta se formeaza fara material biologic preexistent, ba din contra.
Evolutia inseamna urmasi cu trasaturi modificate, fara material biologic cu cod genetic care se transmite mai departe cu mici modificari nu ai evolutie.
Si e o teorie nu insensul colocvial, ci o teorie stiintifica, adica un model cu capacitate predictiva care explica o serie de fapte observate, sustinuta de dovezi empirice, si ca exemplu mai ai teoria germenilor, teoria placilor tectonice, teoria oxigenului etc