| anonim_4396 a întrebat:

Ieri au venit la mine doi oameni la ușa casei. Mi-au vorbit despre cauza morții și despre Biblie. La final m-au invitat la o întrunire a Martorilor lui Iehova. Cine sunt ei? Am citit despre ei pe internet. Mi-au spus că se vor întoarce și vom analiza alte întrebări.

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ei sunt niste oameni care s-au ratacit de Dumnezeu si incerca cu disperare sa-i faca si pe altii sa se piarada de Acesta vorbind dintr-o Biblie MODIFICATA RADICAL pentru a insela pe nestiutori.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Niste fanatici care fac propaganda sectancta, scopul lor este sa te faca sa fi ca ei,de religia lor,sunt smecheri isi ascund intentile si spun ca vin in numele bibliei,ca serpi o data ce intra in casa ta pe la spate te manipuleaza si incerca sa te convinga de secta lor, sfatul meu ignorai, nu vorbi cu ei, daca vrei sa afli despre iisus exista biblia care ti-o recomand sa o citesti, acesti serpi vin ca niste miei imbracati si promit buna vestire

| RAY a răspuns:

Martorii lui Iehova neagă principalele învăţături ale Bibliei. După cum am spus mai sus, este vorba despre Iisus Hristos, pe care ei îl consideră doar un înger, care nu este decât mai mare decât ei, dar de fapt, arhanghelul Mihail. Neagă dogma Sfintei Treimi, învierea trupească, existenţa sufletului, pedeapsa pentru cei păcătoşi, existenţa raiului şi a iadului, etc. Ba mai mult, prin traducerea care au făcut-o la 1961, ei au modificat o serie de versete în interesul lor, prin acestea înşelând lumea. Nu este oare primejdios să aparţii unei organizaţii ce neagă principalele învăţături ale Bibliei?
Martorii lui Iehova au un trecut de profeţii false neâmplinite. Liderii Martorilor lui Iehova pretind să vorbească cu autoritate profetică în Numele lui Iehova Dumnezeu, însă au emis mai multe profeţii care nu s-au adeverit. De exemplu, ei au prezis ca Armaghedonul şi sfârşitul lumii vor veni in anul 1975. Pentru a acoperi aceasta profeţie neadeverită, majoritatea Martorilor din zilele noastre neagă ca această prezicere s-ar fi făcut vreodată, deşi acest fapt se poate dovedi cu uşurinţă în propria lor literatură. Organizaţia Martorilor lui Iehova a mai prezis că sfârşitul lumii va veni şi în anii 1914, 1915, 1918, 1925 si 1942. Martorii au profeţit că Avraam, Isaac şi Iacov trebuiau să învieze şi să revină pe pământ în anul 1925. Au greşit în fiecare dintre preziceri. Biblia declară ca profetia neimplinită este caracteristica de bază a unui profet fals (vezi, Deuteronomul 18:21-22). Nu este oare primejdios sa urmezi o organizatie ce are un trecut plin de profetii false?
Organizatia Martorilor lui Iehova isi foloseste autoritatea abuziv. In ciuda numeroaselor ei profeţii false, organizatia Martorilor lui Iehova pretinde ca ea este singura religie adevarată şi că doar membrii ei sunt singurii creştini adevaraţi. Organizaţia afirmă că nimeni nu poate afla adevăruri spirituale dacă nu face parte din ea. De asemenea, mai susţine că mântuirea se obţine doar intrând în organizaţie şi că toţi ceilalţi, cu exceptia Martorilor lui Iehova, vor fi distruşi la Armaghedon. Organizatia Martorilor lui Iehova pretinde ca membrii ei să asculte şi să accepte fără discuţie orice poruncă şi interpretare oferită de către organizaţie.
Prin prezenta, vreau să afirm că membrii acestei secte sunt periculoşi pentru fiecare dintre noi. Ţin să vă îndemn să nu-i ascultaţi, să nu primiţi literatura lor şi cu atât mai mult, să nu-i primiţi în casele Dumneavoastră. Ei nu vor aduce decât lepădarea de adevăratul Dumnezeu, dezbinare şi ură, depărtare de tot ce are mai sfânt în sufletul său fiecare dintre noi. Să ne ajute Dumnezeu să înfruntăm şi această ispită, ferindu-ne de toată învăţătura eretică, venită din partea lor!

http://www.ortodoxia.md/......ui-iehova/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si nu le-ai dat cu flit din prima? Iti dai seama ca orice om cu o urma de logica si inteligenta nu poate inghiti asemenea mizerii. Si nici mizeriile ortodoxe, desigur. Sau catolice. Dar macar catolicii incearca sa fie un pic mai umani cand vine vorba de dogme.

| DeyCj a răspuns:

Sunt o organizație religioasă minoritară ce au un mod agresiv de a-și propaga propriile interpretări ale bibliei.De curios poți merge la întrunirile lor, dar ai grijă că scopul lor este să te manipuleze cu speranța că o să te convertești la credința lor, și mai eronată decât a celor majoritari.
De fapt Iehova vine din Armeană și înseamnă Dumnezeu, de asta în biblila lor tradusă după biblia scrisă de Roswell apare în loc de Dumnezeu Iehova. Unii din martori zic că numele provine de la un diminutiv la Yohuwa ce e scris în biblie, lucru adevărat și ăsta, dar dacă te iei după aceasta afirmației atunci ei sunt martorii unui personaj biblic inventat.

| xerxes1 a răspuns:

Daca vrei sa afli cine sunt, cauta pe internet marturii ale fostilor martori ai lui Yehova.
O sa-ti treaca de secte si religie pentru ceva vreme.

| Steregoi a răspuns:

Nu e rau sa discuti cu ei insa cand vorbesti cu ei sa vorbesti cu ratiunea ta si nu cu a lor. Sa deduci propriile tale concluzii si nu concluziile lor. Poti incepe cu natura si cu ce se vede acum si cu ce stii tu din experienta ta.

| iurii75 a răspuns:

:)
Am auzit minciuni sfruntate despre noi și mai rele decât cele scrise mai sus.
Vizitează siteul nostru și vei afl din prima sursă cine untem și ce credem.
https://www.jw.org/ro/

| Mclaren12 a răspuns:

O secta de spalati pe creier asa cum sunt si ortodocsii sau catolicii, nimic nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Cine sunt ei?" Niste propagandisti sectanti spalati pe creier cu Ariel automat. Ei sunt frati de erezii anticrestine cu ceilalti neoprotestanti.
La mine la usa au venit niste adventisti mintind ca se bazeaza pe Biblie, dar au scos niste carti ale unei escroace americane, pe care ei o numesc profetesa, incercand sa ma insele. N-am primit maculatura lor si le-am dat de inteles sa nu mai faca propaganda si prozelitism sectant si sa nu mai vina niciodata la mine la usa. Da-le cu sictir, asta merita sectantii!

| LOVW a răspuns:

Nu cade în capcana lor, ei sunt oamenii cu altă Evanghelie. Deși vor insista să vii la ei sau altele lucruri de genul aceasta. Ei sunt niște oamenii care nu acceptă divinitatea Domnului Isus. La început, cel care a creat această religie a profețit că va veni sfârșitul lumii anul viitor de atunci, nu a venit, a spus că va veni următorul an, nu a venit, și apoi a murit. Cei ce au venit după el foloseau traducerea King James dar apoi au făcut singuri o traducere pe care au numit-o Traducerea Lumii Noi în care orice referință la Dumnezeu a spus Iehova ( un nume de a lui Dumnezeu din Vechiul Testament ) și nu ne acceptă dumnezeirea Fiului lui Dumnezeu.
Când vor veni arată-le acest videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=co5l4DAAyhg
Nu prea te încurajez să vorbiți mai mult despre Iehova lor dacă nu ai o disciplină de a studia Sfintele Scripturi, fiindcă există posibilitatea să cazi.
Dumnezeu să te binecuvinteze și să te ajute!

| blackmd a răspuns:

Îți spun din propria experiență, acceptînd să fac un studiu cu ei totu era bine și frumos, veniau la mine odată pe săptămînă și studiam din Biblie, desigur paralel cu Biblia mai studiezi incă din o cărțulie,, Ce ne învață Biblia,, eu nu dădeam multă atenție acelei cărțulii așa cum eu am acceptat să studiez Biblia și nimic altceva, aveam multe întrebări la care eu fiind creștin ortodox adresîndu-le preotului el refuza să îmi răspundă zicîndu-mi următoarele : Biblia nu e scrisă să o înțeleagă toți. Ok martorii m-au ajutat să înțeleg Biblia, dar cu timpul au apărut alte întrebări. De ce ei sunt contra zilei de naștere? În Biblie nici nu e scris undeva ca să îți interzică să stai cu familia la masă de ziua ta. Progresînd în studiu Biblic cu timpul au apărut unele presiuni din partea lor ceva de genu : să mă înscriu la școala teocratică, să mă fac vestitor nebotezat și desigur să mă și botez. păi de ce m-au deranjat pe mine chestiile astea? Deoarece la prima noastră întilnire eu am acceptat doar să fac studiu și atîta tot la care ei mi-au spus că nu vor insista la chestii de genu. La fel și cu transfuzia de sînge nu am mai primit un răspuns concret din partea lor, deoarece în Biblie se referă la grăsimea și sîngele de la animale. În final li-am mulțumit că m-au ajutat să înțeleg Biblia spunîndu-le că mai departe mă descurc singur și nu au mai insistat, deci fii atent dacă accepți un studiu păi să studiezi din Biblia noastră ortodoxă și nu te lăsa dus de val. Succes!