| Nicolee33 a întrebat:

Voi ce credeti despre Martorii lui Iehova? Mie mi s-au parut niste oameni foarte amabili. M-au invitat la o întrunire de-a lor. Au fost primitori si s-a vorbit despre un pamant paradisiac sau ceva de genul...

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Si mie mi se par niste oameni de treaba.
Sunt printre putinii care chiar studiaza Biblia si aduc argumente rationale...

20 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Religious freaks. Ia si intreaba-i un pic despre transfuzii, sa vezi cit **** poate minca un om.

| danut a răspuns:

Sunt niste oameni si ei, cu probleme lor dar e foarte util s-a stii ca nu sunt crestini. Sa nu te insele Biblia folosita partial sau pozele din diverse fituici, nu sunt crestini deci nici cele ale crestinilor nu au legatura cu ei. In rest sunt si ei oameni ca toti ceilalti, islamisti, budisti, satanisti, ateisti, etc.

| Dandanache a răspuns:

Am o parere foarte proasta. Nu stiu daca sa-i compatimesc sau sa rad de ei.

| danay72 a răspuns:

Ma bucur ca ai fost. Sper sa mai mergi. Vei trage multe foloase.

| ania a răspuns:

Întemeiatorul lor a profețit că atunci cînd vor ajunge la 144.000 va veni sfârșitul lumii și pentru că nu s-a întîmplat ei zic că de fapt Iisus a revenit în 1918 în mod invizibil și ei cred că majoritatea promisiunilor Noului Testament sunt valabile doar pentru cei 144.000 care cei de la ei de la centru știu cine sunt, restul sunt credincioși second-hand, care nu vor fi niciodadă în prezența lui Iisus.Mi se pare foarte trist că cred mai mult interpretările revistei lor decât promisiunile Noului Testament.Am stat de multe ori de vorbă cu ei.Am văzut pe net o fostă martoră care povestea că a fost în depresie pentru că mama ei știa că e dintre cei 144.000 iar ea știa că nu are cum să fie pentru că lista e deja închisă și era foarte deprimată la gândul că deși se străduie din tot sufletul va fi despărțită o eternitate întreagă de mama ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Este spalare de creier si convertire la iehovism!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sectanti care isi ocupa toata viata cu spalatul creierelor

| milan9 a răspuns:

Fiecare din cele 40000 de secte poate vorbi despre un "pamant paradisiac". thinking

DAR, din moment ce au pierdut legatura cu Biblia, cu Noul Testament, cu Crestinismul (ei insisi se delimiteaza de crestini), cu harul si necesitatea fundamentala pentru a mantuire a transmiterii lui, atunci... la fel ca si in cazul celorlalte 40000 de secte ce s-au rupt de BISERICA MANTUITORULUI, ei nu pot oferi decat un locusor "caldut" departe de Dumnezeu pe lumea cealalta... sad sad

| SuNaM a răspuns (pentru milan9):

Cu multa stima, daca prin,, caldut'' doresti sa spui arzator si plin de chinuri, atunci ai dreptate.

| milan9 a răspuns:

Toate cele 40000 de secte interpreteaza biblia, dar nu o fac decat spre a lor pierzare... Nu orice "studiu" este benefic. Interpretarea ORIGINALA Mantuitorul a lasat-o Bisericii Sale (Ortodoxe).
Celelalte "interpretari" daca incep sa fie diferite e semn de DENATURARE si de INDEPARTARE DE MANTUIRE! sad sad sad

| Clorox a răspuns:

Iahova este un mincinos! Nici macar nu exista!

| milan9 a răspuns (pentru Clorox):

Dumnezeu exista, dar in Vechiul Testament El nu avea doar un singur nume (Yahweh) ci aproape 5000, nume si expresii metaforice referitoare la Divinitate.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In general sunt persoane educate, si cu bun simt.
Zambesc nonstop chiar si cand nu este cazul.
Abia cand le comunici ca nu te intereseaza religia lor si ca ti se pare o prostie, le dispare zambetul si dispar si ei.

| Deaad a răspuns:

Ooooo,ce frumos.
Ti-au dat cu pamant paradisiac si Evelina Nicole a pus repede botul, ca doar ce? Sunt oameni nebuni si nenorociti daca imi spun chestii frumoase?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva bun nu puteau americanii sa exporte in Romania, decat sectele ruselistilor(iehovistilor) satanici si pe fratii lor adventisti, impreuna cu penticostalii si alte secte total straine de Neamul Romanesc.
Degeaba va faceti reclama mincinoasa pe TPU, sectantilor, ca nu trece nimeni de la Adevarul si Lumina, care este Hristos in Ortodoxie, la negura si minciunile voastre sataniste, naimite din strainatate!

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nu te lasa dusa de nas...
Daca te intrebi de ce sunt atat de bine organizati (acestia stiind s-a NU isi spele rufele in public- cazurile de pedofilie, homosexualitate, sperjur, inselatorie, viata de lux, implicarea in politica, etc.), ei bine, lucrurile se explica prin faptul ca intemeietorul lor (Charles Russell) a condus in paralel organizatia secreta a masoneriei. Si toata lumea stie ce bine se organizeaza aceasta...
Generalizarea unor vicii ce tin de libertatea umana si aruncarea vinei asupra celorlalte religii este specialitatea lor NR.1.

In timp ce propria lor "cloaca" stiu s-a si-o ascunda foarte bine, PREOCUPAREA lor principala este aceea de a arunca cu calomnii in celelalte religii, in toti ceilalti care nu sunt ca ei...

| VladimirConstantin a răspuns:

Sa nu ii crezi. Par de treaba da sunt niste ticalosi. Ca si criminalii aia care par oameni buni. Si eu am fost martor convins deci stiu ce vorbesc. Singura religie adevarata e ortodoxa.

| MrUniverse a răspuns:

Am o părere bună despre ei: sunt niște bolnavi psihic : )
Crede-mă, asta e o părere bună, față de celelalte lucruri pe care le mai simt față de ei...

| Niculaes_Adrian_1952 a răspuns:

Salut TheBadGirl17 daca vrei sa afli mai multe despre martori itra pe acest site https://www.jw.org/ro/

| Nicolee33 explică:

Da merci...stiu site-ul Niculaes_Adrian_1952