| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica cineva care este treaba cu Designul Inteligent si cu teoria darwinista? Ofer funda+multumiri!

Răspuns Câştigător
| MAnghelescu a răspuns:

Desing-ul Inteligent este o "teorie"(nu stiu in ce masura este corect acesta afirmatie) care sustine ca anumite caracteristici ale Universului și a vieții sunt cel mai bine explicate prin existența unei cauze inteligente și nu prin procese indirecte, așa cum ar fi selecția naturală.(mai multe detalii poti gasi pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Design_inteligent SI in documentarulhttp://www.youtube.com/watch?v=iCIXTAhiq0c ). Teoria darwinista are urmatoarele teze principale:
1. Speciile se transformă treptat unele în altele prin interacțiunea următorilor factori: variabilitatea, ereditatea, suprapopulația, lupta pentru existență și selecția naturală.
a. Variabilitatea individuală oferă material pentru acțiunea selecției. Variabilitatea este rezultatul corelației dintre organism și mediu, dintre modificările condițiilor de mediu și acțiunea factorilor interni specifici organismului.
b. Ereditatea fixează variațiile și face posibilă acumularea lor în cursul generațiilor. Darwin admite inconsecvent ereditatea caracterelor dobândite.
c. Suprapopulația este creșterea excesivă a numărului de indivizi ai unei specii în raport cu mijloacele de trai.
d. Lupta pentru mijlocele de trai dintre indivizii speciilor apropiate (interspecifică) sau dintre indivizii aceleiași specii (intraspecifică) duce la supraviețuirea celor mai apți care se reproduc preferențial.
e. Selecția naturală acționează totodată și prin mijlocirea factorilor abiotici și prin mijlocirea factorilor biotici. Selecția duce astfel la trierea formelor mai bine adaptate și la accentuarea în curs de generații a caracterelor adaptative; selecția orientează variațiile neorientate.
Penru mai multe detalii despre aceasta teorie poti gasi pe wikipedia.
Aici http://www.odaiadesus.ro/evolutie.html poti gasi argumente pentru formularea DI.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Teoria evolutiei este paradigma biologiei. Designul inteligent nu constituie stiinta, este o aberatie pseudostiintifica.

Iata ce zice un profesor universitar de Noul Testament despre cei ce nu cred in existenta lui Isus, comparandu-i cu cei care nu cred in evolutie: "These views are so extreme and so unconvincing to 99.99 percent of the real experts that anyone holding them is as likely to get a teaching job in an established department of religion as a six-day creationist is likely to land on in a bona fide department of biology". http://www.huffingtonpost.com/bart-d-ehrman/did-jesus-exist_b_1349544.html

| RAY a răspuns:

CUM SE EXPLICA COMPLEXITATEA UNIVERSULUI? CERE EL UN CREATOR? http://istoria-lumii.ucoz.com/......nivers/161

vezi documentarele astea