| KanjiKun a întrebat:

În antichitate copiii nebotezati aveau o denumire, aceea era?

5 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Nu se cunoaste un termen, altul decat "nebotezat".
Unele religii dau insa locul in care acesti prunci se duc atunci cand mor fara botez si acesta se numeste Limbo, (limbus infantum sau limbus puerorum), unde Limbo este un loc, cat si o stare in care acei prunci se gasesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catehumeni se numeau toti cei nebotezati care aspirau la botez. Pagani restul care nu aspirau la botez.

| SharpEagle a răspuns:

In antichitate copiii nu cred ca se botezau. Botezul a aparut dupa Hristos (ma rog, antichitatea dpdv istoric a mai tinut pana in cca 400+ d.Hr), dar abia la vreo 100-200 de ani A.D. s-a auzit de botez al copiiilor. Adultii stiu ca se botezau prin traditia evreiasca si inainte de Hristos.
De alte religii nu stiu ce sa zic relativ la botez.

| dany1988122 a răspuns (pentru SharpEagle):

Botezul nu e crestin. Ioan nu era crestin.

| SharpEagle a răspuns (pentru dany1988122):

Da, la origine nu e crestin, tocmai de aia am scris ca adultii se botezau si inainte de Hristos. Dar aici era vorba de copii, iar in cazul lor botezul lor a devenit un obicei mai ales in crestinism.