| DyNo a întrebat:

In anul 39 e.n. "sf." Stefan, insotit de secta notri ( secta din care a pornit judeo-crestinismul ) le-a strigat preotilor din templu: "Fariseilor, Cel Atotputernic NU incape in constructie cladita de mana omului." - deci Dumnezeu nu incape in templu/biserica sau orice sandrama religioasa. Pentru asta a fost rastignit, nu ca Iisus, ci intors.

6 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Astia sunt povesti biblice si crestine. Nu cred ca mai pasioneaza pe cineva in anul 2012.

| rocco09 a răspuns:

Si unde e descrisa intamplarea aia ca eu nu am gasit in Biblie sa spuna petru asa ceva!? Si intrebarea care-i? Iti convine sa stergi ca sa nu te faci de cacao! Apropo inca astept greselile de traducere din noua versiune!

| DyNo explică (pentru rocco09):

Nu Petru a spus asta, ci Stefan, am facut o mica reseala cu modul in care au murit, i-am incurcat.
Greseli din Biblie? Cuvantul ''orb'' si toate pilda aceea cu orbul, cred ca o stii, a fost tradusa gresit.

| RaduMD a răspuns:

Până la a vă da cu părerea filozofică dacă Dumnezeu încape sau nu în "şandrama religioasă", ar fi bine să studiaţi mai mult, ca să nu vă faceţi de râs.
Acest lucru v-ar feri, de exemplu, de a spune că Sf Ştefan a fost răstignit şi de a mai preciza şi poziţia. El a fost lapidat (adică ucis cu pietre) de duşmanii lui Dumnezeu. Cel pe care l-au răstignit întors a fost Sf Petru.

| DyNo explică (pentru RaduMD):

Mda, imi cer scuze pentru greseala, cand am scris intrebarea ma gandeam la ''sf.'' Petru.

| RaduMD a răspuns (pentru DyNo):

No problem. Este de apreciat că ştiţi să vă cereţi scuze. Vedeţi? Ăsta e un excelent prim pas spre credinţă. Baza transformării lăuntrice în Cristos, adică baza convertirii, este smerenia.