| Genesis2014 a întrebat:

In biblie ni se descriu crimele oribile făcute la comanda llui YAHWE :...n-a lasat scape nimeni si A NiMICIT TOT CE AVEA SUFLARE,cum poruncise DomnulDumnezeul lui Israel "
Intreb : unde se,, vede" la YAHWE :compasiunea, iertarea, iubirea?
http://www.youtube.com/watch?v=TO-N5BpBpDE
De ce aceste aspecte nnu sunt descrise si de lucratorii mistici :popi, pastori, predicatori? de ce ascund asemenea ordine date de YAHWE? ESTE SCRIS IN BIBLIE NU IN ALTĂ PARTE!

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In biblie ni se descriu crimele.
Nu "In biblie ni se descrie crimele..."

| costis a răspuns:

Da draguta, stim ideea demult, ca babele care ling moaste sunt cei mai mari criminali. Insa nu era patentata de soimos, navarre, moisie, dorugar, noname, lobozaurus? Sa n-o incurci cu drepturile de autor.

| danay72 a răspuns:

In Israelul antic legea dată arata compasiunea lui Iehova.De exemplu:
În Israelul antic, nu existau închisori aşa cum există astăzi. Severitatea pedepselor era reglementată prin lege (Deuteronomul 25:1–3). Hoţul trebuia să despăgubească victima pentru ceea ce-i furase şi trebuia să plătească şi ceva în plus. Cât anume? Suma varia de la caz la caz. Din câte se pare, era lăsată la latitudinea judecătorilor care luau în considerare o serie de factori, cum ar fi căinţa păcătosului. Aşa se explică de ce în Leviticul 6:1–7 se vorbeşte despre o despăgubire mult mai mică decât în Exodul 22:7.
Legea era îndurătoare şi admitea că nu toate delictele erau deliberate. De exemplu, când un om ucidea pe cineva din greşeală, ucigaşul nu trebuia să plătească viaţă pentru viaţă dacă fugea într-una din cetăţile de refugiu, care erau situate pe tot cuprinsul Israelului. După ce judecători competenţi cercetau cazul, ucigaşul trebuia să locuiască în cetate până la moartea marelui preot. După aceea, era liber să locuiască oriunde dorea. În felul acesta, el beneficia de îndurarea divină. Totodată, această lege punea în evidenţă marea valoare a vieţii umane. — Numeri 15:30, 31; 35:12–25.
Legea apăra drepturile personale. Iată cum erau ocrotiţi datornicii: Legea interzicea intrarea în casa unui datornic pentru a-i sechestra bunurile ca măsură de asigurare a unui împrumut. Creditorul trebuia să rămână afară şi să-l lase pe datornic să-i aducă garanţia. Astfel, nimeni nu putea pătrunde cu forţa în casa aproapelui său. Dacă lua garanţie veşmântul exterior al unui datornic, creditorul trebuia să i-l înapoieze la lăsarea serii, deoarece era posibil ca acesta să aibă nevoie de haină noaptea pentru a se încălzi. — Deuteronomul 24:10–14.
În Israelul antic, nici un bărbat sub 20 de ani nu era primit în armată (Numeri 1:2, 3). Chiar şi un bărbat matur era scutit de serviciul militar dacă era exagerat de fricos. Un bărbat căsătorit de puţin timp era scutit de armată un an întreg pentru a apuca să-şi vadă fiul care i se năştea înainte de a intra în acest serviciu riscant. În felul acesta, se spunea în Lege, tânărul soţ putea să-i facă o „bucurie" soţiei sale, cu care abia se căsătorise. — Deuteronomul 20:5, 6,  8; 24:5.
De asemenea, Legea le ocrotea pe femei, îi proteja pe copii şi apăra familia. Părinţii erau obligaţi prin lege să le acorde copiilor lor o atenţie permanentă şi să le ofere instruire spirituală (Deuteronomul 6:6, 7). Legea interzicea orice formă de incest, pedeapsa fiind moartea (Leviticul, capitolul 18). Era interzis şi adulterul, care destramă atâtea familii, răpindu-le siguranţa şi demnitatea. Legea îi ocrotea pe orfani şi pe văduve interzicând în termeni cât se poate de categorici abuzurile faţă de această categorie defavorizată. — Exodul 20:14; 22:22–24.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vechiul testament e istoria evreilor, gandeste rational; pentru plata si rasplata

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Iahve este un Dumnezeu drept, si intotdeauna infaptuieste dreptatea. A ucis oameni lipsiti de pietate, care mereu l-au tradat, ori cat bine le-a facut, i-a iertat, i-a salvat din robie, i-a aparat de Satan de fapt si de masinatiile lui, dar tot el Satan i-a atras cu siretlicuri, ca sa-i departeze de IAHWE, si desigur si atunci si acum, lipsa de fidelitate costa viata. NOI nu suntem judecatorii lui IAH, el a facut ceea ce trebuia. A curatat.LA fel va face si in viitorul apropiat, VA CURATA PAMANTUL de nelegiuiti.

| casian_6565 a răspuns:

Pai ba Dumnezeu vrea doar bunatate de la oameni sa fie poace si tot ceea ce este bun si de folos. daca te referi la potop, Dumnezeu a vrut sa moara tot poporu deoarece lumea era foarte pacatoasa de aceea i a omorat, iar a doua oara cand omenirea a decazut a fost venirea mantuitorului caci pana la venirea Lui nu se puteau ierta pacatele in lume de catre pamanteni si Mantuitorul a instituit Sfintele taine si restul sunt multe de scris caci "daca s ar scrie toate lucrurile nu ar incapea cartile in lumea aceasta " (ceva de genu) funda?

| VreauRaspuns2222 a răspuns:

Asa era inainte, erau multe razboaie.Citeste Biblia cu atentie.Romani 2:12 Toţi cei ce au păcătuit fără Lege vor pieri fără Lege; şi toţi cei ce au păcătuit având Lege vor fi judecaţi după Lege.

Întrebări recente