| sL0boz a întrebat:

In bloc e o familie de pocaiti care au un fiu 16 ani si mai sta cu noi cand iesim in fata blocului (eu cu prietenii mei, cu unul dintre prietenii e in clasa cu el )
Asa e ciudat rau, nu bea desi are aproape 17 ani, nu fumeaza (nici nu a incercat ) parintii lui dabia il lasa la calculator o ora pe zi, nu are net, tv, cablu! la radio nu il lasa ( l-am intrebat de kiss fm si nu stia ce inseamna ) nu ii plac femeile, cica sexul e scarbos si nu are voie decat dupa casatorie, hainele lui sunt din astea idioate rau nu l-am vazut cu un tricou normal, sau cu adidasi vine cu ciocate din astea de pe vremea lu bunicamiu (din astea de imormantare sa nu credeti ca din astea mai frumusele )
Mie mila de el cum traieste, si incercam sa il facem putin mai intraznet, ce naiba are 17 ani aproape si se duce in fiecare sambata la bunici si duminica la biserica 2-3 ore deja e prostie.
Si inca ceva parintii lui sunt niste retarzi care nu ii sufar, masa e nebuna imi vine sa o bat mereu se plange dau muzica mult prea tare si ca e muzica cu injuraturi (de obicei ascult house si dance, dar bag si parazitii ) ca beau, ca fumez (asta sincer nu o fac prea des 2-3 tigari pe luna maxim simt nevoia de un fum da nu imi iau eu pachetele, de la prieteni ) ca stau cu femei (prietena, si alte fete ) ca vorbesc urat si porcos, ca sunt necivilizat, ca am un stil extravagant al hainelor (adica cu ochelari de soare, palari, esarfe, ceasuri... ) si ca nu e normal pentru un copil, dar idioata uita ca nu sunt copil, cica am un comportament foarte ciudata (in opinia comunistului pocait )Asta ar fi ok da e parerea ei, dar ma enerveaza ca ma barfeste la vecini (cu care nu am avut niciodata o problema ) si acum ma vad urat si ei, naiba care e problema? si parintii mei cica ar trebui sa ii cer scuze ca ma barfesc vecinii ca sunt curvar si ca imi place sa beau si sa fumez si sa ma duc in club ( niciodata nu am fost beat, decat de 3 ori, la bachet si la 2 petreceri, dar am venit acasa fresh, de baut mai beau o bere ceva pe scara (in curtea blocului ca e frumos acolo ) dracu m-am saturat de nebuna straight face ca ma barfesc vecinii si nici nu sunt asa rau ps pe fisu nu il lasa cu mine ca cica am un anturaj extrem de prost (nu am deloc ). Ori e nebuna ea, ori eu chiar sunt betiv, curvar, fumez, am stil extravagant, desi nici una din astea nu cred sad ca le am.

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Brain wash religios, de ce nu mă miră.
P.S.Nu-i nevoie să bagi toți constipații mintal în seamă.

42 răspunsuri:
| redtulip a răspuns:

Cine este fara de pacat sa arunce piatra...Fiecare este liber pe viata lui, fiecare isi asuma responsabilitatea vietii lui, fiecare are dreptul de a trai, gandi asa cum a invatat sau a dorit. Dar fiecare apoi trebuie sa ne asumam rezultatul propriilor fapte. Nu uita ca orice fapta, activitate poate avea repercursiuni asupra noastra mai departe sau a celor din jurul nostru.
Si ca sa fiu poate mai explicita pentru problema ta revenind la primele randuri, cine este fara de pacat sa arunce piatra (si nu sunt pocaita) ceea ce ai scris tu si ai povestit este mult mai mult de ceea ce a facut acea femeie. Nu uita, orice fapta din prezent va avea urmari placute sau neplacute pe viitor.

| anemona18ida a răspuns:

Inceraca sa o ignori e cel mai bine.pe copil nu stiu cat il poti ajuta

| denisab2 a răspuns:

Ciudata femeielaughing)))nu o baga in seama si in legatura cu fiul ei daca el vrea sa isi schimbe modul de viata si sa isi faca prieteni(probabil ca nu are prea multi) ai putea sa intervi, dar daca el e multumit asa cum e nu ai ce sa faci asta este! poate ca o sa realizeze candva si o sa se schimbe... sau poate nu si o sa faca la fel cu copiii lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, traditia lor este mult mai stricta decat la noi.
Daca vrea el sa se schimbe bine daca nu, nu ai ce sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SL0boz, stiu ca vrei sa pari ciumeg...eu cred ca ai ejaculat precocelaughing. Lasa'l in lumea lui, tu sa iti vezi de viata ta si punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun eu, la scoala paream tot asa un ciudat care nu vorbeste cu nimeni.Si iti garantez ca pana la varsta de 16-17 ani au incercat destui sa-i schimbe stilul.
Cel mai bine ar fi sa il lasi in pace mai ales ca maicasa e asa cum e,si nu vrea lectii de viata de la un smecheras ca tine.
Si inca cevawinking, daca reusesti sa-i schimbi stilul, o sa-i iasa pe nas popularitatea laughing, asa e la inceput toti se mira ca a dat jos,, ciocatele de pe vremea bunicului'', si ai sanse MARII sa-ti strici ca lumea imaginea, si nu vorbesc daca ii bagi o tigara in gura laughing, te fugareste maicasa cu sataru prin spatele blocului rolling on the floor.
A, si vizita bunicilor zilnica sa stii ca e complet normala, deoarece sunt batranii si au si ei nevoie de ajutor, la adusul unei galetii cu apa,la facut focul, la adunat lemne, dat de mancare porcilor, curcilor, gainilor.
Din pacate bunicii mei stau la sat, iar eu la oras, si ii pot ajuta doar in weekend, sad.
Daca chiar vrei sa-i schimbi stilul, adreseazate frumos mamei sale,, Buna ziua'', ori ce adult ar raspunde la un salut.
Si ii poti explica situatia, ca voi ceilalti il consideratii diferit de ceilalti din bloc, si sa-l mai lase la computer, ca doar vorba aia e baiat mare, dar nu dintrodata.
,, Lasatil pe baiat sa ia tigarii si sa bea la club''.
Ii sugerezi o schimbare a pantofilor, ceva, dar cred ca cea mai buna solutie ar fi sa fi politicos cu mama lui si cu el, dar mai bine nu incerca sa ii schimbi stilul lui de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nu te cunosc, nu ma cunosti. dintre voi doi l-as akege pe el sa plec la drum.de ce? fiindca e serios,si probabil are un nume. uita-te ce nume ai tu? ce pot eu crede? ca esti normal? ca nu crezi si nu te duci la biserica,nu e o problema dacat pentru tine.dar imaginea ta in fata celorlalti tine de respect,limbaj frumos,comportament decent,haine normale, curate, elegante.ai dat vina pe el ca-i pocait,pe masa, pe vecini, i-ai facut in toate felurile.ba mai mult.incerci tu sa schimbi un OM.ia analizeaza mai bine si vezi care sant problemele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti normal, parerea mea, pentru varsta de 17 ani, dar femeia aia e asa pentru ca e pocaita si tot ce faci tu i se pare ca e ceva anormal, religia ei nu accepta asa ceva (o prostie ). Care ar fi solutia? Simplu! IGNOREAZ-O! Trece pe leanga tine?! Tu nici macar sa nu te uiti la ea! Ignorarea doare mai mult ca bataia. Nu te sfatuiesc s-o bati, pentru ca atunci chiar vei avea probleme grave!

| 93Anna93 a răspuns:

Pocaitii sunt foarte ciudati.Majoritatea sunt dusi. Cunosc si eu un baiat si este le fel cum il descrii tu pe vecinul tau.Parerea mea este sa ii lasi in pace cu religia lor cu tot.Nu mai baga in seama nici ce zic parintii, nu mai vorbi nici cu baiatul lor.Sectantii astia parca au creierele spalate.Nu se merita sa iti faci griji din cauza unor nebuni.

| meastylin a răspuns:

E pai am ascultat povestea da si misa parut destul de complicata desi aproape avem acelasi probleme ca si pe mine ma barfesc vecini deci pentru mine vecini is excroci si nu-i bag inseama

| TOTO54 a răspuns:

Problema la el este ca e indoctrinat cu pareri omenesti! Ce nu imi place la penticostali, baptisti, nazarinieni, aproape toti is obliga copii sa respecte biblia dar nu dupa vointa lor ci ca un ORDIN DOAR.Multi copii din astia se abtin de la a face niste lucruri care nici macar nu le inteleg! Si foarte multi sunt batuti mar ca sa aiba frica.Ei daca tu vrei sa il scoti din robia asta trebui sa cunosti BIBLIA.E ca si cum ai vrea sa vanezi un LEU, pentru asta trebuie sa stii tot despre LEU, si asa mai departe. Daca cunosti tu Biblia poti sa reusesti sa il convingi ca DEGEABA FACE TOATE LUCRURILE ASTEA DIN BIBLIE DACA EL NU SIMTE IN INIMA LUI CA VREA ACELE LUCRURI, CREDINTA ESTE O RELATIE PERSONAL CU DUMNEZEU,NICIDECUM UN COD PENAL! Oricum prin ce treci tu (fumat, muzica, etc) e normal pentru un necredincios, dar gandeste-te asa ca viata asta e imputita rau, nu vezi pe la televizor in fiecare zi tot mai multe cazuri de cancere, alti se omoara, alti intra peste tine in casa si te omoara, alti iti violeaza sotia si ti-o omoara apoi.E o viata grea daca te uiti in jur! Si nu uita ca oricand poti fi si tu victima! De aceea Dumnezeu a spus daca imi veti fi credinciosi cu adevarat eu voi fi cu voi pana la sfarsitul zilelor (ca sa te apere de tot raul) si mai mult viata asta e scurta (uni traiesc 70, alti nu apuca nici 50 pentru ca au baut si fumat) e scurta si apoi sti ce urmeaza(JUDECATA pentru toti cei care nu au ascultat de glasul DOMNULUI) Daca esti cu Dumnezeu(chiar daca ai o viata mai civilizata(fara muzica,filme porcoase, injuraturi, barfe, certe, etc)sunt si alte moduri de a te simti bine decat cele porcoase! Ce vezi tu la baiatul acesta nu este o pocainta adevarata, el este intro religie prapadita facuta doar de ochi lumii.Este undeva si adevarata religie, cea descrisa in biblie (unde Dumnezeu chiar isi are prezenta) Acolo oameni sunt buni si ti se umple inima de bucurie cand vezi oameni asa buni in jurul tau si sa ii ai ca frati.De cate ori mi s-a intamplat sa raman fara nici un leu si fara sa ma plang la nimeni (cu ajutorul lui Dumnezeu ) ma ajutau chiar atunci cand nu avem ce manca este ca o retea (DUmnezeu le face in asa fel incat cand sunt frati faliti sa sara in ajutor) Dar cel mai important e ca Dumnezeu iti da tot ce iti doresti daca il asculti cat traiesti, si in schimb vei trai cu el vesnicia in cel mai mare lux posibil! iti arat un verset despre oameni care cred ca daca esti bogat ai tot tongueentru că zici: „Sunt bogat, m-am îmbogăţit, şi nu duc lipsă de nimic", şi nu ştii că eşti ticălos, nenorocit, sărac, orb şi gol,(Asta spune Isus )... apoi despre viata(viata inseamna sa iti placa lucrurile gen distractie,destrabalare) uite ce spune Dumnezeu> Cine îşi iubeşte viaţa o va pierde; şi cine îşi urăşte viaţa în lumea aceasta o va păstra pentru viaţa veşnică. Multi omeni sunt speriati a intra intr-o biserica pocaita din cauza ca foarte multe biserici pocaite sunt NEBUNI(tipa, nu fa ia nu fa ai, nu te uita la tv) iti spun ca exita o credinta adevarata care te lasa sa faci ce vrei tu, dar daca citesti biblia singur o sa renunti la anumite obiceiuri.(ce vreau sa zic ca nu e in ordine dictatura in biserica).Noi putem alege ce vream sa fi, nu sa fim obligati e alegerea fiecaruia.

| catii1455 a răspuns:

Si eu am o familie de pocaiti in bloc;-) si ei au un fiu de 16 ani doar in cazul meu baiatul bea, fumeaza umbla cu toate parasutele a ramas repetent de l-au exmatriculat laughing mie nu mi se pare ca ai un stil exagerat. esti normal () te-am pupat pe portofel laughing)))

| danielbinter a răspuns:

Amice, lasa-i in pace, da-i ignore la pocaitu ala, fereste-te de ei ca te spala pe creier de nu te mai vezi si devii si tu pocait, si nu ma poti scapa de ei. Nu uita "pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti".Si 2 la mina de vei cadea in capcana lor si te vei pocai, nu vei fi niciodata acceptat cu adevarat, fereste-te de ei sunt niste lepre primitive din era mezozoica, niste redusi.