| CreepyCrow a întrebat:

In care teorie credeti?
1. Dumnezeu ne-a creat( Terra, universul, animalele, suntem stra-stra-stra-stra...nepotii Evei si ai lui Adam)

2. In urma Big Bengului, s`a format universul, noi am evoluat din maimute...etc

big grin?

117 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred cu certitudine in teoria creatiei.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu crezi ca un virus evolueaza? atunci noile bolii cum apar?

| Madalinxddd a răspuns (pentru RAY):

Esti redus mintal rau.

| RAY a răspuns (pentru Madalinxddd):

Si tu geniu nedescoperit

| Madalinxddd a răspuns (pentru RAY):

Mai desteptule.
Scriai mai sus ca dupa 10 milioane de ani dupa izbucnirea Big Bangului s-a format omul.
Cum explici tu formarea omului?

| RAY a răspuns (pentru Madalinxddd):

Copile eu spun sa te duci sasi bei lapticul, ai ignor, real fata in fata jignestema dar nu pe net bye

| Cosmin86 a răspuns (pentru EmaS):

Si atunci de ce exista oameni de rase diferite si culori diferite?

| KinoAndreea a răspuns:

As merge pe 1 insa am foarte multe nelamuriri care daca intreb pe cineva ba imi raspunde co o intrebare, ba imi da un raspuns care si ala duce la o nelamurire thinking
Si 2, fac si eu ca NoNeStyle :"n-are cum o catastrofa sa formeze viata".
Deci habar nu am in ce sa cred... straight face

| CautNume a răspuns:

Eu cred in prima varianta.

| Zendayya a răspuns:

Uite si o a treia teorie: Daca Dumnezeu a facut ca BigBengul sa aiba loc?

La asta nu v-ati gandit? Sa combinati amandoua teoriile happy

| KellyGreen a răspuns:

Pai sincera sa fiu nici nu stiu pe care sa o cred. Mi-ar placea sa o cred pe prima deoarece sustine ca dupa moarte totutsi exista viata. Si nu prea as vrea sa cred ca m-am tras din niste maimute care se cauta in cap de paduchii si asta e o chestie destul de credibila pe care ne-a spus-ó profu de religie: pasarile sunt urmasi dinozaurilor, iar in momentul asta in lume exista pasari nu si dinozauri, atunci daca noi ne tragem din maimute de ce sa existam si noi si maimutele?
Sau mai e teoria cu zona coccigiana care ar fi o ramasita de coada de la maimute. Acum o cred si eu pe prima ca na sunt botezata si sunt totusi ortodoxa.

| i86e2 a răspuns (pentru KellyGreen):

Întrebarea ta "de ce mai există maimuțele?" e similară cu întrebarea: "dacă niște europeni au plecat în America, de ce mai există europeni?". Oamenii se căutau în cap de păduchi și prin evul mediu, când se spălau de două ori în viață, ascultând sfatul bisericii care spunea că spălatul e dăunător. Noi poate avem o imagine romantică, cu cavaleri și prințese, dar duhneau îngrozitor.

| RAY a răspuns (pentru KellyGreen):

Nu ne tragem din maimute, suntem maimute primate din genul homo, coada aia apare si la noi fa-ti o radiografie la coloana vertebrala sa vezi ramasite sa vezi ca coloana ta e indentice cu a unui cimpanzeu, pisici, gorile etc

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Acea ramasita de coada se numeste ''coccis''.

| KellyGreen a răspuns (pentru RAY):

Dar ce a fost inainte de big-bang? De ce s-a produs big-bangul?

| RAY a răspuns (pentru KellyGreen):

Tu stii cum a aparut dumnezeu?

| KellyGreen a răspuns (pentru RAY):

Nu nu stiu, dar teoria cu Dumnezeu, se explica foarte simplu, totul a aprut printr-o minune, tot cea ce s-a intamplat a fost o minune, si aparitaia lui Dumnezeu tot o minune e, dar teoria cu maimutele, voi susutineti ca totul s-a intamplat cu o explicatie, da-mi si mie toate explicatiile si apoi o sa iti dau dreptate.

| RAY a răspuns (pentru KellyGreen):

Amice tot ce simplu e usor de inteles daca vrei sa intelegeti in mod ilogic, dar daca gandesti rational vei realiza ca explicatile de fapt nu explica nimic, isi dau un exemplu ce anume determina ploaia? daca vrei te pot ajuta in tote doar deschideti mintea

| RAY a răspuns (pentru KellyGreen):

Intra la profilu meu am blog poti citi cartii online despre evolutie, documentare, referate tot ce vrei la teoria evolutiei

| i86e2 a răspuns (pentru KellyGreen):

Tu-mi amintești de asta cu miracolele tale:
http://i.imgur.com/Fcfzt.gif

| lacra1998 a răspuns (pentru RAY):

Cand este foarte cald, apa se evapora(devine aburi) si asa se formeaza norii. Cand sunt prea incarcati de aburi se scutura, asta formand ploaia. Acest procedeu se numeste "Cursul apei in natura"!

| RAY a răspuns (pentru lacra1998):

Lacra, afara si iarna se evapora apa cel putin la mine in tm sa uscat apa ramasa de dupa zapada, asta se numeste evaporare lenta

| itscloudyoutside a răspuns:

A doua variantă, însă omul nu a evoluat din maimuţă. Omul şi maimuţa au avut un strămoş comun.

| RAY a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Cimpanzeu anna nu maimuta

| itscloudyoutside a răspuns (pentru RAY):

Iar cimpanzeul este o specie de maimuţă.

| RAY a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Dar nu singura specie de maimuta si noi suntem o specie de maimuta si gorile, cimpanzeu

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

1.daca nu era timp, spatiu, materie... unde a fost bing bangul? in nicaieri?
Uita-te putin in corpul omului...vezi cat de complex e facut? ei bine asta n-are cum sa se fi creat singura...

| Birjaru a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Complex fata de ce? In ce cotext e complex? Doar pentru ca fata de ceea ce stia omul pana sa descopere in amanunt corpul era prea complicat nu inseamna ca trebuie sa duci la absolut gradele de comparatie.

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Da chiar cat de complex daca un virus te ucide in 2 ore

| DyNo a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Universul este infinit deci... avem o groaza de posibilitati cu privire la aparitia vietii pe Terra.

| Toluk19 a răspuns (pentru RAY):

Ce mai faci maimutoiule?
Tu esti om sau maimutsa?
Iarta-ma dar citeodata asa sunt de prosti ateii, chiar nu stiti pe ce lume traiti!
Cind a fost creat totul de Dumnezeu nimeni nu era ca sa vada cum s-a creat, Dar Dumnezeu spune clar si simplu cum a creat totul doar prin cuvintul Lui! Tu ai vazut cum Big Bangu cela a explodat si s-a facut totul? Nu nai vazut, inseamna ca nai nici o dovada!
Un Big Bang puturos n-ar face asa o frumusete pe pamint! Da mai ales universul!
Dumnezeu daca nu se vede asta nu inseamna ca nu exista! Nu se arata pentru ca totul a cazut din cauza pacatului!

| RAY a răspuns (pentru Toluk19):

Cainele tau e geniu pe langa tine

| AskAlex a răspuns (pentru Toluk19):

Nivel de prostie: Ridicat! Esti tu atat de sigur ca dumnezeu a creat pamantul prin vorbe cand tu nu ai nici cea mai mica dovada ca el exista? Ce spui tu "Cind a fost creat totul de Dumnezeu nimeni nu era ca sa vada cum s-a creat, Dar Dumnezeu spune clar si simplu cum a creat totul doar prin cuvintul Lui! Tu ai vazut cum Big Bangu cela a explodat si s-a facut totul? Nu nai vazut, inseamna ca nai nici o dovada!". Ti-a spus tie dumnezeu cum a creat el pamantul? Nu cred. Biblia e pur si simplu o carte scrisa de niste oameni inteligenti pentru a controla masele de oameni mai putin inteligenti din acea era, si din cate se vede inca mai functioneaza si in zilele noastre. Mai zici ca dumnezeu nu se arata din cauza unui pacat, atunci de ce s-a "aratat" atator oameni si le-a spus sa faca diferite lucruri in numele lui?

| RAY a răspuns:

2. In urma Big Bengului, s`a format universul, nu am evoluat din maimute, suntem maimute, am la profil blog teoria evolutiei

| reihiuke a răspuns:

In niciuna

| CreepyCrow explică (pentru reihiuke):

Reihiuke, si atunci noi cum am aparutthinking hmm?

| reihiuke a răspuns (pentru CreepyCrow):

Nu stiu.

| reihiuke a răspuns (pentru CreepyCrow):

Asta tot incerc sa aflu. SI cred ca sunt pe un drum bunbig grin

| DyNo a răspuns:

Sincer sa fiu nu cred in nici una dintre ele. Prima mi se pare o prostie, clar, iar cea cu big-bang... ce era inainte de big-bang? Am spus-o si o sa o mai spun: Universul este singurul lucru necreat, infinit, etern si mai ales unic.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Dyno ateismul nu inseamna sa crezi in teoria big bang, evolutiei e doar negarea zeiilor, desi poti fi ateu si fara sa crezi in ele

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Stiu acest lucru, am spus doar ca nu prea mi se pare logica teoria big-bang, eu raman la convingerea mea cu privire la Univers, ca este infinit, necreat, etern si unic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ne-a creat dumnezeu pe el cine la creat? Si daca pe dumnezeu la creat tasu pe tasu cine naibi la creat? S-a nascut in eprubeta sau cum?

Si nici pe a doua nu o sustin, daca noi am evoluat din maimute de ce mainutele nu evolueaza in oameni thinking

| 1Mihai1 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat.
Cum a apărut acel Big Bang?

| i86e2 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Cum a apărut acel D-zeu?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru i86e2):

Nu se poate explica ştiinţific, stai liniştit!

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Normal ca nu se poate ca e un basm inventat de oamenii primitivi

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Părerea ta.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Nu e parerea mea asta e adevarul, daca tu imi poti demonstra ca totii virusii nu au evoluat niciodata cred in teoria ta, atata timp cat pe pielea am simntit virusii cum evolueaza si cand am vazut imperechierii de cainii care demonstreaza evolutia

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Asta e părerea ta că ăsta e adevărul.

| Zendayya a răspuns (pentru RAY):

Te rog sa intri pe acest site! E facut special pentru oamenii care nu vor sa creada in Dumnezeu fara dovezi. E putin cam mult de citit dar chiar merita. Eu l-am citit si sunt multumita de dovezi.

http://www.dumnezeuexista.ro/

Sa imi spui care e parerea ta dupa ce ai terminat de citit;)

| RAY a răspuns (pentru Zendayya):

Fara dovezii eu nu cred in nimic

| alexalexandrusincerul a răspuns:

Desi cred in Dumnezeu, teoria lui Charles Darwin mi se pare mai adevarata

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

1.sunt de acord
2.nu sunt de acord din urmatoarele cauze:
-inainte de Bing Bang ce era?
-n-are cum o catastrofa sa formeze viata...

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Dumnezeu tau cum a aparut?

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

"Dumnezeu" e singura explicatie logica pentru creara universului, pamantului si a noastra...

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Nu amice e singura explicatie primitiva lipsita de ratiune si logica care o aveau oamenii de atunci

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

E singura logica existenta pe pamantul asta prietene...

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

E o explicatie de copii de gradinita dar na sincer daca atat de duce capul ce sa fac, daca tu iei bacul si pisica mea il ea aia i clar

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Omule tu ai facut logica la scoala? ce inseamna logic pentru tine?

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Dumnezeu a fost întotdeauna expresia necunoașterii umane. Când oamenii nu știau ce e trăznetul, au spus că Zeus sau Thor (dependent de geografie) provoacă trăznetele. Când nu știam că cerul nu e solid, credeam că cerul e „o tărie". Până să știm cum apar cutremurele (plăcile tectonice) credeam că zeii sunt furioși. Acum, Dumnezeu a ajuns să fie pus cel mult la originea universului pentru că nu știm exact ce a fost înainte de formarea universului, dar dacă istoria e un indicator, vor fi tot mai mici golurile în care va fi loc pentru Dumnezeu.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

Deci chiar sunt curios "Einstein" sa-mi spui chiar aici rapunsul la urmatoarele intrebari:
1.Ce era inainte de bing bang?
2.Cum a aparut ce era inainte de bing bang?
3.Cum s-a format bing bangul si de unde a aparut el
4.Demonstreaza-mi ca dintr-o catastrofa se poate crea viata(eu daca as detona o bomba nucleara nu cred ca as da viata la ceva)

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Ce era inainte de bing bang? asta nu se poate sti pentru ca nu era timp, spatiu, materie
Cum a aparut ce era inainte de bing bang?
printr-o explozie numita big bang
energia sa convertit in materie sti cum? fizica asta

3.Cum s-a format bing bangul si de unde a aparut el

cum s-a format energia?
nu stiu
Demonstreaza-mi ca dintr-o catastrofa se poate crea viata(eu daca as detona o bomba nucleara nu cred ca as da viata la ceva)
cine a spus ca big bang a creat viata?
dupa 10 miliarde de ani a aparut viata pe pamant

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Big bang nu a fost o bomba nucleara in primul rand a fost cuantic desi nu a fost mare si mic, foarte mic, bang in spatiu nu exista sunet nu s-a auzit nimic

| i86e2 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Răspunsul e simplu, din nimic apare tot timpul ceva și uneori apar universuri din nimic. Dacă nu vrei să crezi chestia asta, există varianta cu universul ciclic etern, adică la un moment dat universul se comprimă și apoi iarăși dă naștere unui Big Bang și iarăși se extinde.

Nu e vorba de catastrofe, mai bine pui întrebarea: dacă ar exista o planeta cu condiții similare cu Pământul ar apărea viața pe ea? Eu cred că da. De fapt eu cred că unde găsești apă în stare lichidă sunt mari șanse să găsești viață.

Presupunând că nu am cunoaște răspunsurile la toate astea, ar însemna că răspunsul e un zeu? Adică, dacă nu știi cum se formează curcubeul, înseamnă că trebuie să crezi că un spiriduș l-a pictat?

| DyNo a răspuns (pentru i86e2):

Ai dreptate. Lumea a creat zeii din necunoastere. Si Biblia la fel a fost facuta, tot din necunoastere. Eu sunt curios cum de pana in acest secol inca mai credem in basme avand in vedere ca avem posibilitatea sa analizam logic si rational totul?

| CreepyCrow explică (pentru DyNo):

DyNo, inca mai credem in basme deoarece acestea ne-au fost prezentate in copilarie...si de aceea credem in ele...

| DyNo a răspuns (pentru CreepyCrow):

Asa este, dar nu putem noi sa schimbam ceva? Sa luminam o lume, scuzati-mi expresia, care inca mai crede in zei? De exemplu: toti colegii mei de clasa cred orbeste in tot ce invata la ora de religie, daca le spui ca Universul este necreat si etern ei o sa zica: ''Universul a fost cerat de Dumnezeu!'' Si pur si simplu nu te poti intelege cu ei, mai ales ca unii dintre ei sunt chiar fanatici, efectiv...

| kamykaze88 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Si inainte de creatie ce era? tot un nimic la fel ca si big bang-ul

| AskAlex a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

"Inainte de Bing Bang ce era?" http://ro.stiri.yahoo.com/......00079.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Oamenii au creat viata in laborator, mai documenteaza-te, chiar folosind ADN sintetic, daca ti-e lene sa te documentezi iti dau eu articolele.

Deci logica ta a cam picat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Nu ai mah cu cine sa discuti, crestinii sunt prea ingusti la mine

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

ignoranti, ipocriti, aroganti ai dreptate nu ai cu cine e timp pierdut degeaba le explici rational parerea mea e ca ei nu vor ratiune si basme fictive, urasc ratiuna, logica ca le destrama credinta

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Tocmai te-ai descris pe tine!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Te-ai facut rea ema

| Justrollin a răspuns (pentru EmaS):

Rade ciob de oala sparta

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

De ce? Tu ne-ai facut pe noi crestinii in acest fel si am vrut doar sa incerc sa te fac constient ca tocmai tu facandu-ne asa fara motiv te dovedesti a fi cum ai scris.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu exista om care sa nu fie ca mine iporizia ne defineste asta recunosc, inca nu am vazut o persoana care sa nu fie ipocrita in viata asta, de ce va fac ipocriti? doar pe voi crestinii, nu stiu daca erai mulsulmani oare ce va faceam teroristi

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Este o mare greseala sa generalizezi.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Tu ema exact asta faci cand ne trimiti in iad daca nu ne pocaim

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am puterea sa trimit sau sa scot pe cineva din iad. Singurul Dumnezeu.

| GabiiHaș a răspuns:

Varianta 1.
la a doua, ce era inainte Big Bengului si cine a facut maimuta? cand a auzit un coleg la inceputul anului ca suntem obligati la istorie ca omul e din maimuta a intrebat"dar doamna profesoara, atunci ce rasa de maimuta a fost mama dvs?"si l-a dat afara din clasa...

| i86e2 a răspuns:

2, logic, că nu cred toate basmele. tongue
M-am plictisit să spun că nu am evoluat din maimuțe, dar dacă oamenii sunt paraleli cu evoluția, asta e.

| i86e2 a răspuns:

ADN-ul unei specii se schimba continuu, dar calul nu va deveni elefant vreodata, ideea asta provine din faptul ca esti paralel cu evoluția.

| i86e2 a răspuns:

Tu nu știi despre ce vorbești, asta e problema ta. E adevărat că omul are chestii care-l deosebesc de celelalte animale, cum ar fi în special tehnologia. Totuși, există și alte animale deosebite, cum ar fi ghepardul, care aleargă cel mai repede dintre animalele terestre, ce înseamnă asta, că nu e produsul evoluției?

E oarecum amuzant că voi credeți că omul e prea complex ca să nu fie creat, dar în același timp nu credeți că zeul vostru e prea complex să fie creat la rândul lui. Nu, nu, zeul vostru există dintotdeauna, mhm. happy Chestia cu zeul dintotdeauna e ca povestea aia cu broaște țestoase până jos, că Pământul e pe spinarea unei țestoase, care e pe altă țestoasă, adică regresie infinită, exact așa e și cu eternitatea voastră, dar voi nu înțelegeți. Totuși, știu că vorbesc la pereți, așa că eu o las baltă.

| i86e2 a răspuns:

Toate ființele vii au mutații genetice, inclusiv tu. Copierea ADN-ului nu se face vreodată perfect.

| i86e2 a răspuns:

Am citit destule cărți despre evoluție, bănuiesc că mai multe decât tine. Ia și citește măcar originea speciilor a lui Darwin, ca să nu fii complet pe lângă, ce zici?

Ce absurdități are evoluția?
Întrebări fără răspuns există cu sigurantă, asta e frumusețea științei.

| i86e2 a răspuns:

Nu mă interesează absolut deloc ce zicea Darwin în viața lui personală, mă interesează adevărul. Totuși te-aș ruga să nu-mi mai dai citate fără sursă, voi (creștinii) aveți tendința să mințiți.

| i86e2 a răspuns:

Am căutat.

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Categoric 1.

| roxaa15 a răspuns:

Binenteles ca suntem creati de un Dumnezeu,

| DyNo a răspuns (pentru roxaa15):

Aceasta gandire poate duce la autodistrugerea oamenilor de pe Terra. Haide-ti fratilor suntem in secolul 21. Numai credeti in zei si toate panaramele.

| AskAlex a răspuns:

Inca de la inceputurile omenirii a fost mai usor sa spui "Zeus face sa fulgere" decat sa te chinui, sa cercetezi si sa vezi ca de fapt nu e nici un Zeus. La fel e si cu dumnezeu... e mai usor sa zici "Dumnezeu a creat totul" decat sa iti pui o multime de intrebari si sa cercetezi, astfel incat, intr-un final sa gasesti raspunsul la acea intrebare.

| Dudyy a răspuns:

1. Pt k Dumnezeu a creat lumea
2. Mi se pare o prostie chestia cu big bengu adica acum serios... cine a fost inainte de big bang? ce a fost inainte? Si daca voi va trageti din maimute atunci bravo voua.

| ThePathWalker a răspuns:

Doua cuvinte: Teoria dualitații

| lilith666 a răspuns:

2 evident

| lilith666 a răspuns:

Auzi stai u in biserica si taci din gura bine?

| 20ionel20 a răspuns:

Fiecare dupa religia lui de exemplu un pocait iti zice ca dupa Big Beng, dar eu iti spun ca ortodox ca Dumnezeu a format tot ce exista. Apropo, pocaiti nu sunt asa de multi si dupa parerea mea este o religie cam cidata dar daca te ei dupa mine crede in Dumnezeu.

| dariusbocos a răspuns:

1. IDEM NoNeStyle