| Ben00 a întrebat:

In care zona au fost cei mai multi mucenici? (Capadocia, Grecia, Asia, Persia?)

8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca in Georgia sau Asia, unde era resendinta imperiala in timpul lui Maximian. Georgia a fost lovita in toata istoria ei, dar mai ales in timpul persilor trecuti la Islam.

| Ben00 explică (pentru costis):

In Asia a fost orasul Nicomidia, unul din cele mai afectate de decretele anticrestine.

| sublime89 a răspuns:

Persia e in Asia.

| Ben00 explică (pentru sublime89):

E vorba de provincia romana Asia, nu de continent. Ar trebui sa vezi o harta veche, era in partea de vest a Turciei de azi.

| Mikhtarian a răspuns:

Capadocia,general Turcia noua acum.

| JosePpPp a răspuns:

S.c Boromir S.R.L

| Ben00 explică (pentru JosePpPp):

Ne batem joc, sau ce?

| JosePpPp a răspuns (pentru Ben00):

Nu, intrebarea are mai multe sensuri