| Mihai_Alexandru_Anca_1957 a întrebat:

In ce conditii se poate calugarii un minor cu varsta de 15-16 ani?
Tunderea in monahism fiind una ortodoxa.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Calugaria NU ESTE o optiune acceptata de Dumnezeu, ea este DOAR o alegere omeneasca NEDUMNEZEIASCA. Dumnezeu NU a spus nimanui sa devina calugar, este doar o pacaleala demonica, aceasta alegere.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"este doar o pacaleala demonica"
De ce?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Trebuie sa reamintesc si faptul ca am intrebat "De ce?" pentru ca astept cu adevarat un raspuns, iar nu doar ca sa ma aflu-n treaba?
Ca asa e simplu, spui si taci, nu argumente, nu nimic.

Pana la urma tot trebuie sa dai cuiva socoteala.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Fiindca oricine citeste Cuvantul lui Dumnezeu a citit si versetul in care Acesta ii compara pe credinciosi cu SAREA. Mancarea daca NU O AMESTECI cu sarea NU ARE GUST deci este OBLIGATORIU ca sarea sa fie in mancare LA FEL este OBLIGATORIU ca cei credinciosui sa fie IN MIJLOCUL multimii, nu cocotati pe vreun munte, ascunsi de trebuie sa-i cauti cu lumanarea. Crestinii TREBUIE sa fie in MIJLOCUL poporului, nu in MANASTIRI. De aia calugaria este o pacaleala demonica, separa pe cei ce au nevoie de Dumnezeu de asazisi reprezentanti ai Acestuia.

| Jardelin a răspuns:

In conditiile in care mai invata putina gramatica si va scrie "calugarii" cu un singur "i".

| William a răspuns (pentru Jardelin):

Exact asta am vrut sa spun si eu.

| Buresbista123 a răspuns:

Conditia principala este sa aiba probleme emotionale si psihice sau parinti care poseda astfel de trasaturi

| Mihai_Alexandru_Anca_1957 explică (pentru Buresbista123):

Au fost in ultimii ani astfel de calugarii?

| Buresbista123 a răspuns (pentru Mihai_Alexandru_Anca_1957):

Cum sa nu, biserica totusi prefera copiii putin mai mici, undeva intre 7-10 ani e varsta ideala

| Lowkee a răspuns:

Vrei sa te faci calugar? rolling on the floor