| Romanet_Elisa_1986 a întrebat:

În ce constă religia protestantă?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In mare protestantismul a INLATURAT asa cum a spus Hristos sa facem, INTERMEDIARII dintre OM si Dumnezeu. Apoi vine respectarea Bibliei care tine de fiecare dominatiune protestanta, cat si cum. Cei mai apropiati de LITERA Bibliei sunt adventistii care au principiul SOLA SCRIPTURA, adica NUMAI Biblia si nimic altceva.

| RAY a răspuns:

Minciuni,fanatism religios,propaganda religiosa, judecata altora, a te crede sfant, perfect, fara de pacate, a face pe alti diavoli si pacatosi

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Si argumente pentru ceea ce sustii ai?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare (creștinism, islam, budism etc.), în vederea practicării unui cult independent, bazat pe o doctrină proprie; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filosofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.

sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb. acțiuni
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.

sursa: DEX '98 (1998) adăugată de thiess acțiuni
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă dintr-o comunitate principală; p. ext. grup alcătuit din adepții unei doctrine filozofice sau politice. S-au despărțit sectele politice între romîni, ca sectele religioase între creștini. GHICA, A. 794.

sursa: DLRLC (1955-1957) adăugată de LauraGellner acțiuni
séctă s. f., g.-d. art. séctei; pl. sécte

sursa: DOOM 2 (2005) adăugată de raduborza acțiuni
séctă s. f., g.-d. art. séctei; pl. sécte

sursa: Ortografic (2002) adăugată de siveco acțiuni
SÉCTĂ s.f. Grup de persoane formând o comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială; (p. ext.) grup de adepți ai unei doctrine. ♦ Clică, grup de persoane care s-au închis în cercul intereselor lor mărunte. [Cf. fr. secte, lat. secta < sequi – a urma].

sursa: DN (1986) adăugată de LauraGellner acțiuni
SÉCTĂ s. f. 1. comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială. 2. grup de adepți ai unei doctrine filozofice sau politice. ◊ clică, grup de persoane care s-au închis în cercul intereselor lor mărunte. (< fr. secte, lat. secta)

sursa: MDN '00 (2000) adăugată de raduborza acțiuni
SÉCTĂ ~e f. 1) Comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială. 2) fig. Grup de persoane izolate, care susțin o doctrină filozofică, politică etc. /

| RAY a răspuns (pentru RAY):

O sectă distructivă este un grup de persoane care urmează o mișcare religioasă sau ideologică în cadrul căreia se practică controlul mintal și care poate fi foarte periculoasă pentru membrii grupării chiar dacă aparent este inofensivă. Aceste efecte se fac simțite pe termen lung și în general culminează printr-un scandal legat de abuzuri materiale, sexuale, de agresiuni fizice, suicideri în masă sau izolate, omucideri sau chiar genocid.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sect%C4%83

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Organizații autoritare și piramidale, nu există democrație la nici un nivel ierarhic și nu este permisă critica
existența unui lider sau a unui grup de lideri a căror singură hotărâre contează. Lideril controlează toate mișcările membrilor sectei, precum banii, și nu i se aplică aceleași reguli ca supușilor săi.
izolarea membrilor grupului de restul lumii sau de familie
se controlează orice informație venită din lumea exterioară
se induce un aspect demonizator lumii exterioare prin discursuri și se încearcă câștigării încrederii totale în lider.
În 1995, guvernul național al SUA, a stabilit 10 criterii de de catalogare a sectelor destructive:

destabilizare mintală
un caracter exageral ale pretențiilor bănești cerute membrilor sectei
inducerea unei izolări față de membrii colectivității din care aparținuse până în acel moment
abuzuri împotriva integrității fizice
recrutarea de copii
discursuri antisociale
tulburări de ordin public
numărul de plângeri depuse împotriva sectei
abaterea de la circuitele economice tradiționale și tentativele de sfidare și confruntare cu instituțiile publice

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Omule, o argumentare vreau, nu citate de pe diferite site-uri. Nu poti folosi cuvintele tale? Si tot nu mi-ai dat argumente.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Urasc ipocrizia,cand voi dati copy paste din biblie si link-ul rii cu site urii care asa zis dovedesc existenta lui iisus e ok dar acum vi cu dar nu poti folosi propile argumente, nu fi ipocrit cu mine ok, ce sa isi argumentez
minciuni =spuneti ca big bang si evolutia sunt false, mintiti ca ateismul inseamna totul din nimic sau ca cica maimutele sau trezit oamenii plus multe alte minciuni
fantanism religios =nu acceptati nimic nou, va credeti intr o lume a voastra, restul sunt pacatosi, diavoli, un user ma numit satana ieri pe TPU https://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Acelea se numesc exemple, RAY. Cand argumentezi ceva cu privire la Biblie, la crestinism, aduci exemple din Biblie.
Tu mi-ai dat niste citate la intamplare care nu argumenteaza ce ti-am cerut eu. Nici prin raspunsul asta nu mi-ai argumentat ce ti-am cerut.
Intrebarea este "In ce consta religia protestanta", iar tu ai bagat minciuni cum ca fanatism religios, judecarea celorlartora, a te crede sfant. Pe tine te-au suparat niste oameni asa ca ii bagi pe toti intr-o oala. Nu e doar acum. Si despre romani spui ca toti sunt niste hoti, barfitori, lenesi, iar germanii sunt mai avansati decat ceilalti. Cine e ipocrit? Vezi doar partea care iti convine tie.
Niste argumente. Vad ca-ti place stiinta, logica iti place? Poti sa te folosesti de logica sa argumentezi raspunsul tau sau nu?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu toti romani sunt ceea ce afirmi tu acolo,uni sunt dar nu toti, asa cum nici toti tigani nu sunt la fel,nici evrei,nici Germanii, dar cei drept popoarele Germanice /triburile germanice sunt in prezent tarii bogate,eu asa am spus, nu am spus ca toti sectancti sunt la fel, dar recunoaste ca propaganda religioasa faceti, va credeti mantuiti, considerati pe alti pacatosi, nu va considerati din lumea asta, omule eu eram cu un preot ortodox si vine una si i spune daca ala se crede mantuit, alooooooooooo vorbim de un preot la care omul spune asta nu stiu doar domnul stie iar aia i spune EA stie ca e deja mantuita de domnul, daca un preot care a slujit pe dumnezeu toata viata lui nu stie cum stie o sectancta

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Inainte scriai ca protestant = om care judeca, minte, se crede sfant, etc. Acum scrii ca nu toti sunt la fel. Evident ca nu toti sunt la fel.

Ce este rau in a sti ca Isus Hristos te-a mantuit? Uite ce scrie in Psalmul 51:12 : "Dă‑mi iarăși bucuria mântuirii Tale".
Eu nu pot sa spun despre cineva ca este mantuit sau nu. Dar fiecare poate sa stie despre el daca este mantuit sau nu.
1 Ioan 2:4, 5, 6: Cel ce zice: „Îl cunosc!", dar nu păzește poruncile Lui, este un mincinos, iar adevărul nu este în el. Însă, în cel ce păzește Cuvântul Lui, dragostea lui Dumnezeu a ajuns într-adevăr desăvârșită. *Prin aceasta știm că suntem în El*. Cel ce zice că rămâne în El este dator să umble și el așa cum a umblat Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In erezie, in asta consta protestantismul! Iar erezia este o forma de ateism. Erezia nu neaga fatis, dar prin invaluire, si cu atat sunt mai perfizi. De exemplu, ereticii care s-au infiltrat in Romania, sectantii neoprotestanti, numara fratii cica trupesti ai lui Iisus, neaga fecioria si pururea fecioria Maicii Domnului, neaga sfintenia si lucrarea sfintitoare a lui Dumnezeu in lume. Sectantii neaga hotararile sinoadelor ecumenice, care s-au luat sub conducerea Sfantului Duh si cu mari minuni, ca si la primul Sinod Apostolic, de la Ierusalim din anul 50. Sectantii neaga Biserica, preotia sfintitoare, Sfintele Taine, cinstirea sfintilor si a icoanelor, precinstirea Maicii Domnului.
Sectantii mint ca se bazeaza pe Biblie! Nu se bazeaza! Mie mi-a venit la usa un nenorocit de adventist ca sa ma insele cu maculatura infecta a descreieratei de e.g. white, nu a venit cu Biblia, pe care ei oricum au falsificat-o.
Eresul protestant/neoprotestant este lucrarea satanei in lume impotriva crestinilor si impotriva lui Dumnezeu.
Erezia este despartire de Dumnezeu si cardasie cu satana, diavolul.