| RAY a întrebat:

De ce este satana un personaj negativ daca testeaza creatia lui dumnezeu la ordinul lui dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ray a citat Biblia, si a citat corect.
Ce nu intelegem noi, este ca toti cei care se declara credinciosi, vor fi testati. Credinta tuturor acestora va fi testata la maxim, dupa cum este scris: "Caci iata, voi porunci si voi vantura casa lui Israel intre toate neamurile, cum se vantura cu ciurul, fara sa cada un singur bob la pamant!" (Amos.9:9) Si in alta parte:
"Dar treimea aceasta din urma o voi pune in foc si o voi curata cum se curata argintul, o voi lamuri cum se lamureste aurul. Ei vor chema Numele Meu, si ii voi asculta; Eu voi zice: "Acesta este poporul Meu!" Si ei vor zice: "Domnul este Dumnezeul meu!"" (Zaharia.13:9)
"El va sedea, va topi si va curata argintul; va curata pe fiii lui Levi, ii va lamuri cum se lamureste aurul si argintul, si vor aduce Domnului daruri neprihanite." (Maleahi.3:3)

Ray, Dumnezeu nu se joaca cu credinciosii Lui. Este acelasi test la care au fost supusi si primii nostri parinti (Geneza 3.1), test la care va fi supus si ultimul om care se declara credincios lui Dumnezeu. "Oare degeaba slujeste omul lui Dumnezeu?" Este o intrebare ce are ca scop pierderea credintei, a punerii la indoiala a caracterului lui Dumnezeu. Vrajmasul este intelept in felul lui; dar nu se poate compara cu Dumnezeu. Pentru ca Dumnezeu Se foloseste de atacurile celui rau impotriva copiilor Lui, pentru desavarsirea credintei acestora. Credinta netestata nu se poate numi credinta.
Daca nu vom avea experiente cu Dumnezeu zilnic, in ziua testului vom pica. Si pentru ca este spre binele nostru, Dumnezeu va ingadui sa trecem iarasi prin incercare pana vom trece; adica pana cand nu vom murmura impotriva Lui si ne vom ajunge sa ne incredem in El si in timp de nenorocire. Pentru ca atunci cand ne merge bine este usor sa ne incredem in Dumnezeu. Si pentru ca Dumnezeu este credicios, El nu va ingadui sa trecem prin mai mult decat putem suporta.

17 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Satana nu testeaza creatia lui Dumnezeu si nici nu e la ordinul Lui! Poate face ce vrea dar pana la o limita! De unde iei prostiile astea? laughing

| RAY explică (pentru lpavel):

Satana a plecat dinaintea Domnului.
Iov 2:1 Satana învinuieşte pe Iov - Titlu
Iov 2:1 Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor şi s-a înfăţişat înaintea Domnului.
Iov 2:2 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 2:4 Şi Satana a răspuns Domnului: „Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viaţa lui.
Iov 2:7 Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului până în creştetul capului.

| RAY explică (pentru RAY):

Iov 1:6 Satana cere să se atingă de Iov - Titlu
Iov 1:6 Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.
Iov 1:7 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 1:9 Şi Satana a răspuns Domnului: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
Iov 1:12 Domnul a zis Satanei: „Iată, îţi dau pe mână tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mâna." Şi Satana a plecat dinaintea Domnului.

| RAY explică (pentru RAY):

Matei 4, 1-11
Atunci Iisus a fost dus de Duhul in pustie, ca sa fie ispitit de catre diavolul. Si dupa ce a postit patruzeci de zile si patruzeci de nopti, la urma a flamanzit. Si apropiindu-se ispititorul a zis: De esti Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se faca paini. Iar El raspunzand a zis: Scris este: Nu numai cu paine traieste omul, ci cu tot cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu. Atunci diavolul L-a dus in sfanta cetate, L-a pus pe aripa templului, si I-a zis: Daca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos, ca scris este: „Ingerilor Sai va porunci pentru Tine si Te vor ridica pe maini ca nu cumva sa izbesti de piatra piciorul Tau". Iisus i-a raspuns: Iarasi este scris: „Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau" Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte inalt si I-a aratat toate imparatiile lumii si sla­va lor. Si I-a zis Lui: Acestea toate Ti le voi da Tie, daca vei cadea inaintea mea si Te vei inchina mie. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, caci scris este: „Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si Lui singur sa-I slujesti". Atunci L-a lasat diavolului iata ingerii, venind la El, Ii slujeau.

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Citind un verset crezi ca ai inteles tot? Ma faci sa rad... Citeste toata biblia de mai multe ori si de fiecare data vei intelege mai bine rolul fiecaruia! Daca Dumnezeu l-a luat in paza Lui pe Iov asta nu inseamna ca cu fiecare dintre noi se intampla asa... Pana si Isus a fost ispitit de satana! Daca cauti raspunsuri aici s-ar putea sa intelegi cu totul altceva deoarece fiecare a inteles biblia in felul lui, nu lasa sa-ti impuna cineva cum a inteles el/ea biblia, citeste-o si intelege-o in felul tau, dar cum am mai zis trebuie s-o citesti si s-o studiezi ani de zile si vei gasi raspuns la absolut orice!

| RAY explică (pentru lpavel):

Omule daca ai chef de cearta numai imi raspunde

| RAY explică (pentru anonimg):

Aici nu e vorba de joaca, eu nu am spus asa ceva, satana doar testeaza omul

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Nu zic ca ai fi spus tu asa ceva. Este doar o exprimare, o subliniere si evidențiere pentru cei care vor mai citi răspunsul meu, si care cred că Dumnezeu S-ar bucura de inocența slujitorilor Lui.

Datorită libertății de alegere, Satana cere dreptul ca omul să poată alege intre el si Dumnezeu.
Si sunt oameni care aleg pe Dumnezeu datorită binecuvântărilor materiale, palpabile. Si acestia sunt aproximativ 90% din cei ce se declară creștini. De aceea vrăjmașul omului și al lui Dumnezeu spune ca si in dreptul lui Iov: "Oare degeaba Îți slujesc toti acestia?"...

| RAY explică (pentru anonimg):

Apreciez faptul ca ai raspuns direct la subiect, uni au chef de cearta dar se dau crestini.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Multumesc pentru funda!
In legatura cu ce-a dea doua parte a ultimei tale fraze, vreau sa spun doua lucruri:
1 -nu trebuie sa-i judecam pe oameni, pentru ca Dumnezeu ne iubeste pe toti, si toti am trecut prin experienta acestora;
2 -daca am scris si am raspuns astfel, asta nu inseamna ca eu sunt mai bun decat acestia.

| Nilsson a răspuns (pentru anonimg):

Se pare ca ai picat in plasa lui Ray/satan (ebraica: acuzator), tie nu ti-o zic in nume de rau, doar iti atrag atentia ca poti fi indus in eroare, de asta trebuie sa ne rugam pentru intelepciune sa nu fim pacaliti de cel rau si sa se foloseasca de vorbele noastre pentru a ii insela pe altii.

Ray/ satan a vazut ca nu prea merge ateismul pe aici, niciun om intreg la minte nu poate sa creada ca Universul s-a creat singur din nimic si ca oamenii au aparut din maimute, asa ca s-a gandit sa joace o alta carte, sa il acuze pe Dumnezeu de lucrurile rele pe care el le face ca sa semene indoiala in sufletele oamenilor si sa aiba o perceptie gresita despre Dumnezeu.

Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni, nu supune pe nimeni la incercari nedrepte, toate astea vin de la cel rau si de la initiativa acestuia.

De asta intrebarea pe care a pus-o e o minciuna, Dumnezeu nu ordona lui Satan sa ii incerce pe oameni si nici nu intentioneaza asa ceva, cel rau cauta motive sa ii piarda pe oameni, Dumnezeu cel mult ingaduie un timp limitat aceste nedreptati care stim acum de unde vin.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Heyyyyyyyyy alooooooooooooo tu ma faci satana baiete,vezi ca eu nu te am facut spiridus,ai grija la limbaj

Se pare ca ai picat in plasa lui Ray/satan (ebraica: acuzator), tie nu ti-o zic in nume de rau, doar iti atrag atentia ca poti fi indus in eroare, de asta trebuie sa ne rugam pentru intelepciune sa nu fim pacaliti de cel rau si sa se foloseasca de vorbele noastre pentru a ii insela pe altii.

ma omule nu a cazut in nici o plasa,acolo sunt versuri biblice,iar eu urasc cei care interpreteaza aiurea biblia,daca asa scrie asa e punct,iisus spune ca fiecare sa isi poarte crucea,vinde tot ce ai si urmeazama,ia-ti crucea si urmeazama,cine nu isi ia crucea nu e vrednic de mine, tu ai citit biblia vreodata? crucea aia inseamna suferinta,ispite,teste,de ce tatal nostru include partea cu nu ne duce pe noi in ispita? si iisus a fost ispitit,ba chiar se spune ca atunci tia aratat credinta fata de tatal lui,omule eu nu ispitesc pe nimeni,dar repet urasc interpretarea bibliei,practic o iau literar nu metaforic sau alte aiureli

Ray/ satan a vazut ca nu prea merge ateismul pe aici, niciun om intreg la minte nu poate sa creada ca Universul s-a creat singur din nimic si ca oamenii au aparut din maimute, asa ca s-a gandit sa joace o alta carte, sa il acuze pe Dumnezeu de lucrurile rele pe care el le face ca sa semene indoiala in sufletele oamenilor si sa aiba o perceptie gresita despre Dumnezeu.

tu vezi cate minciuni scrii pe aici,cand am spus eu ca universul a aparut din nimic si ca oamenii au aparut din maimute? in ce manual de stiinta scrie asta? minciuna,judecata aproapelui sunt pacate si isus aprecia pacatosi decat falsi farisei,apropo satana nu e ateu ca insati iisus spune ca tu slujesti domnului tau,desi el e slujitorul lui dumnezeu,testeaza creatia lui dumnezeu,eu nu promovez ateismul omule, am dat fundita ca macar sa implicat nu a judecat aproapele

Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni, nu supune pe nimeni la incercari nedrepte, toate astea vin de la cel rau si de la initiativa acestuia.

de ce sa nu ispiteasca dumnezeu oamenii? mi se pare corect sa ispiteasca, daca in joc e vorba de un paradis vesnic, sa stie ce fel de persoane merita sa intre acolo, repet fiecare are o cruce de puratat, satana nu poate face nimic fara voia lui dumnezeu

Iov 1:7 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 1:9 Şi Satana a răspuns Domnului: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
Iov 1:12 Domnul a zis Satanei: „Iată, îţi dau pe mână tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mâna." Şi Satana a plecat dinaintea Domnului.
Iov 2:1 Satana învinuieşte pe Iov - Titlu
Iov 2:1 Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor şi s-a înfăţişat înaintea Domnului.
Iov 2:2 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 2:4 Şi Satana a răspuns Domnului: „Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viaţa lui.
Iov 2:7 Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului până în creştetul capului.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Fii atent un site crestin te contrazice
1 Corinteni 10:12-13
"Astfel dar, cine crede că stă în picioare, să ia seama să nu cadă. Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngăduisă fiţi ispitiţipeste puterile voastre; ci împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda."

https://www.resursecrestine.ro/......uie-ispita
https://doxologia.ro/cuvant-de-folos/de-ce-ingaduie-dumnezeu-ispitele
http://ziarullumina.ro/......58392.html

| anonimg a răspuns (pentru lpavel):

Ray a citat Biblia, si a citat corect.
Ce nu intelegem noi, este ca toti cei care se declara credinciosi, vor fi testati. Credinta tuturor acestora va fi testata la maxim, dupa cum este scris: "Caci iata, voi porunci si voi vantura casa lui Israel intre toate neamurile, cum se vantura cu ciurul, fara sa cada un singur bob la pamant!" (Amos.9:9) Si in alta parte:
"Dar treimea aceasta din urma o voi pune in foc si o voi curata cum se curata argintul, o voi lamuri cum se lamureste aurul. Ei vor chema Numele Meu, si ii voi asculta; Eu voi zice: "Acesta este poporul Meu!" Si ei vor zice: "Domnul este Dumnezeul meu!"" (Zaharia.13:9)
"El va sedea, va topi si va curata argintul; va curata pe fiii lui Levi, ii va lamuri cum se lamureste aurul si argintul, si vor aduce Domnului daruri neprihanite." (Maleahi.3:3)

Ray, Dumnezeu nu se joaca cu credinciosii Lui. Este acelasi test la care au fost supusi si primii nostri parinti (Geneza 3.1), test la care va fi supus si ultimul om care se declara credincios lui Dumnezeu. "Oare degeaba slujeste omul lui Dumnezeu?" Este o intrebare ce are ca scop pierderea credintei, a punerii la indoiala a caracterului lui Dumnezeu. Vrajmasul este intelept in felul lui; dar nu se poate compara cu Dumnezeu. Pentru ca Dumnezeu Se foloseste de atacurile celui rau impotriva copiilor Lui, pentru desavarsirea credintei acestora. Credinta netestata nu se poate numi credinta.
Daca nu vom avea experiente cu Dumnezeu zilnic, in ziua testului vom pica. Si pentru ca este spre binele nostru, Dumnezeu va ingadui sa trecem iarasi prin incercare pana vom trece; adica pana cand nu vom murmura impotriva Lui si ne vom ajunge sa ne incredem in El si in timp de nenorocire. Pentru ca atunci cand ne merge bine este usor sa ne incredem in Dumnezeu. Si pentru ca Dumnezeu este credicios, El nu va ingadui sa trecem prin mai mult decat putem suporta.

| DeyCj a răspuns:

Pentru că de fapt satana înseamnă SA=naștere, TA-viață, NA-moarte, adică nimic malefic.N-o să-ți vină să crezi dar aceste trei cuvinte din sanscrită înseamnă de fapt satana, iar satana a precedat cre(ș)tinismul cu m ii de ani înnainte, de asta popii au transformat aceste cuvinte unificate în ceva malefic, tocmai pentru a scoate în evidență că programul ce-l alimentează este unul pozitiv, chiar de real este unul distructiv pentru ființa umana.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Satana testeaza creatia lui iahve in vechiul testament dar uni interpreteaza aiurea biblia, satana spune Iov 1:9 Şi Satana a răspuns Domnului: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
Iov 2:2 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 2:4 Şi Satana a răspuns Domnului: „Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viaţa lui.
Iov 2:7 Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului până în creştetul capului.

desi satana nu face nimic fara aprobarea lui dumnezeu

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Asta scriam anterior. De fapt această corupere a ocultului și transpusă-n basme este de fapt unificarea a celor trei cuvinte din sanscrită, cuvinte ce definesc ființa, la care dacă i se mai adaugă MA, adică renaștere definesc ființa umană happy; Numa' că popii au întors până și crucea ocultă, cruce ce e în formă de sabie, și au transformat 3 cuvinte pozitive într-unul singur ca fiind malefic, lucru eronat.

| Logann a răspuns:

Pentru ca satana este un suflet blestemat si pus sa sufere de creatorul sau pentru ca a indraznit sa se creada mai bun.
NUSH,.