| Moisie a întrebat:

In ce functie a fost UNS tamplarul Isus astfel incat sa poarte numele de Christos= UNSUL.
Unde in Biblie ne este prezentata Ungerea tamplarului Isus, de ex. in functia de rege?
Daca Isus nu este UNSUL inseamna ca el nu este nici Christosul, pentru ca Christosul inseamna de fapt UNSUL!
Daca Isus nu este Christosul, atunci nu cumva o fi acel Antichrist care se lasa slavit in biseici ca Dumnezeu?

Stop nu sariti! Am pus doar o intrebare, nu am dat cu bata!
Daca vreti sa mi raspundeti faceti-o va rog cu ARGUMENTE din Biblie!

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu ce argumente din Biblie aduci?laughing astea-s numa aberatii tampite nene mai scuteste-ne!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Tu esti sigur ca ai inteles intrebarea?
Sau ti s-au blocat rotitele?
Poi ce argumente sa aduc despre ceva ce nu s-a intamplat?
Tu poti sa-mi aduci argumente biblice despre ceva ce nu s-a intamplat niciodata, adica despre UNGEREA dulgherului Isus in functia de Rege al Iudeilor?
Daca esti beat, du-te si te culca, si posteaza maine cand revii la normalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as-o vitalule.da nu ti-a raspuns nimeni, inca si nu ai reusit sa afli singur? chiar atat de bleg nu poti fi, sa nu-ti poti lamuri o atare problema ce te framanta de nici somn noaptea nu ai.e siudat tare.da insearca, ca sineva trebuie sa ti limoreasca.sucsesuri ma.

| ada92 a răspuns:

In toamna anului 29 e.n. când Isus, avea 30 de ani, a venit la Ioan Botezătorul. „După ce a fost botezat, Isus s-a ridicat imediat din apă. Şi iată că cerurile s-au deschis şi el a văzut spiritul lui Dumnezeu coborând ca un porumbel şi venind peste el." Isus a fost uns cu spiritul sfânt al lui Dumnezeu
În acel moment, el a devenit Cristosul, sau Mesia. Dumnezeu însuşi l-a recunoscut drept Unsul său, spunând: „Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat" (Mat. 3:13–17)
Biblia a profeţit cu peste 500 de ani înainte anul exact în care urma să apară Mesia. Timpul până la sosirea sa a fost măsurat în săptămâni simbolice, numite „săptămâni de ani", în care fiecare zi reprezenta un an. Daniel 9:25 "Să ştii şi să înţelegi că, de la ieşirea cuvântului de restabilire şi de reconstruire a Ierusalimului până la Mesia, Conducătorul, vor fi şapte săptămâni, precum şi şaizeci şi două de săptămâni." în total 69 de săptămâni de ani, adică 483 de ani. Când a început această perioadă? Conform Bibliei, în anul când Neemia, un slujitor al lui Dumnezeu, a ajuns în Ierusalim şi a început să reconstruiască oraşul. Istoria persană arată că acest lucru s-a întâmplat în 455 î.e.n. (Neemia 2:1–5). Isus a fost botezat în calitate de Mesia exact după 483 de ani, în 29 e.n.

| fllu07 a răspuns (pentru ada92):

Felicitariwinking

| Moisie explică (pentru ada92):

Ce spui tu = zero barat!
Ioan botezatorul nu a uns pe nimeni in nicio functie, pentru ca nici nu avea autoritatea sa o faca, doar la udat/spalat pe cap pe dulgherul Isus, la fel ca pe alte sute de oameni.
Adica l-a botezat, ca doar pina si numele ii spune Botezatorul si nu Ungatorul
Deci nu mi-ai raspuns la intrebare.
2 Ai dreptate, Biblia a prorocit venirea unui Messiah, adica a unui UNS, iar UNSUL a venit in persoana lui Simon Bar Kochba, care a fost UNS in functia de lider spiritual al poporului evreu si a vrut sa le duca mantuirea eliberandu-i de stapanirea romana!
Asa ca nici ai nu ai facut altceva decat sa-ti dovedesti NESTIINTA=CREDINTA dar si aia dupa cum vedem ca e "a proasta"!

| ada92 a răspuns:

"Şi iată că cerurile s-au deschis şi el a văzut spiritul lui Dumnezeu coborând ca un porumbel şi venind peste el." Adica a fost uns de catre DUMNEZEU cu spirit sfant, si nu botezul la uns. Dar nu ma obosesc sa dau explicatii unor persoane care nu au putin respect fata de biblie, iar in ceea ce priveste credinta mea nu cred ca esti in masura sa-ti dai cu parerea

| Moisie explică (pentru ada92):

Sa inteleg ca l-a uns cu un gainat?
Poi de ce sa-l unga Dumnezeu pe unu care indeamna oamenii sa NU asculte de Legea Lui?
Faptul ca eu nu gresesc il poti vedea in Deuteronom 13.1-10 unde vezi clar ca Dumnezeu chiar cere celor care il urmeaza sa-l UCIDA pe Isus!
Din moment ce credinta ta nu se bazeaza pe documentatie stiintifica, inseamna ca intra tot in categoria de "credinta a proasta"!
Evident ca altfel este in cazul acelora care cred doar lucruri dovedite de stiinte!
Dar in cazul tau...nu prea cred ca se poate spune asta, cel putin dupa raspunsurile date de tine!

| aly1alyca a răspuns:

Si tu ce argumente din Biblie aduci

| Moisie explică (pentru aly1alyca):

Ma asta zau ca e culmea!
Poi ce argumente sa aduc daca UNDEREA lui Isus NU s-a intamplat, ca daca s-ar fi intamplat atunci fi sigura ca ar fi trecuta in Biblie pentru ca este muuuuuult mai importanta decat faptul ca Ioan Botezatorul l-a spalat pe cap!

| K924 a răspuns:

Din punct de verede Bibliic:
UNS, -Ă, unși, -se : Monarh sau cleric considerat, în urma unei ceremonii religioase speciale, ca reprezentant al lui Dumnezeu pe pământ. – V. unge.

Iisus nu era uns pe Pamant de oameni ci uns de Dumnezeu in cer, adica era cea mai mare cale de comunicare intre noi si D-zeu, cel ce avea misiunea suprema de a reprezenta cu ADEVARAT pe D-zeu pe Pamant. Asta inseamna.

Iisus se identifica cu Unsul Lui Dumnezeu adica cel ales de D-zeu sa il reprezinte pe Pamant. Este o diferenta enorma intre un om care unge pe alt om si D-zeu care unge pe Alesul Sau, adica este o diferenta itnre misiunea unui om data de un alt om si din propria vointa si misiunea data de D-zeu cuiva. Este o mare diferenta intre ungere Pamanteasca si ungere Spirituala.

Echivalentul cuvantului ebraic Messiah care inseamna "unsul lui Dumnezeu" - Mesia, nu e un nume propriu, ci un titlu care se refera la originea si misiunea divina a lui Iisus, in special la slujirea Sa de preot (Hristos apare in Noul Testament de 529 ori dintre care, de 379 ori in epistolele pauline).

Semnificatia cuvantului unsa din numele lui Iisus nu semnifica o ungere pamanteasca, omeneasca, materiala ci o ungere divina si spirituala adica o misiune de cel mai inalt rang data de insusi D-zeu.

| Moisie explică (pentru K924):

Dat fiind faptul ca vorbim despre un UNS al religiei mozaice, adica UNS intr-o functie inalta in religia lui Isus, cred ca este lipsit de sens sa ne referim la ce inseamna UNS pentrui crestini!
Deci Isus nu poate fi UNSUL lui Dumnezeu pentru simplul fapt ca Dumnezeu NU L-A UNS NICIODATA in vreo functie aici pe pamant pentru ca functia de UNSUL lui Dumnezeu se refera la o functie pe pamant si nu in cer! Din cer nu s-a intors nimeni care sa ne confirma cu ce a fost uns Isus, dar probabil pentru ca a adus pe pamant Sfarsitul Legii lui Dumnezeu, in mod sigur ca Dumnezeu l-a uns cu tot rahatul. Sau tu ce ai face atunci cand cineva iti strica legea?
-Da intr-adevar, Messiah este un titlu care se acorda doar celor UNSI in functie inalta, iar cum Isus nu a fost uns nici macar in functia de tamplar, iata ca trebuie sa-l acceptam ca Messiah pe cel care intr-adevar a fost UNS in functia de Messiah, adica cea de lider spiritual al poporului evreu, si anume pe Simon Bar Kochba, cel care nu a aut "misiunea" de a distruge Legea lui Dumnezeu si sa o inl; ocuiasca cu legile marsave ale unor oameni condusi de un criminal pe nume Saul din Tarsus!
Intelegi textul sau daca nu intreaba-ma ca ti-l traduc!