| anonim_4396 a întrebat:

În cele ce urmează a fi scrise, vreau să împărtășesc experiența pe care am avut-o pentru prima oară în timpul unei mici adunări de grup, a unei celule creștine la o biserică nondenominațională din care făce parte!
Trebuie să menționez înainte de toate că, nu sunt de fel un aderător la un grup, partid, sau o biserică!
Nu obișnuiesc să frecventez Duminică de Duminică o biserica anume!
Nu am o religie anume!
Ci mă declar și consider liber cugetător și liber să cred în Dumnezeu!
Eu la această biserică nondenominațională am mai mers și înainte dar, nu puteam concepe viziunea și percepțiile lor creștine conform și după Scriptură!
În sensul că ei înțeleg cu totul altcumva când vine vorba de ținuta femeilor în adunări și ideea / concepția dăruirii (zeciuielii cum se mai obișnuiește a zice)!
Dar în rest sunt niște oameni calzi, bineprimitori și înțelegători!
Probabil până când nu sunt călcați pe coadă, nu știu!
Posibil!
Dar în alte biserici neoprotestante, a fost și este cu tot altfel față de ei și felul lor de a fi!
Deci, trecând direct la subiect, odată în timp ce mă îndreptam spre casă venind de undeva, în apropiere și-n drumul meu tot odată era și biserica; așa că m-am gândit să dau o tură pe la biserica respectivă să văd dacă nu cumva e deschisă și astăzi!
Într-adevăr a fost deschisă, fără să știu acest lucru și urmând să aflu de la un membru de acolo că urmează să se țină loc o mică reuniune de grup ("celulă") a membrilor creștini făcând parte din acea biserică nondenominațională!
Aflând acestea, am întrebat dacă pot participa și eu; spunându-mi-se că da, fără nici o problemă!
Numai că atunci când am ajuns, am ajuns cu mult mai devreme, decât era stabilit a începe adunarea aceasta!
Așa că am așteptat sosirea pastorului și a celorlalți membri ce urmau să vină!
Într-un final, în cele din urmă sosi și păstorul!
Văzându-mă, s-a bucurat oarecum, întrebându-mă ce mai fac și ce mă aduce pe aici; nevăzându-mă de mult timp!
I-am zis că eram în trecere și am vrut să arunc o privire la biserică dacă nu cumva e deschisă și astăzi!
Și că am aflat de mica adunare ce urma să aibă loc în cadrul bisericii, întrebând dacă pot participa și eu!
El bucuros și entuziasmat fiind, mi-a spus că da, sigur, cum să nu!
Vino, te-așteptam, ești bine venit!
Zis și făcut, l-am urmat pe păstor și pe soția sa în incinta bisericii!
Țin de asemenea să menționez că, acest păstor este un distins domn la o vârstă nu foarte înaintată, foarte cald, prietenos și bine primitor!
El este cumva fostul pastor și întemeietor al acestei biserici nondenominaționiste, care mai ține uneori predici în biserica aceasta și de asemenea și-n altele când este chemat!
Este din fire un om deschis la minte și înclinat spre tineret!
Ajunși în incinta bisericii în camera unde urma să aibă loc întrunirea, ne-am așezat fiecare la masă!
O încăpere cu o masă lungă birocratică cu multe scaune și cu vedere la șoseaua foarte circulată!
Ca un fel de sală conferențială!
Biserica aceasta este / arată proiectată atât în exterior, cât și pe interior într-un stil foarte modern și futurist dacă pot să zic așa! (cu toate că nu îmi place să folosesc astfel de terminologii!)
Arată precum o corporație de tip IT!
Cum stăteam așa la masa cea lungă, păstorul foarte cald și cu zâmbetul pe buze, a început împreună cu mine și soția sa a discuta tot felul de subiecte pe repezitelea și încercând a ne face cât mai comozi; așteptându-i totodată pe ceilalți membrii!
Puținii membrii sosiți sunt foarte familiari între ei, existând chiar grade de rudenie!

(Deși și-n timpul adunărilor Duminicale nu sunt mulți, dar și atunci sunt foarte calzi și comunicativi între ei ca în sânul unei familii foarte consolidate; probabil că și acest aspect de a fi puțini la număr, le conferă această strânsă unitate!)

Ajunși și ceilalți puținii membri, fiecare între două și trei vârste s-au așezat la locul fiecăruia unde au hotărât de cuvință!
Au fost mai mult cupluri!
Femeile ca toate femeile foarte vorbărețe și întuziasmate din fire, au adus fiecare câte ceva de ronțăit și câteva sucuri!
Am fost foarte îmbiat cu : covrigei, stixuri, prăjiturele și cornulețele umplute + suc; refuzându-le totodată politicos spunându-le că nu mi se lasă pe ele!
Toată atmosfera a fost ca un fel de bufet / banchet profesoral!
Introducerea înainte de toate s-a făcut cu diverse mici discuții de fel de fel de subiecte personale!
De păreri, păsuri, planuri și idei de tot felul și termindu-se cu ultimul cuvânt al pastorului înainte de introducerea în tema predicii de Duminica trecută; și anume despre Iad!
Sincer să fiu, am fost un pic șocat și dezamăgit să constat modul ușuratic în care se aborda tema Iadului, dar nu numai!
Femeile aratău rujate, machiate, depilate și cu unghiile făcute!
Cu excepția nevestei pastorului care era doar vopsită la păr și atât!
Pastorul aborda problema Iadului cu Biblia în față punând întrebări și oferind răspunsuri / explicații!
Nu prea au fost entuziasmați cei puțini veniți, mai ales că era abordată tema Iadului; ci mai degrabă aș spune ușor curioși și nedumeriți din anumite aspecte!
M-a dezamăgit faptul că se mânca servind când și când câte un covrigel sau stix în timpul dezbaterii pe această temă, zic eu de mare importanță; ce ar fi trebuit să trezească îngrijorări și temeri!
Dar nu a fost așa, ci mai degrabă ca o oră banală din timpul liceului școlar!
Toată această întrunire s-a terminat cu o rugăciune spusă de fiecare cu ochii închiși și (încruntați unii) și cu mâinile proptite de frunte!
Nu m-am așteptat sincer să fiu, să fie tratat cu așa o indiferență plictisitoare toată această mică adunare ce ar fi trebuit zic eu să fie una foarte îngrijorătoare și întuziasmată!
Dar din păcate pentru pentru mine asta a fost, în ciuda faptului că sunt niște oameni calzi și bineprimitori!
Voi a ți participat la vreo astfel de (celulă) / mică adunare bisericească?

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Încearcă să mergi și la o Liturghie într-o biserică ortodoxă. Atmosfera este cu totul alta, cu adevărat sacră, nu atmosferă de firmă IT.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cu adevarat sacra:
-5 ore o slujba.
-impartasanie copii cu aceeasi lingurita.
-femeiile nu au voie sa se uite inspre altar.
-preoti cu multe tarife pentru orice.
-multi bani investiti in biserica si nu in incercarea de a aduce pe enoriasi mai aproape de cuvantul lui Dumnezeu.
-Singurul care canta e popa si mai mult pe nas decat pe gura, lalaindu se si lungind slujba. Ce sa mai zic ca uneori nu intelegi nimic din ce zice.
-Prea multe cantece dedicate episcopiilor si prea putine rugi pentru oameni sau pentru constientizarea ca exista Dumnezeu.
-Botezuri facute la pruncie unde o gramada de preoti tin prea mult bebelusul in apa. ("cea mai handucapata chestie la un botez e sa l intrebi pe bebelus daca se leapada de satana si nu faptul ca nasul raspunde nu are niciun efect).
99% din nasii din Romania nu si respecta legamantul facut la botezul bebelusului si nu l invata despre Dumnezeu pe parcursul vietii. Fata varului meu are ca nas pe unchiul aceluiasi var. Omul tine post e credincios se roaga, dar ce sa vezi, fiind parinte spiritual in timp ce copilul e mic, trebuie sa indrume pe parinti la viata credincioasa sa i invete sa duca copilul la impartasanie, sa o invete importanta spovedirii, importanta mersului regulat la biserica, importanta citirii bibliei. Sti ce a facut din toate astea pana acum? NIMIC.Problema e ca religia ortodoxa este o gluma. Is mai credinciosi sectantii decat ortodocsii.
99% din sectanti citesc toata biblia macar odata(am sute de prieteni sectanti).
10% dintre ortodocsi citesc biblia aici am mii de cunostinte care supa caracterul lor infect se vede ca n au citit niciodata un cuvânt din biblie.
Is ateu stiu in mare ce se intampla in biblie, pe cand 90% din ortodocsi nu stiu cine i Cainlaughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

-greșit: o slujbă tine maxim 2 ore
-gresit: femeile au voie să se uite spre altar
-greșit: nu costă nimic să mergi la slujbă, sa te rogi, sa te spovedesti si impartasesti
-greșit: banii investiti in biserica nu sunt o opreliste pentru a-i atrage pe enoriasi. Nici n-ai unde să-i atragi dacă nu exista o biserică.
-greșit: mai toate bisericile au un cor sau măcar o strană. Faptul că nu intelegi ce zice e problema ta, fa-ti un control la urechi
-nu exista niciun "cantec dedicat episcopilor". Exista rugaciuni pentru ei, pentru că ei păstoresc episcopia și trebuie să ne rugăm pentru ei. De asemenea intreaga Liturgie e compusă din rugaciuni pentru oameni, aici pur și simplu minți cu nerușinare.
-asta e păcatul nașului și el o să dea socoteală pentru asta. Nu religia ortodoxă e de vină că unii nași nu-și fac treaba. Știu foarte mulți nași care-și fac treaba.
-și da, toata lumea ar trebui sa citeasca Biblia, dar păcatul asta e al lor si nu te-a pus pe tine Dumnezeu judecător peste frații și surorile tale. Nu ești superior lor ci cel mult egalul lor. Tu ai păcatele tale la care să meditezi, inclusiv cel al judecării aproapelui

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Avand in vedere ce baliverne zisasi, astazi 22.06. 2022 ma pensionai din a mai da explicatii unor incuiati ca tine.
Primele 3 afirmatii mai ales.Man am fost ortodox, tu chiar asa ma iei de prost.Sa-ti fie rusine sincer.Nu am niciun pacat si nu recunosc si nici nu voi recunoaste vreodata autoritatea zeului tau.E doar unul din atatia, asa ca hai SICTIR.(apropo nu sunt incult ca zic sictir, aduti aminte ca si vadim tudor vorbea asa si cu el altfel arata Romania azi).As zice eu mai multe dar nu are rost.Nu ti doresc decat atat, sa-ti dea Universul sanatate, pe cate prostii ai balivernat sus. Sanatate si sa nu mai imi raspunzi.