| anonim_4396 a întrebat:

Pastor senior: nu există mântuire în afara bisericii!

Pastor senior: La începutul bisericii când am construito, nu concepeam/ acceptam eram foarte tranșant, ca cineva care nu dă zeciuiala, să nu poată fi membru al bisericii!
străin: frate păstor, eu nu pot să dau zeciuiala cât dau ceilalți din biserică!
străin: eu câștig așa de puțin și am și 5 copii!
Pastor senior: într-adevăr venitul lui era infim, câștiga foarte puțin!
străin: eu nici nu folosesc plicul să pun 10lei!
Pastor senior: Hei!, Hei!
Pastor senior: Pune 10lei, pune 10lei!
Pastor senior: Și Dumnezeu te va binecuvânta!

Eu: Zeciuiala e obligatorie?
Pastor junior: Nu e obligatorie, da e de bun simț!
Pastor junior: Vrei căldură, vrei comfort, vrei aia,... da nu dai zeciuiala!
Eu: Da îs care nu dau?
Pastor junior: Îs!
Pastor junior: Da, las că îi știu eu pe acea care nu dau zeciuiala!

Ce e cel mai ciudat că majoritatea oamenilor (adunarea) par înstăriți!
Mai mult familiști!
Mai sunt și cățiva singuri 1/4%!

(La ortodocși la ieșire/ plecare sau înăuntru îs mai mult vârstnici!
Majoritatea femei, dar sunt și cupluri cu vârste înaintate!)

Pastor: aș vrea să dăruim în duminica acesta!
(același monolog duminical)

La Penticostali există un săculeț cu mânere care trece pe la fiecare rând!

La ortodocși vin niște civili, (probabil ceva membri, sau cantori) cu farfuria metalică, din rând în rând!

Mai există și cutii ale milei cu icoana sfântei fecioare Maria cu Iisus copil în brațe, dar și la altele!

Dacă se pune problema de milă, milă pentru ce?
De "biserica" (clădire)?
De icoană?

Numai că la Martorii Lui Iehovva, când am fost acolo, exista și acolo o așa zisă cutie a milei, chiar înăuntru! (hol)!
Doar că ei aduceau în discuție că nu știu cât la % din salariul brut al fiecăruia să fie virat în contul respectiv al lor! (nu era obligatoriu)!
Pentru susținerea tipăririlor manualelor de studiu biblic JVV, dar și pentru susținerea construirii de lăcașe!

La Nondinominaționiști unde am fost, înainte de slujbă se bea cafea, ceai, apă, suc și îi zic părtășie!
Asta numai la Nondinominaționiști!
La Penticostale nu e așa!

2 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Care-i intrebarea?
De ce folosesti semnul exclamarii intr-un mod excesiv?
Cutia milei inseamna ca pui bani in cutie pentru a fi folositi in diferite moduri. Oparte ar trebui folositi pentru ingrijirea bisericii si o parte pentru a ajuta saracii.Asta e oficial.Neoficial, banii ajung in buzunarele catorva oameni, aproape intotdeauna.
Cultele neo-protestante se pricep cel mai bine sa ia banii de la oameni, parerea mea.(Nu ca BOR ar fi mult mai prejos)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce este zeciuiala?