| Steregoi a întrebat:

In prezent Dumnezeu omoara pe toti oamenii asa cum a facut de mii de ani pentru ca toti oamenii imbatranesc si mor?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Știi cum se zice, eu te fac eu te omor

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pana acum INCA nu a MURIT decat o singura FIINTA, Dumnezeu Isus Hristos dar a si inviat.
Ce numesti tu moarte este DOAR o retragere din activitate pentru un somn bine meritat pana la JUDECATA Vesnica unde chiar se va muri. Dumnezeu numeste aceasta moarte, SOMN.

| DeyCj a răspuns:

Asta te face credința să crezi.Omul nu moare că-l omoară cineva pe care-l credeți voi divin și responsabil de orice, ci moare că nu știe să aibă grijă de corpul lui. Orice se poate face dacă cunoișți cum se face.Nu exista nimic supranatural în lume, totul se rezumă la cunoaștere, adică la cum se face să...

| Steregoi explică (pentru DeyCj):

Nu scapa nimeni de batranete si moarte cu toate cunostintele si prudentele. Scapa de batranete cei care mor mai repede. Deci Dumnezeu omoara sau lasa sa fie omorata toata lumea pentru ca nu intretine corpul nimanui ca sa traiasca vesnic. Dumnezeu omoara in mod inactiv permitand degradarii sa apara in om pana se strica ceva la trup si nu mai functioneaza trupul si moare. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

Ia si citeste. laughing

| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

Ia de aici. Iti dadeam ignor de mult dar butonul nu functioneaza la tine.

| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

Gandeste-te bine in loc sa scrii asemenea elucubratii.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

Raspunsul tau e eronat. E usor sa arunci cu jigniri. E mai greu sa te controlezi si sa nu arunci la fel cu jigniri. Stii cuvintele "iute la manie si la jignire". In loc sa apreciezi ca nu te jignesc cum faci tu iti arati caracterul jignitor. Asta arata cat esti de josnic. Iti dadeam ignor de mult dar ti-am spus de ce. Nu vreau sa stau de vorba cu unul ca tine pentru ca nu meriti insa in situatia asta este necesar sa ripostez si eu chiar daca fara jigniri ca tine. Asta arata ce inseamna sa fie cineva ateu adica un om caruia ii place sa jigneasca si sa batjocoreasca. Asa ajuti tu? Asa nu ajuti, aruncand cu jigniri.

| BlackRose03 a răspuns:

Eu cred intr-o divinitate ce ne-a creat,dar nu se implica in viata noastra de zi cu zi.
Universul este atât de detaliat si fascinant incat cred ca a fost creat de ceva.
Fiecare interpretează aceasta divinitate diferit.
Unii ii spun Allah,altii Buddha,iar noi Dumnezeu.
Fiecare religie are propriile sale reguli si poveste.
Unele dintre aceste reguli sunt aceleasi indiferent de religie,dar la interpretăm noi gresit,iar altele cu sau fara subînțeles nu au nicio legatura una cu alta.
Eu cred doar in stiinta,dar pe de alta parte si intr-o forta superioara noastra,pe care credincioșii o numesc D-zeu, forta ce se apropie mai mult de realitate si logica.
M-am abătut total de la subiect, dar ideea e ca eu nu cred in lucruri precum astea, deci ca sa-ti raspund consider ca nu suntem "omorați", ci este pur si simplu o regula impusă de Univers ce a existat mereu si nu e niciodată modificata, indirect a fost creata de forta ce ne guvernează.
Murim ca sa prețuim viata, sa incapem o perioadă îndelungată pe acesta planeta (ce nu ne-ar fi putut susține daca viata ar fi vesnica. Dar tehnologia avansează si in viitorul indepartat odata ce vom popula alte planete viata ar putea deveni eterna datorită tehnologiei.Nici asta nu cred ca e o simpla coincidenta-avansează din toate punctele de vedere si pe parcurs in functie de nivel vor aparea numeroase posibilitati si cai catre un trai mai bun-,deci am un motiv sa cred ca ceva inca de la inceputuri a creat Universul, Universul pe noi, iar dupa a creat niste reguli, nu precum cele scrise si sustinute de oameni în Biblie), sa avem pe langa un inceput si un sfarsit, sa experimentam o serie de evenimente in functie de varsta etc.
Deci da, imbatranim si murim cu un rost.Nu ne omoară D-zeul in care crezi, ci a impus Universului aceste reguli acum mult timp, reguli dupa care existăm si murim. Dupa cum am spus, nu cred ca se implica in viata noastra de zi cu zi.
Asa a fost întotdeauna, fara sa fi fost ceva modificat.
Este doar parerea mea.

| IonutP22 a răspuns (pentru BlackRose03):

E adevarat, aici pe pamant cu toti suntem muritori, dar tot noi suntem si cei care alegem ce se v-a intampla cu noi mai departe.
La religie este gresit faptul ca noi credem in religia din care facem parte fiecare si regulile ei, cand de fapt ar trebui sa ne incrededem intr-un singur doar intr-un singur Dumnezeu, care este creatorul tuturor lucrurilor.
Biblia este singurul adevar de care trebuie sa ascultam

| NGheorghe a răspuns:

Poate nu ai auzit dar unii sunt sătui de viața ...mor la 145 de ani.
http://thespiritscience.net/......ir-secret/
Populația Hunza nu învață istoria la școala ci o trăiește direct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt El facu in asa fel incat sa putem fi reciclati ca altfel s-ar fi dus naiba toate resursele planetei din primii ani cand incepeau oamenii si animalele sa se multiplice... Sunt foarte bine gandite acolo sus tongue

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Plata pacatului este moartea. N-ai cum sa pretinzi ca fiecare om este si va fi pacatos toata viata caci Ilie si Enoh n-au gustat moartea ci au fost luati la cer fiindca n-au pacatuit.

Răspuns utilizator avertizat
| sasaomulsubtire a răspuns:

Nu omoara El pe nimeni! Toate trupurile mor. Se intorc din cele din care au fost alcatuite! in materie, in pamant! Sufletele, insa, sunt nemuritoare. Noi alegem daca si divine. faptele nostre pot omor doar trupul, nu si sufletul! Nu omora Dumnezeu pe nimeni.De ce ne-ar m-ai fi creat? Fi mai realist. Noi avem o vointa pe care EL nu o schimba, nu se baga peste alegerile noastre. Noi ne omoram! Prin faptele noastre!

| IonutP22 a răspuns:

Increde-te in El si vei avea viata vesnica

| Capone12 a răspuns (pentru IonutP22):

Adevarat frate

| εηηεя a răspuns:

In prezent, Dumnezeu nu exista, prea multi pe aici care vorbesc in numele lui, dar nici nu l-au vazut in viata lor.

| IonutP22 a răspuns (pentru εηηεя):

"Credinta" inseamna sa crezi in ceva ce nu vezi.

| dumitruanca a răspuns:

Dumnezeu nu omoara pe nimeni ba mai mult cand "mori" pe pamant ajungi in rai, adevarata casa a oamenilor dar acum depinde si de tine cum esti. Doamne ajuta, sa nu ajungi in iad pentru ca acolo vei muri cu adevarat!

| Alex99TPU a răspuns:

Nu exista prostovane niciun zeu.
Calmeaza-te.