| OctavianDanielMaria a întrebat:

In prima zi Dumnezeu a facut lumina si a despartit lumina de intuneric si lumina a numit-o zi si pe intuneric noapte, Nu? Culmea e ca fara soare nu e zi si soarele l-a facut in a 4 a zi.Vedeti cum pica biblia?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dasteptu lu TATA, daca citesti Biblia vei vedea ca la SFARSIT nu va mai fi Soare iar pamantul va primi lumina din alta sursa (afli tu citind Biblia).
Si daca citeai Biblia AFLAI ca Soarele si luna au fost facuti cu ALT SCOP (afli tu citind Biblia). Iti crapa capu de destept ce esti, ai descoperit apa cu lamaie.

| Teffan a răspuns (pentru danut):

Dănuț,ești rău.De ce nu devii mai bun, acum în ajunul apocalipsei?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru Teffan):

Prefer sa fiu CORECT in defavoarea bunatatii, corectitudinea poate salva o viata, bunatatera mai putin.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa mintea ta, eu reduc la cca 1000 de ani termenul asta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sincer nu prea vad :/

| Celcestietot a răspuns:

Pai ce, Pamantul a fost creat in sistemul nostru solar rolling on the floor?!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Este adevarat draga prietene, iar stiinta o confirma, lumina in vid este o constanta si nu depinde de soare si luminatori, nu ei sunt implicati direct.
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe. În concluzie, consider că ar rebui să avem mai multă încredere în ceea ce ne spune Duhul Sfânt în Biblie şi să nu mai plecăm urechea la basmele celor care o defaimă.

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Da, exact asa sta treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cu alte cuvinte, pentru ca viteza luminii in vid este constanta, rezulta ca exista Dumnezeu.
Asta e varianta moderna a teoriei mai vechi privindu-l pe Dumnezeu care spune: "ma basesc, deci Dumnezeu exista".

Dar oricum, explicatia ta n-are nici o legatura cu intrebarea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Voi oricum nu sunteți în stare să demonstrați neexistenta lui Dumnezeu, nici voi nu știți de ce nu credeți în El, așa că, să nu mai scrieți comentarii în numele lui Satana pe aici...

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu crezi ca exista Zana Clatituta? Daca nu, demonstreaza ca nu exista. Apoi aplica acelasi principiu spiridusului numit Dumnezeu. Sa vezi cum se potrivesc aceleasi argumente. Dar nah, asta doar daca reusesti sa intelegi ca nu exista zana asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti demonstra ca o camera este goala, ca este lipsita de obiecte materiale, nu-i asa?

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Ti-am mai spus asta alta data, uita-te in Biblie si lumea noastra sa vezi cum sta treaba. Zana Clatituta este clar ca ai inventat-o pe loc, pe cand Dumnezeu exista inca de pana sa se creeze Pamantul rolling on the floor!

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista mentiuni in istoria indepartata despre asa ceva :/

| FreddieM a răspuns (pentru Irinel15123532):

Draga Irinel, in Univers exista 200 de miliarde de galaxii, fiecare cuprinzand pana la 1000 de miliarde se planete, stele sau alti astri.
Parerea ta, pentru ce scop au fost create de dumnezeu?
Mersi si o seara placuta

| FreddieM a răspuns (pentru Irinel15123532):

Stimate Irinel, ultima mea intrebare inca asteapta raspunsul tau. Chiar sunt curios care este opinia ta, multumesc o zi buna.

,, Draga Irinel, in Univers exista 200 de miliarde de galaxii, fiecare cuprinzand pana la 1000 de miliarde se planete, stele sau alti astri.
Parerea ta, pentru ce scop au fost create de dumnezeu?"

| Irinel15123532 a răspuns (pentru FreddieM):

Buna, FreddieM! In primul rand vreau sa imi cer scuze pentru ca raspund asa de tarziu.
Desigur, iti pot expune parerea mea cu cea mai mare bucurie, nu inseamna ca parerea mea este singura, sau ca este perfecta, dar asa vad eu lucrurile, pe viitor poate voi afla mai multe.

Precum un sculptor sau un olar, se face cunoscut si auzit prin operele sale, tot asa si Dumnezeu se face cunoscut prin creatia Lui.
Psalmul 19 din vechiul testament suna asa : '' Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.
O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el. Şi aceasta, fără vorbe, fără cuvinte, al căror sunet să fie auzit.
Si glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri, El a întins un cort soarelui. Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz: răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt.''

De ce am auzit, de ce il cunoastem pe domnul Pablo Picasso, sau pe Leonardo Da Vinci, sau chiar pe Constantin Brâncuși.
Ei s-au facut remarcati si cunoscuti prin creatia lor. Daca am vedea cu totii in mijlocul orasului o statuie mare, de aur, cu forme si detalii extraordinare, ne-am gandi probabil ''cine a creat-o? si am intreba cel mai logic, unde este, cine este, cum arata.
Dar curios este ca nu ne punem aceste intrebari cand vedem stelele, luna, soarele, furnica, elefantul, galaxiile, Quasartii, ci spunem ''cu siguranta, totul este o coincidenta, asa a fost sa fie''
Daca am vedea o statuie in mijlocul orasului, de 10 metri inaltime, si am spune ''cu siguranta a aparut din nimic, singura, acele detalii frumoase si parca bine gandite, au aparut din intamplare, nu exista un autor'' nu ar suna foarte logic, nu-i asa?

Dar sa revenim la esenta intrebarii, de ce este universul asa de mare, cu ce scop.
In primul rand, prin faptul ca Dumnezeu vorbeste prin creatie, acest lucru poate simboliza infinita lui putere, maretia Lui, infinita intelepciune si putere de gandire, la fel daca am vedea o sculptura intr-un material foarte dur, acum 1500 de ani, unde nu exista aparatura de acum, ne-am gandi probabil ca autorul este unul foarte puternic din punct de vedere fizic, sau foarte inteligen de vreme ce a reusit sa muleze, sa sparga acel material pentru a-l aduce la o forma anume.

Dar mai este ceva important, toate aceste lucruri, au fost create inainte de caderea in pacat, si inainte de a fi creat omul, au fost facute pentru om, cand omul a fost creat, toate aceste lucururi, stelele, galaxiile, universul, erau deja create, si in biblie spune ca Dumnezeu l-a pus pe om stapan peste toate, eu cred, parere personala, ca Dumnezeu avea altceva in plan, un plan mult mai maret cu omul, de vreme ce l-a pus stapan peste tot, dar acest plan a fost stricat de caderea in pacat, Adam era perfect, aceeasi putere care era in Dumnezeu, curgea si prin venele lui Adam, nu inseamna ca erau egali, dar Adam era foarte mult superior noua, era perfect, dar fiind perfect, Dumnezeu i-a dat si propria vointa si liberul arbitru, si a ales, si totul s-a stricat, planul Lui Dumnezeu a fost distrus. Poate nu vom intelege niciodata adevaratul scop pe care Dumnezeu il avea pentru om, dar biblia spune, ca Dumnezeu a pregatit ceva mult mai maret, celor alesi, si ales este cine doreste, Hristos a murit pe cruce, avand in minte in acele momente, toate numele locuitorilor pamantului, din toate timpurile, El nu este limitat si spune ca ne-a cunoscut si ne-a iubit inainte ca noi sa ne fi nascut.
Asta este opinia mea, imi pare rau ca am scris asa mult, dar am simtit nevoia sa detaliez putin.
Iti multumesc, iti doresc o zi frumoasa in continuare, Dumnezeu sa te binecuvanteze.

| Celcestietot a răspuns:

Vedeti cum necredinciosii nu pot invinge adevarul laughing?!

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Combate ceea ce scriu eu.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este lumina, sau Lumina! Nu este Soarele singura sursa de lumina. Nu a fost singura nici la crearea planetelor.
Spre exemplu, pe timp de noapte chibritul tau nu e singura sursa de lumina a umanitatii, e adevarat?

Oamenii de stiinta considera ca intreagul univers se reduce la doua realitati: "LUMINA" si "INFORMATIA"! Ei bine, lui Dumnezeu i se atribuie si una si cealalta...

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Exista si alte surse de iluminat, nu doar soarele. Deci pica faza cu soarele din a 4 a zi big grin. Pacatosule, o sa suferi in Iad pentru ca incerci sa-L deposedezi pe D-zeu de drepturile de autor.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu pica. In prima zi se vorbeste despre lumina materiala avand ca sursa directa pe Dumnezeu. In a 4-a zi soarele devine o sursa intermediara.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai cauta tu.

| Algo098 a răspuns:

Asta era gradul de cunoastere la momentul cand a fost inventata biblia si parea ok pentru oamenii de atunci. Acum ar trebui sa scrie alta carte de povesti pentru adulti modernizata laughing, dar probabil ca mai merge varianta veche, plus ca ar fi o schimbare majora si i-ar scadea gradul de credibilitate noii povesti care ar trebui sa inlocuiasca povestea invechita.

Răspuns utilizator avertizat