| RAY a întrebat:

In proportie de cat credeti ca exista Dumnezeu? in proportie de cat aveti credinta fata de Dumnezeu?

17 răspunsuri:
| RAY explică:

| Bogdan896
Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi veţi fi judecaţi; şi cu ce măsură măsuraţi vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poţi zice fratelui tău: „Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", şi, când colo, tu ai o bârnă în al tău?… Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. (Matei 7:1-5)

Aşadar, omule, oricine ai fi tu, care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi; căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur; fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri. Ştim, în adevăr, că judecata lui Dumnezeu împotriva celor ce săvârşesc astfel de lucruri este potrivită cu adevărul. Şi crezi tu, omule, care judeci pe cei ce săvârşesc astfel de lucruri, şi pe care le faci şi tu, că vei scăpa de judecata lui Dumnezeu? Sau dispreţuieşti tu bogăţiile bunătăţii, îngăduinţei şi îndelungii Lui răbdări? Nu vezi tu că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăinţă? Dar, cu împietrirea inimii tale, care nu vrea să se pocăiască, îţi aduni o comoară de mânie pentru ziua mâniei şi a arătării dreptei judecăţi a lui Dumnezeu, care va răsplăti fiecăruia după faptele lui. (Romani 2:1-6)

| Bogdan807 a răspuns (pentru RAY):

Wow, nu ma asteptam sa pui versetul asta happy
Uita-te la melodia asta
https://m.youtube.com/watch?v=ccAL-40W1Zw
Sper sa-ti placa si imi cer scuze pentru ce ti-am zis happy
Totul se rezolva prin pace, nu conteaza altceva. Esti super man

| Bogdan807 a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate, imi cer iertare, am fost putin nervos.

| RAY explică:

Milan9 da care e posibilitatea sa apara un dumnezeu din nimic si sa creeze miliarde stele din nimic? daca nu stim cum a aparut viata nu inseamna ca dumnezeu a creat viata, au fost vremuri cand nu stiam ce e trasnetul si alti ca tine spuneau ca dumnezeu era cauza dar s-a dovedit ca nu e

| milan9 a răspuns:

Cu alte cuvinte tu vrei să te întrebi care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"?

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| RAY explică (pentru milan9):

Omule eu nu am nevoie de propaganda ta sectanca 10%, nu intelegi

| SG1995 a răspuns:

In ce proportie cred intr-o zeitate?
In proportie de 99%.
In ce proportie am increderi in zei?
5-10% e bine, cred ca exista, dar nu ma prea bazez pe ei.

| Aslam a răspuns:

1. - 5%
2. - 5%
Scuze, dar nu cred in Mos Craciun.

| Karol1877 a răspuns:

1. 85%
2. 95%

| RAY explică (pentru Karol1877):

Cum isi manifesti credinta fata de dumnezeu?

| Karol1877 a răspuns (pentru RAY):

Daca vrei sa iti spun strict religios, prin simpla rugaciune si prin simplul "Multumesc, Doamne", prin credinta deplina, fara abateri grave de la credinta.
Filosofic e un lucru practicat cu pasiunea intriseca, sufletul trebuie sa fie pur din punct de vedere moral, nesavarsind pacate, asa putand aspira la Lumea de Apoi. Crede-ma, exista Dumnezeu, e o incompententa a oamenilor care abereaza lucruri contra-existentei acestuia, spunand ca sunt atei sau ca nu exista.

| RAY explică (pentru Karol1877):

Man fiecare are libertatea sa creada in ce doreste

| Karol1877 a răspuns (pentru RAY):

Ti-am raspuns la intrebarea adresata... Poti crede in altceva, dar fara credinta esti un om pierdut, fara suflet. Acum toti suntem "injectati" cu acest gand revolutionar al credintei si al existentei lui D-zeu.

| RAY explică (pentru Karol1877):

Hei fara propaganda religioasa

| Bogdan896 a răspuns (pentru Karol1877):

Foarte adevarat, te respect! happy

| Bogdan807 a răspuns (pentru RAY):

Scz pentru faza aia, nu am vrut sa par atat de rau. Nu am nevoie de unblock, tu decizi :d
In Dumnezeu este iertare si iubire. Uita-te la video-ul ala pe care ti l-am trimis

Sau la asta https://m.youtube.com/watch?v=4122QTTij-Y
Peace and Love!

| Bogdan896 a răspuns:

100%
Tu?
Da, fiecare are libertatea sa creada in orice vrea el happy
Eu iti respect credinta, nu conteaza daca esti ateu sau crestin happy