| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

In religia Budista este mentionat existenta a doua entitati divine Asura si Indra.
Ce reprezinta Asura?
Ce reprezinta Indra?
Face cumva referire la un zeu care sa impartit in doua?

Răspuns Câştigător
| Lilithium a răspuns:

În timpurile vedice, Indra era cunoscut ca fiind regele tuturor zeilor. El era conducătorul Deva-șilor, zeul războiului, zeul fulgerului și al furtunii, cel mai mare dintre războinici și cel mai puternic dintre toate ființele. Era apărătorul zeilor și al întregii omeniri împotriva forțelor răului. Indra era considerat un zeu solar, ce străbătea cerurile în caleașca sa aurită. Cel mai adesea era însă cunoscut ca zeu al fulgerului, mânuind cu iscusință și putere arma celestă, Vajra (fulgerul).
În hinduism, Asura (asura=demon) sunt divinitățile răuvoitoare ce reprezintă forțele distructive ale naturi și ale haosului ce sunt într-un continuu război cu Deva, divinitățiile binevoitoare ce reprezintă forțele armoniei ce controlează Universul.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Entitati metaforice care simboliseaza natura,natura umana,budismul nu are entitati divine, zeii sunt si ei supusi dorintelor, suferintelor, desi nu sunt purificati, desi nu au importanta si ei au nevoie de reincarnare ca se purifice spiritual

| Meme10Memu a răspuns:

Religia budista e confuza la fel ca Satan care o are sub control.

| Digikey a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca nu stii nimic macar stai in banca ta.
Pune-ti doua manele, indoapa-te cu niste mici in timp ce rontai seminte si roaga-te la parinti sa-ti mai dea niste bani.