| Wulf a întrebat:

Care este teoria ateilor cu referire la posedarea oamenilor?
Nu este semn al unei entități divine?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Ateii nu au o teorie pentru ca nu reprezinta o comunitate de oameni ci doar oameni dispersati pe tot globul uniti prin absenta a ceva, adica prin nimic. In concluzie termenul "ateu" nu releva decat dorinta obsesiva a omului de a categorisi lumea. Doi atei nu au nimic in comun, cu atat mai mult nu pot avea o teorie in comun.

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bolile psihice; autosugestie; prefăcătorie...

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Biserica ii condamna pe cei care se prefac posedati happy

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Asta nu înseamnă că nu există...din moment ce există atâţia oameni "posedaţi".

mira
| mira a răspuns:

Nu exista posedare ci doar mai multe boli si tulburari psihice.Ai mai pus intrebarea asta.

| Wulf explică (pentru mira):

N-am mai pus-o.

| doctorandus a răspuns:

Daca ar exista dovezi ca posesiunea demonica ar fi o realitate, exorcismul s-ar preda la facultatea de medicina pentru cei care vor sa devina medici psihiatri.

| mODIN a răspuns:

Nu exista oamnei posedati decat in filme.E ca si cum ai spune ca TheAnnoyingOrange e dovada ca fructele vorbesc.

| powergirl a răspuns:

Tu ce crezi sau in ce crezi?

| RAY a răspuns:

Ce sa argumenteze Alphawolf el neaga pe bune dreptate, dovedeste tu ca exista oamenii posedati cu dovezi nu vorbe, vorbele sunt bune de aruncat la gunoi fara dovezi in sprijinul lor, si eu neg ca exista asa ceva si doar prefacatoarie pentru banii, ce nu face omul pentru banii cotizatia de 10 la suta

| Mădă0611 a răspuns:

Boala psihica (sindromul Tourette de obicei) si uneori autosugestie. Citeam un articol despre acea fetita dupa povestea careia s-a facut filmul The exorcism of Emily Rose si cica ea credea ca e posedata, asta e autosugestia, credinta in/despre ceva referitor la propria persoana, ma rog, parca ea si suferea de acea boala mentionata mai sus.

| sublime89 a răspuns:

Sunt boli psihice. Credeam ca e destul de clar deja.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu! Ateii sunt doar niste rataciti! (gandeste-te ca la niste oi bete care si-au pierdut busola).
Ei nu au teorii, doar bajbaie, deci nu trebuie luate in seama> Simplu.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Bine ca ai dumneata teorii, ca eu te credeam prea sarac cu duhul pentru asta (apropo de fericirile propovaduite de Isus).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am teorii, doar mostenesc.Am mai multa incredere in ante' decat in vorbe si pareri.

| Lizzu a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Ateii sunt doar niste rataciti! (gandeste-te ca la niste oi bete care si-au pierdut busola)."
-- :)) :))

Si crestinii au teorii :) nu observi ca nu vreti sa vedeti si din alt unghi cum sta treaba? De ce nu vreti, ce va costa? :)

Cand ai timp, uita-te aici. E un indiciu.

http://www.youtube.com/watch?v=b6HUn647U6c#t=330

| Lizzu a răspuns:

Nu cred ca o "entitate",un "ceva" poate poseda un om.
De ce si in ce fel?

--Sunt boli psihice,cum au spus si cei dinaintea mea,boli psihice grave, iar unele boli psihice dezvolta paranoia si individul incepe sa creada cu tarie ca este posedat,in final actionand exact in acest sens,cel al posedarii.

-E nevoie doar de cel mai mic detaliu,un cuvant,o imagine,pentru a declansa aceasta stare de "posedare" imaginara in cazul unor oameni cu mintea confuza.

-In mii de cazuri, cei care sufera de boli ale mintii, vorbesc despre religie, dumnezeu, unii se cred Iisus pe Pamant, altii vad diavoli ...Deci nu e ceva anormal.
Asa se manifesta bolile.

-Monstrii si diavolii sunt doar in noi, atat. Noi ii alimentam si ii intretinem atat timp cat dorim.
Mintea e puternica, face multe, ne influenteaza.
Depinde cum o lasam sa ne influenteze.

--Eu cred ca ajungi sa dezvolti o boala psihica doar cu ajutorul tau personal.
Bolile psihice nu se dezvolta singure si nu apar singure, ci doar cu colaborarea voita a indivizilor.

| Alphawolf a răspuns:

Nu exista oameni posedati.

| Wulf explică (pentru Alphawolf):

Argumentează.

| Alphawolf a răspuns (pentru Wulf):

Ce sa argumentez? Ti-a indicat tie realitatea ca ar exista oameni posedati? Mie nu, sunt doar oameni bolnavi, sau pot fi trucuri(actorie).

| Moisie a răspuns:

Nu exista oameni posedati, ci bolnavi psici care nu sunt intelesi, de catre prostimea care crede in entitati divine

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Daca v-as lua pe fiecare in parte, si m-as uita la 'microscop' la sanatatea voastra mentala, e clar ca nu as gasi nimica curat.Numai ca unele boli se pot vindeca (psihice), altele nu.Ateismul se poate vindeca uneori. Si eu m-am vindecat deci sunt o marturie.

| Moisie a răspuns (pentru oprescudorin11):

A fi ateu, adica a nu crede in Dumnezei verzi pe pereti sau in ceruri despre care nici mama Dracului nu stie unde sunt, este o dovada de sanatate mintala mult mai mare decat credinciosii care cred totul a proasta bazandu-se pe Irationalitate, asa ca nu esti tu in masura sa-mi faci caracterizari pentru ca intrebarea din titlu nu-ti cerea sa-mi faci mie caracterizarea, iar daca nu ai inteles nici macar asta... atunci ce sa mai vorbim de inteligenta sau normalitate?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Pai prima observatie care mi-a sclipit mintea in gandul ei, a fost sa vad profilul omului care intreaba.Ca sa dau raspuns la nivelul acelei persoane. Una i-ai zice unui copil de 5 ani cand intreaba o intrebare si alta raspunzi unui om matur de sa zicem 40 de primaveri care intreaba acelasi lucru.Asa ca-mi cer scuze ca am indraznit sa te evaluez.

| HellGirl666 a răspuns:

✰ Este semn al unei boli psihice.

| Delmoniko a răspuns:

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
Posedare = clinic spasmodic, crize epileptice, tetaniile, crize convulsive tonico-clonice, autism precoce, nistagmus rotator (cand li se invart ochii), disfonie (cand vorbesc ragusit), transpiratii profuze.
Am cercetat subiectul in amanunt fiind pasionat de lucruri de acest fel si avand si studii in domeniu. Posedarea se face de propria constiinta (asta daca nu e inselatorie). Preotul actioneaza ca un saman, daca vreti, induce o stare de transa subiectului prin ustensilele folosite.

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Precizez in primul rand ca nu sunt ateu.
Este semn a unui creaturi(demonii) nu e niciun semn a ceva divin.Si in al doilea rand sunt ogramada de prefacatori pentru niste banuti in plus care se cred satana sau ca sunt posedati.Sau mai nou se cred si ingerii deci...