| AstroAlex59 a întrebat:

In scolile din Romania se preda obligatoriu religia, si nu le pasa ca esti ateu sau de alta religie note tot trebuie sa iei, si trebuie sa inveti religia ortodoxa, la sport daca nu poti sa-l faci iti ei scutire de la medic dar la religie? Nu inteleg de ce nu se propune eliminarea religiei din grila de materii, pentru ca acesta este o indoctrinare si nu se ofera oportunitatea noilor membrii ai societatii sa alega singuri.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da si eu sant pentru scoaterea religiei nu doar in afara scoli ci in afara legii.Cum se poate asa ceva sa obligi un copil sa invete religie, cu ce drept? Cineva spunea pe aici pai geografie de ce sa invete? Pai de aia pentru ca te ajuta pe tine ca individ in viata la munca etc.Religia cu ce te ajuta? Raspundeti cu ce va ajuta religia? Voi astia care santeti pro ati facut cumva religie la scoala? Nu, voi ati fost indoctrinati de catgre parinti si acum vreti sa indoctrinati si pe altii prin obligatie asa cum a facut-o biserica timp de o mie si ceva de ani cu forta.Omul trebuie sa aleaga atunci cand ceva nu ii este neaparat necesar.La facultate erau materii optionale si cine voia mergea cine nu isi vedea de treaba.Dar erau materii care nu-ti erau absolut necesare. Iara geografia daca spune ce voi ati scris aici aia nu este domeniul geografiei.Insa probabil au introdus chestia aia asa ca o idee si sant sigur ca nu scrie acolo ca asa s-a intamplat 100%. Matematica geografia.biologia si restul de materii au fost obligatorii pentru ca de ele o sa te lovesti in viata. Fara ele nu poti avea un loc de munca si etc.Religia cu ce ajuta? ZERO aia este religia.Nu am nimic cu nimeni dar este deja prea mult ce incearca religia sa faca.Au ajuns sa mituiasca pina si guvernele sa mai poata supravietui.Cineva spunea ca te invata moralitate.Care este aia? Sa faci sex cu copii tai? Sa scoti unuia un ochi pentru ca ti-a dat jos un dinte? Astea da baze morale.Voi astia crestinii daca vrei asdepti mergeti si luatii din randul adultilor.Insasi Isus de ce s-a dus sa se boteze? Raspundeti sau taceti daca nu ati citit nimic doar ascultati ce va spune popa.Asta semnifica botezul lui Isus faptul ca omul trebuie sa aleaga cand este adult cand este pe deplin constient de ceea ce face si este pe picioarele lui.Asta este cea mai mare tampenie sa bagi religia obligatoriu.O sa traga tara aia in jos si mai mult.

74 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Nu e obligatoriu. Sau cel putin nu era cand eram eu la scoala.

| AstroAlex59 explică (pentru Zenicide):

Pai eu am depus o cerere si mi-a fost respinsa

| Zenicide a răspuns (pentru AstroAlex59):

Nu te cred. A fost semnat de parinti?

| AstroAlex59 explică (pentru Zenicide):

Da si mi s-a spus ca ora fiind la mijlocul programului nu pote fi exclusa doar pentru un singur elev

| rocco09 a răspuns:

Si de ce ti se baga pe gat ateismul la alte materii, daca esti crestin?

| Zenicide a răspuns (pentru AstroAlex59):

Spune parintilor sa mearga ei la scoala si sa rezolve pentru tine. Va trebui sa stai la ora de religie dar nu va trebui sa participi.

| Zenicide a răspuns (pentru rocco09):

Despre ce dracu vorbesti?

| georgeceltoma a răspuns:

N-i se toarna de mici in cap materii care nu avem nevoie in viata

| Thunderstruck a răspuns (pentru rocco09):

Mie nu mi s-a bagat vreodata pe gat ateismul la nici o materie. Daca tu consideri ca ti se baga ateismul pe gat daca la geografie iti zice ca Universul are 13 miliarde de ani nu ma mir, voi crestinii contraziceti toata geografia/fizica/biologia/chimia.

| rocco09 a răspuns (pentru Zenicide):

Vorbeste frumos daca vrei raspuns! Geografia sustine big bang ca origine a univerului desi nu se deosebeste cu nimic in ce priveste posibilitatea de a fi demonstrat de un mit! Si biologia ne vorbeste de aparitita vietii si evolutie chiar daca in ochii oamneilor de stiinta sunt ipoteze caraghioase si departe de a fi sustinute stiintific! Si totusi de la catedra se spune "adevar absolut"!

| AstroAlex59 explică (pentru rocco09):

Un om de stiinta caruia imi scapa numele momentan in studiile lui a realizat ca este 99.98% materie in corpul uman iar restul a presupus el ca este suflet, intai documenteaza-te apoi faci afirmatii

| AstroAlex59 explică (pentru rocco09):

In ceea ce priveste geografia ai dreptate.

| doctorandus a răspuns (pentru rocco09):

In primul rand cu adevar absolut lucreaza doar religia, nu si stiinta.

Big Bang-ul tine de fizica si astronomie, nu de geografie. De geografie tine faptul ca Pamantul are 4 miliarde si ceva de ani, dar Big Bang-ul nu tine de geografie.

Big Bang-ul nu este un mit, ci una din cele mai populare teorii printre oamenii de stiinta, exista o droaie de dovezi care arata ca intr-un fel sau altul Big Bang-ul a avut loc intr-un fel sau altul, de ex. radiatia de fond e o dovada care sustine teoria Big Bang-ului.

Evolutia nu este o ipoteza caraghioasa pentru oamenii din stiinta, ci dimpotriva este paradigma dupa care functioneaza biologia. Cauta pe Google ce e aia paradigma. Practic, nu poti fi luat in serios ca biolog daca ai combate teoria evolutiei. De pe vremea lui Darwin pana azi, teoria a fost imbunatatita atunci cand au existat dovezi ca vechea teorie nu explica toate datele pe care le detinea biologia. Asa ca nu e nicio conspiratie: dovezile pertinente contra vechilor versiuni ale teoriei evolutiei au fost acceptate de biologi si inglobate in versiuni ulterioare, mai rafinate. Dar evolutia ca mare principiu organizator al biologiei este acceptata de aproape toti profesorii universitari de biologie. Ca mai exista una sau doua cozi de topor fundamentaliste n-are importanta.

| AstroAlex59 explică (pentru doctorandus):

Ok dar la geografie se preda si Universul, cu tot cu corpuri ceresti ceea ce tine si de astronomie, la geografie nu se invata doar despre Terra. Repet „Documentare apoi afirmare".

| AstroAlex59 explică (pentru doctorandus):

Eu am primit informatia cu omul de stiinta de la profesoara mea si consider ca dupa ce a terminat o facultate stie ce zice, sa nu uitam ca multi ce au sustinut ca Pamantul nu e centrul universului cum credea biserica in antichitate erau considerati posedati.

| Zenicide a răspuns (pentru rocco09):

Dar nu am inteles ce legatura are asta cu ateismul?! Oamenii de stiinta sustin in totalitate evolutia nici macar nu au fost conflicte in comunitatea stiintifica pe aceasta tema niciodata. Acestea sunt teorii nu ipoteze, daca vrei sa le respingi renunta la tot ce iti ofera stiinta, nu doar la ce nu iti convine.

| rocco09 a răspuns (pentru doctorandus):

1 Uita-te in manualele de geografie de clasa a 5 cel mai probabil (daca retin bine), si o sa vezi ca incepe cu explicatii despre originea universului si implicit big bang! Asta daca nu s-au schimbat in ultimii 2, 3 ani!
2 Sunt n oameni de stiinta care nu cred in ea!(aparitia vietii, evolutie etc) Eu nu am facut o paritate sa vad cine crede sau nu, de care parte sunt mai multi!
Atata timp cat nu e demonstrata experimental poti s-o propagi in cel mai fericit caz ca o varianta probabila, si nu adevar absolut!

| doctorandus a răspuns (pentru rocco09):

Inca o data: stiinta nu lucreaza cu adevar absolut. Asa ca ai spus o prostie.

| AstroAlex59 explică (pentru rocco09):

Nici d-zeu nu e demonstroat experimental, e o varianta probabila!

| rocco09 a răspuns (pentru Zenicide):

Hai serios? "oamenii de stiinta sustin in totalitate evolutia"? De cand si pana unde? Iar mai apoi, daca o parte din oameni sustin o minciuna, ea devine adevar pentru ca e sustinuta? Experimentul dovedeste veridicitatea unei toerii si nu masa mai mare sau mai mica de oameni! Afla ca sunt suficienti, biologi si fizicieni creationisti!

| doctorandus a răspuns (pentru rocco09):

Big Bang-ul e prezentat la geografie ca sa ai o idee despre cum a aparut Pamantul, dar e imprumutat din fizica si astronomie.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns (pentru AstroAlex59):

Am zis eu ca nu e asa?

| Zenicide a răspuns (pentru rocco09):

Repet, ce legatura are stiinta cu ateismul? Stiinta nu te impinge catre ateism, poti ramane satanist, crestin, cretin, druid sau ce ai fost. Stiinta te invata ce STIM, tu esti liber sa CREZI in ce vrei. Majoritatea ateilor accepta metodele/descoperirile stiintifice e o diferenta mare.
"De cand si pana unde? " Arata-mi cand s-au contrazis. Biologii si fizicienii cretionisti cauta dovezi si lucruri care sa incapa ideilor preconcepute din biblie. Se pare ca acesti oameni dar nici tu nu stiu nici macar definitia cuvantului "stiinta" si cum functioneaza.
De asta a castigat teoria evolutiei procesul din Dover. Asadar creationistii care au impins frauda lor sub numele Inteligent Design s-au carat inapoi in groapa din care au venit.

| rocco09 a răspuns (pentru doctorandus):

Era vorba despre religie, scoala, si ce se preda! Uita-te in manuale si (daca nu s-au schimbat in ultimii 2, 3 ani) spune-mi cum sunt prezentate, ca "probabil" ...sau "asa s-a intamplat"!

| AstroAlex59 explică (pentru U2lrish):

Deoarece este o indoctrinare, dar crestinii nu vad nicidecum acesta apect, d-zeu ne ajuta lasa sa fim noi prosti sa ne reugam mereu dar sa nu invatam lucruri care sa ne ajute in rezolvarea problemelor, ne ajuta maica lui d-zeu si noi nu trebuie sa facem ninic decat sa dam bani la biserici, ca sa aiba masini luxoase si lanturi din aur „preafericitii„ laughing

| doctorandus a răspuns (pentru rocco09):

Asta e pentru ca stiinta stabileste faptele, dar certitudinile stiintei nu sunt absolute. Stiinta s-a schimbat mult in ultimii 50 de ani, asa ca nu se poate spune ca ce era fapt stiintific pe vremea aia e musai sa fie fapt stiintific si acum. Cunoasterea stiintifica evolueaza, nu bate pasul pe loc. Stiinta nu cauta adevarul absolut, ci teorii din ce in ce mai putin false. Iar teoriile sunt modificate atunci cand exista temeiuri pentru asta. Dar nu exista temeiuri pentru abandonarea evolutiei sau a Big Bang-ului.

NOname
| NOname a răspuns:

De acord.
http://www.tpu.ro/......u-chiar-1/

| rocco09 a răspuns (pentru Zenicide):

Chiar asa...ce iti miroase tie bine e corect, restul e prostie! Asta stiu, am invatat-o de la altii! Aia cu care esti de o parere cauta si descopera adevarul, restul sunt prosti si vor sa acopere de dovezi un mit! Daca un biolog sau fizician ar ajunge la convingerea ca nu exista Dumnezeu ar sustine in continuare ca exista ...ca sa ce? Eu cred ca in mare parte si evolutionistii si creationistii sunt onesti cel putin cu ei insisi in ceea ce cred! Iar eu am raspuns strict la intrebare in prima postare! La fel cum nu crezi in big bang si evolutie, si totusi esti notat, nu poti sa spui "eu nu cred in ele si refuz sa primesc nota"! Poti la fel de bine sa fii notat si la religie, chiar daca, cum spuneai tu, crezi ce vrei!

| millyca a răspuns:

Iti bati capul pentru atat de putin lucru. Scoala noastra e oricum ca sa fie. Cu singurul regret ca iti pierzi timpul, incearca totusi sa participi activ la toate orele din grila, inclusiv la cea de religie.