| Sxx a întrebat:

"În Sfânta şi Marea Sâmbătă, în Sfânta Cetate a Ierusalimului coboară Sfânta Lumină, semn al iubirii pe care Dumnezeu o arată comunităţi creştine din Ţara Sfântă"

• Voi ce credeti?
Este un mit? Sau este adevărat? Adică cum se explică asta, este o înșelătorie?

În fiecare an în Ierusalim se întâmplă "minunea"... oare?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Daca ti-as zice ca cineva a donat lapte idolului sau Ganesh si laptele a fost baut de acesta, ai deveni hindus?

Ai crede ca e un mit doar ca miracolul e hindus? Sau ai cauta o explicatie?

Miracolul este aici, daca vrei sa iti reconsideri pozitia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hindu_milk_miracle

Legat de "Sfanta Lumina", din cate stiu mai putin cativa ortodocsi ce traiesc doar intre miracolele ortodoxe: "cum tamaia nu putrezeste" si de genul nu gasesc o explicatie cum de ar "aparea" lumina in Ierusalim.

Legat de "Sfanta Cetate", este Ierusalim o cetate?

Raspunsul clar e: este o inselatorie in care se inseala doar (unii) ortodocsi, poate si unii catolici, dar cine e cu picioarele pe pamant nu are de ce sa creada in astfel de povesti.

| Sxx explică (pentru KhludCiprian):

Multumesc de raspuns! happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru Sxx):

Sa cresti mare! Bucura-te de viata si ai grija ca sa ajuti la nevoie oamenii cu probleme, nu preotii.

"Ateii nu promoveaza ura aproapelui, aceasta este slujba religiei" (AronRa)

| Faranume43 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Hristos a Înviat!
Tu ai fost sa vezi ce se intampla acolo? Nu e o simpla lumina cu care iese patriarhul si da si credinciosilor Dimpotriva!
Lumina coboara din cupola si aprinde lumina patriarhului si a celor mai credinciosi dintre persoanele prezente.De ce vorbesti in necunostinta de cauza?
Hristos e Biruitorul, oricat de mult ati incerca voi sa va opuneti acestui lucru.Hristos va rmane Imparatul Slavei, chiar daca voi va opuneti.Un ateu intotdeauna va gasi un raspuns, chiar daca e " de rasul curcilor".
O seara placuta!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Faranume43):

43, tu ai fost acolo sau (doar) repeti "minunile" zise de altii?

Eu iti spun ca adevaratele minuni sunt facute de Monstrul de Spaghetti Zburator! Serios ti-o zic. Spre deosebire de tine, am si zeci de dovezi, doar ca eu cred ca ai sa iti impietresi inima mai tare decat faraon cand ai sa le vezi: http://www.venganza.org/category/sightings/

Ai fost la idolul lui Ganesh, sau dai un raspuns "de rasul curcilor" legat de adevaratul idol ce trebuie slujit? De ce crezi ca o lumanare aprinsa (ce azi poate fi aprinsa cu o bricheta pusa in poala popei, scuze patriarhului) e o minune de nevazut si singurul lucru ce il putem face e sa devenim ortodocsi sub aceasta minune?

De ce ca si ortodox nu vezi ca n-am zis nimic de Isus, deci nu m-am opus ca ar fi sau nu? De ce vrei sa imi pui cuvinte in gura? Asa crezi ca ai un argument mai tare impotriva mea? Uite, iti zic: Isus din ce stim istoric era un invatator apocaliptic ce astepta venirea sfarsitului in generatia lui. Scuze ca iti zic evidentul, dar continuarea cred ca o stii: daca asta e pozitia istorica, inseamna ca Isus a fost cu toata onestitatea mincinos sau in eroare, sau poate tu afirmi ca Fiul Omului a venit in generatia lui Isus, sau mai tare, zici ca martorii ca a venit, de 100 de ani dar e nevazut!

Hai sa zicem ca ar fi, ce inseamna asta: ca el conduce norii? Cand s-a ridicat la ceruri s-ar ridicat in stratosfera? Unde sunt -40 C? Care ar fi fost ideea acestui miracol?

Argumentul meu e acesta: (ti-l rescriu ca poate il prinzi)
- sunt multi ce zic ca-s miracole si orice alt credincios crede ca e inselatorie
- pozitia mea e ca daca sunt sceptic legat de pozitia hindusa ar fi onest sa fiu la fel de sceptic pentru pozitia ortodoxa (ce n-are nici o baza)

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Fapte10:34,35

| milan9 a răspuns:

Cei care asigură paza de sute ani, musulmani, iar teritoriul este al poporului evreu. Cum îşi poate imagina cineva că aceştia ar fi putut îngădui un astfel de lucru dacă nu ar fi cu adevarat o minune, un fapt evident? Or fi oare aşa najutorati cu toţii încât să nu fi auzit de reactii chimice? Dar iata ca nu reactiile chimice stau la baza acestui fapt.

Mărturiile despre apariţia "luminii de la Ierusalim" sunt mai vechi de 1000 de ani. În acelaşi timp nu este o simplă lumânare care se aprinde ci ea apare sub multiple forme care se manifesta in vazul tuturor.

| milan9 a răspuns:

Intamplarea este totusi o realitate care autentifica crestinismul in ochii tuturor. Ar fi permis fanatica lume araba o astfel de manifestare daca aceasta nu ar fi fost un lucru clar pentru acestia? Desigur ca nu. Ei nu au interes sa intareasca crestinismul ci dimpotriva... thinking

Sunt oare naivi evreii şi islamiştii faţă de ceea ce se întâmplă pe teritoriul lor? Nu credem.
Daca nu ar fi fost un lucru real, ar fi putut oare aceasta "realitate" concreta să păstreze continuitatea de 2000 de ani, asta în timpul intoleranţei şi rivalităţii excesive a islamiştilor şi evreilor faţă de creştini?

| Holiday a răspuns:

E o inselatorie ca si icoanele care plang, sangereaza, fac pipi sau mai stiu eu ce...

| Moisie a răspuns:

Eu cred ca acea lumina coboara de la "dumnezeul veacului acesta" numit si Diavol.
Sun convins ca Dumnezeu creatorul nu are nevoie sa umble cu asemenea momeli inselatoare care sa-i atraga pe oameni de partea acelora care fac pipi pe Legea Sa si il slavesc in bisericile lor pe dusmanul sau, adica pe Falsul Christos al bisericii crestine numit la Vatican si LUCIFER.
Sau poate ca ganditi ca Dumnezeu s-a "paranghelit" atat de rau incat sa si incurajeze dusmanul adica pe Dracu!
Iata dovada ca la Vatican Falsul Isus Christos este lavit cu numele de LUCIFER:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| fllu07 a răspuns:

Isus a spus ca Iubirea sincera fata de oameni este semnul adevaratilor crestini, si continuatori ai sai. Ioan 13:34, 35.
el nu a amintit nimic de vreo lumina, si nici una nu a coborat in zilele lui. nicaieri nu se aminteste aca ceva in biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o minciuna ma.si cei de acolo sant prosti, cu creerele sterse, si i-au prostit popii pe toti.e o faaacaaatura. OARE?