| Sxx a întrebat:

"An de an, cu ocazia Paştelui ortodox, credincioşii se bucură de ceea ce ei numesc minunea Sfintei Lumini. Acest eveniment miraculos se petrece an de an în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, în timpul slujbei de vecernie ce are loc în Sâmbăta Mare, ziua dinaintea Paştelui." sursa: • http://www.descopera.ro/......nselatorie

Ce parere aveti? Adica este adevarat sau isi bat joc de noi...

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu mai suntem copii, si am trecut de evul mediu intunecat. In consecinta ideea ca as avea un dragon ascuns in debara pe care, din motive necunoscute, refuz sa ti-l arat este rizibila.

| costis a răspuns:

Minunea este un ajutor pentru omul lipsit de timp si apasat de poveri. Insa astazi cei mai multi avem timp de cautare si surse destule, doar ca il aruncam pe divertisment.

| relian a răspuns:

Daca ai destula minte ai stii ca aceste timpenii sint pentru prosti, pentru religiosii care nu isi pun intrebari si cred orice lear spune popa.Astea sint cum sa le spun desene animate, pe care si copii aia mici stiu cas doar animatii, dar stau si le privesc pentru ca se mai relaxeaza.Cu alte cuvinte pina si copii sugari sint mai deschisi la minte decit religiosii.

| Holiday a răspuns:

E un mic truc, o mica scamatorie, nimic altceva. La unii tine...

| sublime89 a răspuns:

Da, sunt sigur ca intr-o lume plina de suferinta, de copii bolnavi, de oameni fara membre sau flamanzi, singurul miracol la care s-a gandit d-zeu e sa aprinda o lumanare de pasti. Exact asta ar face creatorul intregului univers. N-are alte griji pe cap. Tu ce crezi?

Intrebare simpla: daca acest "miracol" e autentic, de ce nu se face in vazul tuturor? De ce e totul pe ascuns ca si in cazul diferitelor trucuri ale magicienilor? Sa vedem cu totii cum coboara lumina sfanta si cum se aprind lumanarile alea. E un truc ieftin, dar oamenii disperati sa creada, vor crede.

| Jardelin a răspuns:

Da, minunea Luminii Sfinte care se aprinde la Sfantul Mormant este adevarata. Pana in ziua de azi nu s-a putut dovedi nimic, ca acolo ar fi un truc. S-au facut tot felul de presupuneri dar nimeni nu a putut sa demonstreze niciodata nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost acolo ca sa vezi? daca nu, nu iti imbalora gura cu rahat mincinos pana nu te convingi singur nu fi prost fiindca asta te poate costa sufletul iar acesta e mai mult decat trupul, asa cum trupul e mai mult decat camasa cu care te-a acoperit mata.

| serenavand a răspuns:

Este foarte adevărat. poți să încerci să vezi cum de Bobotează coboară porumbelul(adică Duhul Sfânt) asupra apelor Iordanului și cursul acestuia se întoarce invers. crede-mă, nimeni nu își bate joc de tine..ar trebui sa crezi

| stoianmircea a răspuns:

Aceasta sarbatoarea sfanta are loc in toate visericile ortodoxe. Atunci cand preotul slune aceasta propozitie nu se refera numai la flacara care falfaie in lumanare ci in lumina pe care a dato oamenilor (Hristos este Lumina lumii)
In concluzie eu cred ca nu trebuie sa-L cautam pe Dumnezeu in Ierusalim, Muntele Athos ci Dumnezeu este peste tot (,, In toti si in toate'').