| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum au supravietuit Noe si animalele in timpul potopului fara hrana si apa? Presupun ca va dati seama de cata apa si hrana era nevoie.Si presupun ca avea vase in care sa depoziteze apa si hrana.Si evident, unde isi faceau nevoile.

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai la cate animale avea acolo nu iese de un gratar?

| Bariel a răspuns (pentru suntserios):

Pai nu putea, ca a bagat o pereche din fiecare specie happy

| suntserios a răspuns (pentru Bariel):

O fi luat 3 porci, si poate manca multa omleta ca erau si pasari nu?

| PainTech a răspuns (pentru Bariel):

Pai tu de ce crezi că nu mai avem dinozauri? happy

| Crackman a răspuns:

Pentru ca arca lui noi era o nava spatiala.
Iar animalele erau tuburi cu adn pentru fiecare specie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa potabila se poate obtine in diferite moduri, da si tinuta in vase, dar poate aveau metode de a desaliniza apa marii. nevoile categoric si le faceau peste bord, in mare.
40 de zile omul poate trai cu putina mancare, la fel si animalele.
evident ca povestea relateaza o intamplare din zona marii negre, cand acum 7000 ani a crescut nivelul cu 150 metrii si a acoperit suprafete mari de pamant, si nu a fost potop pe toata planeta, undeva, gen america, trebuia sa fie soare, sa se evapora apa de acolo, sa fie transportata aici si sa ploua mult aici.

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul poate trăii 1-2 săptămâni fără apă depinde de persoană dar mai mult de 2 săptămâni ești dus laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu rolling on the floor Tu chiar iei de buna povestioara aia cu potopu, pai este evident acolo in poveste zice "ca asa au inceput oamenii sa manance animalele" deci clar traiau in conditii animalice. Era apa de ploaie destula.
Deci, erbivorii, au fost mancati de catre carnivori cand n-a mai fost hrana pentru erbivor, erbivorul a devenit hrana pentru om. Cam asa. Mai exista asemenea povesti similare, si de prin razboaiele mondiale.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce razi, sunt oameni care inca se inchina la zeii imaginari, si cred cu tarie ca cuiva le pasa de noi, cineva sus acolo, si vrajeli abureli de genu.Deci de ce nu? copii cred in mos craciun, anumiti adulti in dumnezeu, cu ce e diferit? nimic! nimic dovedit, nimic de zis.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduRobertRO a răspuns:

Ierbivorele ok, dar carnivorele? Nu trebuie sa iei Biblia ca pe cartea de stiinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Bariel a răspuns:

Am vazut un articol in care un credincios spune ca au fost pana si dinozaurii imbarcati pe arca. E totul foarte absurd in aceasta poveste

| mdc98 a răspuns:

In Biblie este specificat. ca s-au aprovizionat cu conserve si tot felul.

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns:

Prietene dragă, Dumnezeu se îngrijea de toate necesitățile lor.

| SorinelCopilu a răspuns:

Simplu iti spun eu cum Noe a băgat doar cate o pereche din fiecare specie de animal in arca in afara de cele marine și in Biblie scrie clar ca Domnul lea indus un somn adânc ca și hibernatr astfel încât ele sa nu aibă nevoie de mâncare și pentru Noe si familie lui ei au fost vegetarieni Au avut timp 12 ani ca să procure hrana și sa nu uitam ca Domnul i-a pus îngeri căzuți sa îl ajute pe Noe in 12 ani și in schimb ajutorului dat Îngeri au fost iertati

Răspuns utilizator avertizat
| SorinelCopilu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da ma exact toata apa s-a ridicat și s-a transformat în nori de aceea astazi nu mai avem oceane si râuri lacuri ai dreptate

| SorinelCopilu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da ma da erau din câte o specie si erau in perechi

Răspuns utilizator avertizat
| Raimondo99 a răspuns:

A fost ceva Dumnezeiesc acolo, nu a fost nevoie de apa si mancare decat pentru familia lui Noe, si acesta a facut provizi. Eu stiam ca animalele au hibernat absolut toate(cred ca asa e si in biblie, nu am citit-o pe toata) si nu cred ca au fost dinozauri acolo btw.

Răspuns utilizator avertizat