| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

In ultima vreme sunt cu gandul numai la un singur lucru moartea mea si cum o sa fie si mai ales in ce conditii. Am stat asa un pic si m-am gandit la viata mea la copilarie si prin cate am trecut de la 18 ani si pana acum. Cu alte cuvinte nu pot sa imi scot din cap asta, bine ca pana acum nu ma gandeam la moarte s-au la chestii de genul acesta dar cand sunt singur ma gandesc oare cum se va termina viata mea si mai ales in ce fel, bolnav de cancer, o sa cada un copac peste mine, lovit de o masina, ucis de sotie, un accident la servici ori de batranete.
Stiu ca pentru unii li-sar parea o prostie dar gandul acesta ma bate de cateva zile stau la masa si imi mananc ciorba s-au prajitura si ma uit la stiri si vad tot felul de cazuri tragice si de multe ori ma intreb "oare cum o sa fie la mine? oare cum se va termina pentru mine viata?".
Am si eu pacatele mele ca toata lumea si stiu ca Dumnezeu m-ar putea aranja oricand vrea El dar simt ca am asa o neliniste nu stiu cum sa spun poate ca cei care au ajuns sa se gandeasca la asta stiu cum au scapat de aceste ganduri, m-ar ajuta foarte mult.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, toti avem momente in care aceste ganduri sunt intensificate. Sa iti spun o intamplare. Un calator cere indicatii unui om de pe strada, si il intreaba ''Nu va suparati, sunt in vizita, eu locuiesc in Anglia, am venit aici in Germania, si nu stiu cum sa ajung la Berlin, m-am pierdut'' Omul ii raspunde calatorului ''Nu, nu te-ai pierdut, stii de unde vii, si stii incotro te indrepti'' restul conversatie este unul protocolar, dar sa te intreb ceva, cine esti?
Esti un om, un om care s-a nascut din intamplare, nu stii de unde vii, si nu stii nici incotro te indrepti, ce era inainte sa te nasti tu? Ce va fi dupa ce nu vei mai fi tu?
Sa te intreb ceva, ce ti-ar putea lua moartea? Tu care esti fiul Lui Dumnezeu? Tu, despre care Dumnezeu spune ''Te iubesc cu o iubire vesnica'' si ''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' si ''Eu te-am tesut in pantecele mamei tale, si te-am sprijinit in ziua nasterii tale, esti o faptura asa de minunata, te iubesc''.

Ieremia 29:11 : Căci Eu știu gândurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace, și nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o nădejde.''

Isaia 41:10 '' Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.’''

Mica 7:18-19 ''Care Dumnezeu este ca Tine, care ierţi nelegiuirea și treci cu vederea păcatele rămășiţei moștenirii Tale? El nu-Și ţine mânia pe vecie, ci Îi place îndurarea! El va avea iarăși milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre și va arunca în fundul mării toate păcatele lor.''

Ezechiel 33 '' Spune-le:, Pe viaţa Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă dela calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă dela calea voastră cea rea! Pentruce vreţi să muriţi''.

Spui ca ai pacate, foarte bine, foarte bine ca le recunosti, acum, spune-le Domnului Iisus in rugaciune, spune-i tot ce s-a intamplat si tot ce simti, spune-i ca ai nevoie de El si cere-i mantirea si viata vesnica prin jertfa Lui de la cruce, nu prin faptel tale personale, gata?
Daca da, atunci sentimentele pe care le mai simti, sunt false, nu mai esti vinovat daca ti-ai marturisit pacatele si ai cerut iertare pentru ele, si ai acceptat iertarea pe baza mortii Lui Hristos pe cruce.
Ce poate sa iti ia moartea? Vrei sa iti spun eu? Moartea poate lua doar ceva material, tu nu esti doar material, tu esti spiritual, Dumnezeu nu spune '''Sunteti trup cu suflet'' nu, ci El spune ''Sunteti suflet cu trup'' acentul este pus pe suflet, cand vei pleca de aici, te asteapta imparatia. Hai sa vedem ce spune Apostolul Pavel, si El s-a confruntat cu problema aceasta in Corint.

1 Corinteni 15 '' Dacă numai pentru viaţa aceasta ne-am pus nădejdea în Hristos, atunci suntem cei mai nenorociţi dintre toţi oamenii!''
Apostolul Pavel spune Corintenilor, ca noi ne punem nadejdea in Hristos nu doar pentru viata de acum, ci mai ales pentru cea de dupa, caci daca ne-am pune nadejdea in El doar pentru viata de acum, nu am avea nimic.
Dupa care apostolul Pavel scrie in Romani 8: 28 ''Şi pe aceia pe care i-a hotărât mai dinainte, i-a şi chemat, şi pe aceia pe care i-a chemat, i-a şi socotit neprihăniţi, iar pe aceia pe care i-a socotit neprihăniţi, i-a şi proslăvit. 31 Deci ce vom zice noi în faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră? 32 El, care n-a cruţat nici chiar pe Fiul Său, ci L-a dat pentru noi toţi, cum nu ne va da fără plată, împreună cu El, toate lucrurile? 33 Cine va ridica pâră împotriva aleşilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela care-i socoteşte neprihăniţi! 34 Cine-i va osândi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a şi înviat, stă la dreapta lui Dumnezeu şi mijloceşte pentru noi! 35 Cine ne va despărţi pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul sau strâmtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia, sau sabia? 36 După cum este scris: „Din pricina Ta suntem daţi morţii toată ziua; suntem socotiţi ca nişte oi de tăiat". 37 Totuşi în toate aceste lucruri noi suntem mai mult decât biruitori, prin Acela care ne-a iubit. 38 Căci sunt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, 39 nici înălţimea, nici adâncimea, nicio altă făptură[a] nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.''
Nimic nu te poate desparti de Dragostea Lui Hristos, Dumnezeu spune ''Nimeni nu va putea sa desparta mana ta din mana Mea''

Si eu am avut aceste ganduri multi ani, dar Dumnezeu m-a scapat de ele, te rog, urmareste urmatorul video.

https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=1976s

si pe acesta daca doresti, dar mai ales pe primul care vorbeste fix despre frica de moarte.

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E

iar acesta este intitulat depresia

https://www.youtube.com/watch?v=lsW-4zmaIpI&t=975s

poti sari peste cantarea de la inceput in primele 10 minute.

Pacea Domnului Iisus sa fie cu tine, ma voi ruga pentru linistirea si pacea ta.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Povestea ta suna ca un dialog intre un om care dorea niste indicatii si un drogat care visa. Egaxerat de stupida fabula.

9 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

E posibil sa nu treci prin niciuna din exemplele pe care le-ai dat. Vine Domnul Isus in timpul vieții tale si te răpește si vei fi totdeauna cu Domnul. Mai schimba-ti gândurile de la moarte la viață veșnică. Si vei fi altul.

| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

A rapit Iisus pe vreunul din secta ta?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Digikey):

Eu am scris:"daca vine Isus in timpul vieții tale."
Dar de ce mi se modifica sau de ce apar cuvinte in plus sau minus, asta ma depășește.
Biblia spune ca la revenirea Domnului Isus, cei in viață vor fi transformați in corpuri nemuritoare, morții mântuiți vor învia si vor fi toți împreună răpiți de Domnul Isus si vor fi totdeauna cu Domnul.

| Dalmore a răspuns:

Nu e prostie in cazul tău.

| Digikey a răspuns:

Poate ar fi cazul sa apelezi la un psiholog, sa-i umpli si lui capul cu prostiile tale.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Digikey):

Știi ca exista si psihologi creștini si nu numai atei. Eu cred ca chiar mai multi decât atei. Pentru psihologii creștini ceea ce spune Biblia, si eu din Biblie citez, nu considera ca fiind un simptom al unei boli psihice. Doar in Romania exista astfel de prejudecăți doar la atei. Daca ar fi după atei, atunci nu s-ar mai permite nici un fel de religie, si ceea ce a făcut comunismul ar fi nimic fata de ceea ce ați face voi daca ați ajunge sa conduceți tara, sau lumea întreaga. Si e posibil. Isus ne avertizează ca v-om trece ca si El prin felurite încercări, care vor veni de la guvernele ateiste sau de alta religie decât cea creștină.Dar ne incurajeaza sa indraznim pentru ca El a biruit lumea.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Frica de moarte o are majoritatea populației globale. Deci, putem spune că e ceva comun. Evită știrile, filmele de acțiune-crime etc. Creierul e o armă foarte puternică, gândurile- cele mai rapide gloanțe. Nu zic ca daca te gândești mai mereu, profund, la moarte iti atragi moartea, dar iti poti atrage ceva ghinion sau un accident laughing. Foloseste-te energia si puterea minții pentru tine sau pentru un scop de al tau. De murit; vom muri oricum. Ti-e frica de boli, precum cancerul? Aplica o alimentație cat de sănătoasă poti tu, lasa tutun, alcool, energizante, fa si miscare, iar șansele la o astfel de boala sunt minime (asta daca nu intervine genetica, gen "esti predispus la o anumita afectiune").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Ucis de sotie... interesant
Cred ca ar trebui sa te preocupe mai mult prezentul si ce ai putea obtine de pe urma acestuia. La ce folos sa tot stai doar cu gandul la viitor si la ce ai putea pati? Ce va fi sa fie va fi.
Daca tot te nelinisteste atat de mult gandul morti, de ce nu incerci sa te gandesti la moarte si la ce inseamna aceasta cu adevarat? De ce nu incerci sa afli mai multe despre aceasta si implicit mai multe despre cel in care tu te increzi?
Pana la urma, este normal sa iti fie frica de ceva necunoscut.