| anonim_4396 a întrebat:

In viitor vreau sa scriu o carte după ce mă apuc de mâine să citesc foarte multe cărți cumpărate de mine și necitite până acum.
Vreau sa vă întreb atâtbig grine unde le vine autorilor experimentați inspirație și cum fac sa am inspirație multe astfel încât să finalizez într-o bună zi cartea.
E suficient să citești multe cărți despre ce te pasionează, interesează pentru asta? Știu că trebuie și talent dar multi de mic mi-au zis că am talent la scris și în școală făceam compuneri bune.Dar nu m-am rezumat la mai mult.C sa scriu o carte care să se citească?(nu mă interesează eventualul profit de pe urma ei deloc)
Cum sa scriu ceva frumos și interesant și să las o carte deci în urma mea?

Răspuns Câştigător
| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Pe multa lume nu prea intereseaza viitorul tau, incerc si eu sa ajut asa cum pot. In ziua de astazi la aproape toata lumea le este gandul la bani. Probabil trebuie sa citesti foarte multe carti, eu unul as citi dar nu bazaconii ci ceea ce trebuie. Nu dau 2 bani pe spusele altcuiva cuvantul meu este cel mai important. Ceva de genul ar trebui sa stii. Deci cuvantul tau ar trebui sa fie cel mai important pentru tine. Trebuie sa fii foarte destept ca sa scrii o carte, dar mai intai ar trebui sa te insanatosesti. Ca idee, daca te-ai insanatosi, poti scrie ca titlu (de exemplu):,, Primul om care s-a insanatosit de...'' (ce boala vrei tu). Si sa le dai peste nas la cei care inca mai cred ca nu te poti insanatosi de boli mintale. Asta daca te vei insanatosi...
Daca te vei insanatosi poti sa ajuti si alti oameni sa scape de aceste boli si sunt sigur ca asta iti va da satisfactie, incredere, curaj. Ai grija sa nu te imbolnavesti mai rau.
Si mai trebuie sa fii si popular sa te cunoasca lumea, trebuie sa ai mare grija cu asta. Eu daca as fi in locul tau nu as scrie nici o carte, dar daca tu crezi ca poti face asta, incerc sa nu te influentez. Daca am trai intr-o lume in care toata lumea ar gandi la fel si s-ar iubi, ca furnicile sau albinele, asa da ai putea scrie o carte. Lumea de astazi este prea rea, fiecare trage pentru el, adica toti pentru unul si unul pentrul niciunul, ceva de genul, adica nu prea ne ajutam unii pe altii.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Slova de foc și slova făurită
Împărecheate-n carte se mărită." (T. Arghezi)

Inspirație divină și muncă.