| JulyDreams a întrebat:

Incerc sa imi dau seama care este cauza aversiunii mele fata de Biserica. Vin cu cateva motive si va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre acestea:
-nu se pune accent pe dezvoltarea capacitatilor interioare pentru a experimenta dimensiunile supra-sensibile, ci se merge pe o credinta oarba
-preotii ori nu cunosc vechile invataturi ezoterice, ori le tin ascunse de public, ori le neaga
-nu am auzit niciodata vorbindu-se despre meditatia transcedentala
-preotii nu ofera explicatii pentru riturile pe care le savarsesc
-clasificarea celorlalte credinte, cu exceptia ortodoxismului, drept erezii sau pe aproape
-unii enoriasi se pare ca au constiinta mai adormita decat practicantii altor culte religioase
-dogma este explicata tuturor la fel, indiferent de nivelul spiritual al fiecaruia.
As vrea sa imi spuneti si voi ce agreati/dezagreati la Biserica in prezent.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Biserica intotdeauna a fost si a ramas o afacere, o sursa de bani din partea oilor spalate pe creier care abia au cu ce trai dar aleg sa doneze bani la biserici si manastiri.
Cat despre spiritualitate/ezoterism, nu are nicio legatura cu crestinismul. Ba din contra, programul asta de manipulare condamna astfel de practici. Unii preoti sunt constienti de ezoterismul pagan (pe care evreii l-au distrus folosindu-se de crestinism), doar ca ei au meseria de a indoctrina lumea si de a mentine minciuna vie.

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Aversitatera ta in dreptul Biserici se datoreaza omului care a schimbat sensul intelegerii privind Biserica. Biblia explica in mod CLAR si evident ce intelege Dumnezeu prin Biserica, Incredintele traditionaliste s-a facut asocierea intre Biserica si CLADIRE sau locasul unde se aduna BISERICA pentru inchinare. Dumnezeu spune: "acolo unde se vor aduna doi sau trei in Numele Meu acolo voi fi si Eu cui ei", ACEASTA este Biserica, nu locul unde stau popi si plamaduiesc tot felul de concepte si idei cum ai scris tu mai sus. Nu este nici o problama daca religia dominanta are tot felul de "idei" privind celelalte Culte (religi), la ei totul se reduce la NUMARUL de enoriasi, Dumnezeu spune ca RELIGIA ADEVARATA este formata dintr-o foarte mica minoritate:
Apocalipsa 12, 17. Si balaurul (Satana), mâniat pe femeie biserica lui Dumnezeu), s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.

| RAY a răspuns:

Crestinismul nu are legatura cu ce ai scris acolo ba chiar e pacat de moarte vrajitoria

| anonimg a răspuns:

Totul ține de cunoașterea ta personală a lui Dumnezeu și de relația ta cu El.
Căci atunci când vei ajunge să cunoști pe Dumnezeu, atunci și numai atunci lucrurile vor fi clare înaintea ta. Atunci vei cunoaște adevărul; și-l vei cunoaște pe deplin. Pentru că Dumnezeu este adevărul deplin.
Dumnezeu ne-a oferit fiecăruia o măsură de credință. Datoria noastră este să o dezvoltăm.
Așa cum trebuie să învățăm carte ca să ne ajute în viață, tot așa trebuie să învățăm despre Dumnezeu care ne poate ajuta în viață mai mult decât toate școlile din lumea aceasta.
Nu știu cum să mă exprim, dar cunoaștere personală a lui Dumnezeu este o datorie sacră, este o obligație morală, este o nevoie a noastră, este viața noastră, este bucuria, pacea, iertarea și nădejdea de care avem nevoie; cunoașterea de Dumnezeu reprezintă toate acestea la un loc.
Te aștepți să Îl cunoști pe Dumnezeu prin meditații transcendentale când El ne-a lăsat alte mijloace? Prin meditații transcendentale vei cunoaște un alt dumnezeu: pe Satana; dar nicidecum pe Acela care a creat cerul, pământul, marea și izvoarele apelor și tot ce este în ele.
Prin Sfânta Scriptură, prin natură și prin Domnul Hristos putem să-L cunoaștem pe Dumnezeu. Biblia trebuie să fie cartea de căpătâi a fiecărui om.
Credința vine in urma auzirii cuvântului lui Dumnezeu. Dar dacă noi stăm departe de Cuvânt (adică de Biblie) cum vom putea auzi glasul lui Dumnezeu?
Dumnezeu va trebui să dărâme tot ce am învățat o viață întreagă în mod greșit. El nu va construi pe părerile noastre. El va pune o temelie sigură; și aceasta este Isus Hristos. Tot ce nu este clădit pe această temelie nu va rezista. Atunci când Îi vom spune din toată inima "Tată" lui Dumnezeu, atunci ne numim copii ai Lui. Aceasta este dorința Lui, și acestea este nevoia noastră.
Gândul de a căuta defecte și ineficiențe la semenii noștri nu este de la Dumnezeu. Dumnezeu dorește să-L cunoaștem personal.
Mântuitorul a spus: "Cine vrea să facă voia lui Dumnezeu, va ajunge să cunoască dacă învățătura este de la El..."
Aici este lupta -sinceritatea inimii noastre: dacă vrem sau nu să facem voia lui Dumnezeu; să o cunoaștem și să o facem.

| milan9 a răspuns:

Nu stiu de ce te surprinde unicitatea Bisericii...
În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE. thinking

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni contradictorii!

Această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura. Fiecare cele 39000 de secte se imagineaza in pielea "personajului principal" dar acesta e unul singur. Este o SINGURA credinta confirmata de Dumnezeu in lume...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Unii spun ca magia e interzisa de Dumnezeu.
Eu sustin cu desavarsire faptul ca magia e doar o inchipuire.

| xerxes1 a răspuns:

Crestinismul este doar un simplu test de inteligenta.
Suntem inca in epoca de piatra la capitolul spiritualitate.

| Mircea08 a răspuns:

Si eu am aversiune fata de bisericile din toate religiile sau sectele pe care le cunosc deoarece nu spun adevarul (adevarul fiind cuvantul lui Dumnezeu). Stiu asta datorita faptului ca am studiat si am inteles foarte bine atat vechiul cat si noul testament. In ce priveste vechile scrieri orientale, din care au aparut religiile orientale, unele practicante de yoga, nu pot spune decat ca sunt cu totul altceva. Ei vor sa atinga nirvana, contopirea cu Dumnezeu, dar este vorba de un alt Dumnezeu. Dumnezeul crestinilor spune oamenilor din intreaga lume altceva : - mantuirea este prin credinta iar darurile primite de la el se primesc pur si simplu fara sa faci nici un fel de exercitii. Cei care exerseaza pentru a obtine ceva au incredere in fortele proprii, pe cand crestinii au incredere in Dumnezeu si atat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca te-ai maturizat. Povestile din cartile religioase sunt scrise de oameni deci nimic divin acolo. In general reflectau gandirea oamenilor de atunci 2000 ani. Normal ca nu le mai vezi ca actuale in 2018. Omeniii se simt mai liberi acum sa faca ce vor sa gandeasca cum vor fara sa mai simta asa mult ca exista cineva care sa ii pedepseasca daca au iesit din norma de acum 2000 de ani. Atunci asa se manipulau oamenii. Acum e mai greu sa manipulezi masele daca fiecare om se simte indreptatit sa aiba o gandire libera si diferita, sa doreasca sa isi traiasca viata cum stie el mai bine si sa fie fericit. Omenii de azi nu mai simt presiunea bisericii care in trecut te tortura daca nu faceai exact cum scrie undeva.

| 6684464 a răspuns:

+ Antihristul tot un popă e laughing

In fine; ai dat niste motive... Du-te la cea mai apropiata biserica de tine in momentul asta si vorbeste cu popa de acolo despre motivele asta, ai sa vezi ca poate sa-ti dea raspunsuri in favoarea bisericii ortodoxe/catolice VEROSIMILE.

| Romanul86 a răspuns:

Dezagreez secta popilor și credincioșilor gay, secta popilor avari și secta popilor și credincioșilor ecumeniști.

| costinvlad a răspuns:

Nu imi place nimic la biserica. Religiile de stanga pun accent pe dezvoltarea puterilor si alchimia sufletului.

| JulyDreams explică:

Multumesc pentru raspunsuri; sunt de acord cu ce ati scris, cu mici exceptii happy