| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii au schimbat numele Tanachului, (scriptura religiei mozaice) in Vechiul Testament?

1) Nu era buna denumirea de Tanach pentru vesnicie ?
2) o fi fost Dum,nezeu pe moarte?
3) Trebuia sa i se schimbe numele, pentru ca trebuia sa devina dintr-un text-cronica scris si asumat de rabini , un text nou cu inteles si mesaj schimbat astfel ca sa convina intereselor bisericii?
4) Sau poate ca trebuia schimbat numele ca sa pata fi vanduta fraierilor ca fiind "cuvantul lui Dumnezeu"

7 răspunsuri:
| coco514 a răspuns:

Denumirea a fost schimbata deoarece a aparut si noul testament biserica nu avea nici un amestec precum ideea ca dumnezeu era pe moare este o idiotenie daca in biblie spune dumnezeu este totul si este in totul prezent oriunde atunci daca conform intrebari tale dumnezeu a murit noi dc mai traim?

| soimos explică (pentru coco514):

Poi daca nu era pe moarte de ce i-a spus Testament?

Noi traim pentru ca fiecare din noi are cate doi Dumnezei, chiar si tu!
Iar acesti Dumnezei adevarati au niste nume generice!
Se numesc Mama si Tata!
Ei te-au creat, te-au adus in viata, te-au ingrijit, te-au hranit si te-au educat!
daca ei ar fi lasat aceste griji pe mana idiotului iresponsabil din ceruri, te lua dracu de mult!
Adica iti punea crucea lui la capataiul tau!

| coco514 a răspuns (pentru soimos):

Da un raspuns f intelept daca pot spune asa pai gandeste-te altfel parinit tai ( precum si ai mei ) au parinti lor adica buinca si bunicul si tot asa undeva apar oameni primi oameni pe pamant din ei evoluam pana acum si tot asta dar am o intrebare noi oameni in general de unde am aparut ( daca o iei cu teoria lu darwin se intelege ca am aparut din big bang dar cine a creat big bangul sau cine a creat materia?) bye

| THCC a răspuns (pentru soimos):

-Nu intelegi ca sunt una si aceeasi "persoana".
Exemplu soarele e si in spatiu dar e si pe pamant (lumina).
-Anumite lucruri nu poti sa le explici pentru ca avem o inteligenta limitata.
-Din cauza celor ca tine s'au format atatea secte crestine, pentru ca fiecare interpreteaza Biblia diferit.

PS:Unde vrei sa ajungi cu toate intrebarile astea?

| soimos explică (pentru coco514):

Nu te supara dar nu am cunostinta despre faptul ca Darwin a vorbit sau s-a referit vreodata la Big Bang!

Eu stiu ca teoria cu explozia primara are ca baza cercetarile stiintifice si studiile fizicianului George Lamaitre!
Asa ca bye, desi ar fi mai bine sa ne vedem pe la Sala de lectura

| soimos explică (pentru THCC):

Ce e cu "ghiveciul asta ca nu pricep nimic?

Intrebarea se referea la cele 2 Testamente si nu la persoane!
Soare si pamantul nu sunt aceeasi "persoana" iar lumina este ceva intre unda si corpuscul!

| coco514 a răspuns (pentru soimos):

Da asa-i teoria big bang-uli nu este a lui darwin dar teoria evolutiei omului din maimuta este teoria lui darwin problema se punea in caz ca tu soimos imi raspundeai ca ne tragem din maimuta atunci cine a creat maimuta?( raspuns conform diferitelor teorii care nu il implica pe Dumnezeu au evoloat din creaturile apelor ) si cine a creat planetele? ( raspuns conform diferitelor teorii care nu il implica pe Dumnezeu precum cea a lui George Lamaitre Big bang-ul ) si cine a provocat big bang-ul si materia din care a aparut acea explozie imensa care a creat planetele? daca tu crezi ca ar trebui sa ne vedem in sala de lectura atunci raspunde-mi la intrebarea de mai sus