| tavadaresti a întrebat:

Inchinarea la icoane, statui facute de maini omenesti totodata si >moastele cu ce ne sunt de folos? Ne ajuta intr-un fel, fara sa calcam cele 10 Porunci? Argumentati biblic.

Răspuns Câştigător
| comandamente a răspuns:

Avem argumente biblice ampotriva acestor practici.de ex.
Ea a mers chiar mai departe in curviile ei. A zarit pe ziduri niste zugraveli de barbati, niste icoane de haldei zugraviti cu culoare rosie, (Ezec.23:14)
Cand vei avea copii, si copii din copiii tai, si vei fi de multa vreme in tara, daca va veti strica, daca va veti face chipuri cioplite, infatisari ale vreunui lucru, daca veti face ce este rau inaintea Domnului Dumnezeului vostru, ca sa-L maniati (Deut.4:25)
Rugaciunea lui si felul in care l-a ascultat Dumnezeu, pacatele si nelegiuirile lui, locurile unde a zidit inaltimi si a inaltat idoli Astarteii si chipuri cioplite, inainte de a se smeri, sunt scrise in cartea lui Hozai. (2Cron.33:1)
In al optulea an al domniei lui, pe cand era inca tanar, a inceput sa caute pe Dumnezeul tatalui sau David. Si in al doisprezecelea an, a inceput sa curete Iuda si Ierusalimul de inaltimi, de idolii Astarteii, de chipuri cioplite si de chipuri turnate. (2Cron.34:3)
dupa cum am vazut Dumnezeu condamna aceste practici.
exod 20:4-6,
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Ne ajuta sa ne indobitocim, scuza-mi expresia... porunca spune sa nu-ti faci chip cioplit; nu trebuie sa ne inchinam la tate saraciile; avem un Dumnezeu ce bunikmea...
Seara fainawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem argumenta doar dupa traditia bisericii ortodoxe, care nu e putin lucru.ne cinstim sfintii nostri.biblic este scris; sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.iar biserica e formata din oameni.insa mai avem un sfat al mantuitorului; faceti, toate acestea, si pe celelalte nu le lasati nefacute, referindu-se la fapte bune, nu rele si pacatoase.

| rocco09 a răspuns:

Ai facut vreun azs de cand tot lovesti in stanga si-n dreapta in toate convingerile altora? Ti-as sugera sa schimbi metoda! Invata de la fratii tai mai mari, daca nu-i consideri si pe ei eretici!

| ciprianjurje a răspuns:

Da are un rol pentru ca noi, ortodocsi si catolicii, nu ne inchginam la materialul din care e facuta statuia sau icoana ci la persoana/persoanele pe care le reprezinta.

| tavadaresti explică (pentru ciprianjurje):

Da si atunci ce cauta Sfinti, Arhangheli, Preafericiti Parinti>?

potrivnicul care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de inchinare. Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu. (2Tes.2:4)
Dar daca inima ta se va abate, daca nu vei asculta si te vei lasa amagit sa te inchini inaintea altor dumnezei si sa le slujesti, (Deut.30:17)
Niciun dumnezeu strain sa nu fie in mijlocul tau si sa nu te inchini inaintea dumnezeilor straini! (Ps.81:9)
Ceilalti oameni, care n-au fost ucisi de aceste urgii, nu s-au pocait de faptele mainilor lor, ca sa nu se inchine dracilor si idolilor de aur, de argint, de arama, de piatra si de lemn, care nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa umble. (Apoc.9:20)

Cel care merita Inchinare nu este decat:

10. Si m-am aruncat la picioarele lui ca sa ma inchin lui. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai care pastreaza marturia lui Isus. Lui Dumnezeu inchina-te! (Caci marturia lui Isus este duhul prorociei.)"

asta a incercat el sa faca sa se inchine unui inger, vezi raspunsul pe care la primit

| ciprianjurje a răspuns (pentru tavadaresti):

Auzi da tu de ce religie apartii?

| tavadaresti explică (pentru ciprianjurje):

Pentru mine nu are asa mare importanta religia, ci felu meu de a sluji si in ce lumina aleg sa fac Voia Lui Dumnezeu. Asa cum sta scris, asa voi trai in acest mod ''doar Biblia si numai Biblia'' asa cum au strigat marii reformatorii care au incercat sa scoata crestinismul din marele intuneric, care e din ce in ce mai rau in zilele de astazi. Crestinul->Biblia(Cuvantul Lui Dumnezeu)
Religia Domnului Iisus a fost''Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. (Mat.7:21) ''

| ciprianjurje a răspuns (pentru tavadaresti):

Aha dar eu te intrebasem asta pentru a sti daca asa ai fost invatat de mic cu privire la icoane.

| tavadaresti explică (pentru ciprianjurje):

Da exact sunt ortodox, dar e gresit ceea ce am facut e contrar Cuvantului.

| ciprianjurje a răspuns (pentru tavadaresti):

Eu vad ca tu chiar crezi cu adevarat ca inchiarea la icoane si la moaste este un pacat dar Iisus este cel ce a predicat pentru prima oara oamenilor direct Cuvantul lui Dumnezeu, nu? Apoi Iisus a numit Sfintii Apostoli carora le-a transmis Invatatura Sa apoi Sfintii Apostoli au numit alti episcopi care siei la randul lor au numit alti preoti.
Concluzia este ca acum preotii sunt singurii care ne pot spune care este Cuvantul lui Dumnezeu. Si, preotii au facut acele sinoade ecumenice unde s-au luat anumite hotarari, printre care si cea de a ne inchina la ceea ce reprezinta icoana, dar si la moastele Sfintilor deoarece sfintii sunt mai desavarsiti in credinta fata de ingeri pentru ca ingerii nu au ispita, pe cand fiecare om o are.(toata explicatia pe care ti-am dat-o se bazeaza pe invatatura crestin ortodoxa)

| tavadaresti explică (pentru ciprianjurje):

Priveste ce s-a intamplat si cu poporul evreu care apornit sub conducerea lui Moise si a ajuns sub conducerea ''Preotilor''
Noi unde suntem in acest timp?

| ciprianjurje a răspuns (pentru tavadaresti):

Cum adica: "Noi unde suntem in acest timp?"? Si referitor la evrei... aici e alta treaba: nu este vina preotilor pentru ca acum evreii s-au aliat cu masonii si cu celelalte ramuri ale iluminatii-lor ci, a celor care au condus poporul evreu din timpurile noastre(ei au fost mana in mana cu masonii). Iar masonii, care conduc lumea atat monetar cat si politic, vor o locatie pentru incoronarea antihristului si aceasta se crede a fi templul lui Solomon din Ierusalim si de aceea i-au fraierit pe evrei sa li se alature(pentru a profita de ei).

| tavadaresti explică (pentru ciprianjurje):

Cum adica: "Noi unde suntem in acest timp?"?
Nu vom proceda la fel bazandune pe asa zisele ''invataturi
ale preasfintilor'' Asa cum fiecare masina are o carte tehnica si modul cum va fi folosita depinde de acele indicatii tot asa este Biblia o carte care daca o vom asculta si vom practica asa cum ''Sta scris''=>nu sa apelam la invataturi omenesti asa cum ne mint ca numai ei pot talcui Scriptura:
Degeaba Ma cinstesc ei, invatand ca invataturi niste porunci omenesti." (Mat.15:9)

| ciprianjurje a răspuns (pentru tavadaresti):

Pai si in Biserica nu ne luam dupa invataturile Scripturii, dat fiind faptul ca la sfarsitul Sfintei Liturghii se citeste (pilda respectiva acelei duminici)si explica din Scriptura. Pana la urma daca nu vrei sa te inchini la icoane si la Sfintele moaste este alegerea ta nu?

| tavadaresti explică (pentru ciprianjurje):

Da este alegerea ta dar a biserici este alta
Cele 4 porunci ce se refera la Dumnezeu sunt incalcate de aceasta biserica, atunci cum ramane cu mine. Sa merg pe aceeasi cale traind in minciuna si facand la randul meu la fel si cu aproapele meu, costient ca fac rau?

| ciprianjurje a răspuns (pentru tavadaresti):

Tu daca, crezi ca este un pacat si ca nu este bine te poti converti la alt cult. Doar este alegerea ta si la sfarsitul veacurilor, la Judecata Domnului vei da socoteala pentru faptele tale caci El decide daca ai facut sau nu bine.

| AnnealedPride a răspuns:

Mi-e greu sa argumentez de ce ai pupa tablouri, statui sau cadavre.