| Luckan110 a întrebat:

Inteleg ca la barbati masturbarea e un pacat pentru ca iti irosesti "samanta" sau ceva de genu', dar...la femei de ce e pacat? ca doar ele nu irosesc nimic

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cine a emis aceasta idee? Daca e pacat, atunci este pentru ca nu a reusit sa se bucure de frumusetea si misterul unei femei.

| pietrean a răspuns (pentru neutrino):

Sa nu uitam "invataturile" Bibliei, ce se predica prin biserici! Pentru popi, orice este pacat, atata timp cat nu le bagi bani in buzunare!

| anonimg a răspuns:

Pacatul este pacat, chiar daca nu cunoastem de la inceput raul produs, si chiar daca am incerca sa il scuzam. Pacatul il desparte pe om de Dumnezeu. Pacatul degradeaza fiinta umana atat spiritual cat si mental si fizic. Un copil nu stie ca nu are voie sa se joace la priza; totusi, daca se joaca in jurul prizei exista tot posibilul ca isi piarda viata. la fel este si cu pacatul. Daca Dumnezeu a spus ca un lucru este pacat, chiar daca nu intelegem ce rau ar putea sa ne produca neascultarea, trebuie sa ascultam. Niciodata Dumnezeu nu a dorit raul omului. Iar daca nu ascultam vom suporta consecintele; ba mai mult, vom zice si ca "Unde a fost Dumnezeu cand a venit nenorocirea peste mine?"

| pietrean a răspuns:

Masturbarea,este la o adica, ceva normal in viata unui om, dar sa nu devina un obicei(cum spunea unul ca face de 5-6 ori/zi,saptamani la rand?!).
Cand spui "pacat",probabil te referi la religie,la"invataturile"Bibliei. Dupa ea sau dupa ce spun popii,chiar femeia este pacatoasa(dupa ce naste,cand are menstra,n-are voie in biserica),nu poate intra in altar,parca.O mare timpenie,sa socotesti O MAMA,care a dat nastere unei fiinte, "pacatoasa"!
Nu sunt de acord cu masturbarea,dar asta este viata si unii o practica si din anumite necesitati:sotii/sotiile sunt plecati/e multa vreme,departe,unele/unii sunt despartiti, altii s-au despartit de iubit/a si pana isi gasesc un pertener/a stabil, din cauza unui handicap, boala, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" ele nu irosesc nimic "
Esti sigur?

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci tot argumentul pica, deoarece menstruatia are loc indiferent de ce ar vrea o femeie.

| Arcadianul a răspuns:

In biblie sunt asemenea,, invataturi''. Ni se descrie cum YAHWE l-a omorat pe Onan ca facea aceste lucruri :
Geneza 38:9 Onan, ştiind că sămânţa aceasta n-are să fie a lui, vărsa sămânţa pe pământ ori de câte ori se culca cu nevasta fratelui său, ca să nu dea sămânţă fratelui său.
10 Ce făcea el n-a plăcut Domnului, care l-a omorât şi pe el.