| SoEasyy a întrebat:

Nu inteleg. Masturbarea este pacat sau nu?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu.
Dumnezeu in biblie condamna massturbarea, ideea ca ''toata lumea o face'' nu este un argument care sta in picioare inaintea Lui Dumnezeu. El nu vrea sa mergem dupa ''turma'', vrea sa fim intelepti, El stie mai bine ce efecte are acest pacat pe termen lung. Ne vrea binele, El urmareste interesul nostru, nu al Lui.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Bibliile ortodoxe în limba română, inclusiv traducerea Cornilescu, care inițial se dorea și a fost publicată ca și cum ar fi fost traducere ortodoxă, folosesc termenul „malahienii" sau „malahii" (adică „cei care se masturbează") pentru cei care nu vor moșteni Împărăția Cerurilor (1 Cor. 6:9). Conform lui Emanuel Conțac și Chrys C. Caragounis această traducere este anacronică (greșită), cuvântul malakia schimbându-și sensul în „masturbarea" încă de la opera lui Ioan Gură de Aur (sfârșitul secolului IV d.Hr.).

| Digikey a răspuns:

Doar daca te gandesti la Daniel si ai poza lui in fata in acel moment.

| Seba2013 a răspuns:

Da pentru ca ne face sa traim potrivit ego-ului ci nu potrivit duhului. Ego-ul asta ne face egoisti, zoologici, dependenti si ne pateaza. Tocmai de aceea ii se impune o disciplinare (vezi Romani 8:6-9).
Noi trebuie sa fim ca o Roca Inamovibila, nu sa ne lasam in voia patimilor. Trebuie sa le controlam, adica sa pastram o distanta strategica altfel ne pierdem in labiritul lor. Atunci cand intram intr-un labirint trebuie sa fim PRUDENTI ca orientarea sa fie stategica. Trebuie sa ne lasam firul Ariadnei in urma, asa ne simplificam pasiunile si nu devin cronice. Deci daca ne lasam agitati, trebuie sa fim prudenti ca sa gasim iesirea, altfel ne pierdem ca aia care au intrat si n-au mai iesit.

| Irinel15123532 a răspuns:

Domnul Iisus Hristos a spus asa '' Cine se uita la o femeie ca sa o pofteasca a si precurvit cu ea in inima lui'' Massturbarea fix pe asta se bazeaza, pe o pofta sexuala, pe o dorinta, o atractie. Dumnezeu spune ''Fiecare sa stie sa isi stapaneasca vasul in sfintenie si cinste, nu in aprinderea poftei ca neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu''.

Stiu, este o lupta, este nevoie de o confruntare personala pentru a te elibera de.

Massturbarea duce la depresie, la anxietate, reduce dorinta de comunicare, iti arunca vitaminele din corp pe servetelul de la baie, are efecte nu doar pe plan fizic, ci si psihic, este ceva mult mai complex, te si epuizeaza fizic, provoaca dependenta si o sa ajungi sa fii robul ei, biblia spune ''Fiecare este robul lucrului de care este biruit'', si multe alte efecte negative. Exista cercetatori care spun ca abstinenta de la massturbare te ajuta cu memoria, iti imbunatateste performantele, devii mai energic si plin de viata, incearca.
Dumnezeu nu ne-ar interzice un lucru daca ar sti ca ne face bine, El doreste interesul nostru, doreste ce este mai bun pentru noi. Doreste sa iti dea o sotie care sa te iubeasca nu doar pe plan fizic, o familie, de aceea a creat nevoia sexuala, nevoia sexuala poate fi implinita doar in familie, intre bun sot si o sotie. Tu nu realizezi ca nu implinesti nimic? Torni apa intr-o galeata cu o gaura pe fundul ei de 10 centimetri, torni si torni si torni, galeata nu va fi umpluta niciodata, pofta nu va fi satisfacuta, devii din ce in ce mai obsedat de pornografie si de sex, doar te provoaca, niciodata nu vei fi implinit, de ce? Pentru ca nu asta este calea. Si daca esti sincer cu tine insuti, imi vei da dreptate.
Cat de bine te simti dupa ce faci acest lucru? ce avantaje ai? Arunci apa intr-o galeata care nu poate fi umpluta niciodata, iar si iar si iar si iar si de fiecare data, devii tot mai nervos, mai sresat, mai dependent, esti legat de acest lucru, o sa ajungi sa vezi femeile doar ca pe niste marionete sexuale, nimic mai mult. Dumnezeu spune sa ne purtam cu intelepciune cu trupurile noastre, sa infranam poftele, fii intelept, nu umbla dupa placeri de o clipa, si consecinte de durata.
Pacatul intotdeauna iti va lua lucrurile scumpe si ti le va plati ieftin, foarte ieftin.
Iti ia ani din viata, iti da 5 minute de placere, fie ca e vorba de o relatie sexuala in afara casatoriei, sau droguri sau alcool.
Iti va da o minciuna, iti va spune ''trebuie sa ai acest lucru, ai nevoie de el acum, il vrei si trebuie sa il ai, iti va implini nevoia''

Nu acum, dar mai tarziu, vei realiza care a fost greseala, cauta intelepciunea, cauta-l pe Dumnezeu unde este toata intelepciunea. Sunt lucruri mai prioritare decat aceasta autosatisfacere care te controleaza si te va distruge intr-un final.
Poate nu o vezi asa, poate vezi placerile de moment ca sunt vesnice, dar exista o zi in care muzica se opreste, lumea si prietenii se plictisesc de tine, si atunci te vei intreba ''Unde este toata lumea? Unde am gresit? Ce am facut din viata mea?''
Si in aceste lucruri intra orice pacat, indiferent de ce este, Dumnezeu ne vrea binele, El vede pe termen lung, priveste imaginea de ansamblu, nu doar pe ultimele 5 minute.
Stiu ca este greu sa te lasi, stiu ca este o lupta, stiu cum este, as minti daca as spune ca nu am trecut si eu pe acolo in trecut, dar Dumnezeu te poate elibera, crede-ma, incearca si ai sa vezi.

Recomand un link :

https://www.youtube.com/watch?v=fgURfKU0iVg

Poti sari peste primele 20 minute, si sa treci direct la subiect, eliberarea de pacatul massturbarii.

| 33226633 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Minunat comentariul si este adevarul ceea ce ai scris.

| doctorandus a răspuns (pentru 33226633):

Traducerea cu malahienii asta a fost și asta rămâne: o bizarerie tipic românească, una care a confundat un sens din greaca din secolul IV și cea modernă cu sensurile pe care le avea greaca koine pe vremea când Pavel își scria epistolele. Se încadrează perfect la traduttore, traditore sau la traduire c'est trahir: ca la noi la nimenea, nu am mai întâlnit referința la onanie în traduceri serioase în alte limbi, iar profesorii universitari de biblistică au ajuns la consensul că Biblia nici nu pomenește onania și nici nu descrie nicăieri acest comportament, darmite să-l interzică. Pastorii evanghelici, care urmează foarte strict litera Bibliei au declarat onest acest lucru în ultimii cincizeci de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Considerat pacat cel putin de biserica catolica si ortodoxa. Faci dragoste cu diavolul, cu gandurile tale necurate.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea ca e "dragoste cu diavolul" nu face parte din invatatura bisericii.

Oricum, in Biblie nu scrie nimic despre asta.

| SoEasyy explică (pentru anonim_4396):

Pai atunci este considerat de Biserica Ortodoxa pacat si de Dumnezeu nu?

| SoEasyy explică (pentru Irinel15123532):

Multumesc mult! Re

| Irinel15123532 a răspuns (pentru SoEasyy):

Nu.
Dumnezeu in biblie condamna massturbarea, ideea ca ''toata lumea o face'' nu este un argument care sta in picioare inaintea Lui Dumnezeu. El nu vrea sa mergem dupa ''turma'', vrea sa fim intelepti, El stie mai bine ce efecte are acest pacat pe termen lung. Ne vrea binele, El urmareste interesul nostru, nu al Lui.

| 33226633 a răspuns:

Este pacat si distruge creierul si slabeste trupul celui care o practica. Sa te feresti ca de foc de malahia/desfranare te poate darama, nu este de joca. Cauta pe net. Parintele arsenie a scris un intreg capitol despre distrugerea care o aduce desfranarea in general mai ales abuzul.