| Steregoi a întrebat:

Internetul se raspandeste si pentru a se transmite mai mult si cu mai multa forta ideile demonice inainte de Armaghedon. Care e parerea voastra?

8 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Internetul n-are nicio vina. E doar o unealta.

E ca si cum nu ai invinui omul pentru crima, ci cutitul din bucatarie.

| Exal a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cel mai bun răspuns dat de tine vreodată, apreciez.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Exal):

Merci, merci.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Eu prefer Ragnarok. Este mai poetic. Plus ca imi place lupul Fenrir. Este mai interesanta mitologia vikingilor. Chiar si a aztecilor.
Internetul nu se "raspandeste" pentru ca este deja pretutindeni. Poate accesul la internet. Iar asta este o veche dilema morala - tehnologia face bine sau rau?
De vreme ce Armaghedon nu exista decat pentru unii sectanti crestini, nu vad unde este problema!
Un eventual "sfarsit" al lumii asa cum o stim poate avea cauze perfect naturale: cutremure, explozii vulcanice, tornade, explozii solare etc.

| Steregoi explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu ti se pare ciudat ca in doar un secol tehnologia a evoluat cat n-a evoluat in mii de ani? E ceva supranatural la mijloc.

| Andy888 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu e nimic supranatural, datorita industriei oamenii au putut descoperii chestile astea, si puteam fii mult mai departe.
Din moment ce aflii bazele a ceva, poti sa incepi sa creezi singur lucruri, si sa dezvolti.
A aparut becul, oamenii au inceput sa studieze mai amanuntit ce forma sa-i dea sticlii, ce material sa foloseasca, cum sa monteze becul si tot asa.
De ce zici ca e supranatural? Si ce demoni visezi?

| Steregoi explică (pentru Andy888):

Toata gandirea ta pare corecta si logica pana la un nivel. Dupa acel nivel modul de gandire propus de tine devine ilogic in mod mai evident. rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Steregoi):

Crezi ca sunt extraterestrii la mijloc? Oculta Mondiala? Iepurele Magic?