| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care e mai bun, parerea voastra internetul prin Router WI FI sau internetul prin date mobile? Argumente pro si contra?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un router rapid si cu range mare e sfant acasa, iar in rest, date mobile (e bine sa stii ca in diverse situatii cand ai nevoie de internet, nu trebuie sa contezi pe nimic in afara de abonamentul tau)

| DanielPH a răspuns:

Pro Wi Fi: viteza mai mare de internet, stai fara grija consumarii peste o limita de MB, ai o viteza relativ constanta (Nu-ti scade ca la date, de la 4G+ la H+)
Contra WiFi: Daca sunteti mai multi pe el merge naspa, am vaga impresie ca mananca mai multa baterie decat datele, nu-l poti avea decat pe o anumita distanta, de regula in interior, esti departe de semnal, merge naspa.

Pro Date: le poti folosi aproape pretutindeni, viteza este una buna, nu ne putem plange, poti capata usor mai multe date prin diferite metode complet gratuite, poti face HotSpot, lucru ce nu poti face prin Wifi.

Contra: ai ramas fara credit si ai 2.000.000 MB? Inseamna ca nu-i poti folosi. Puterea semnalului variaza foarte mult, acum te uiti la un film in FullHD, in secunda doi scade la 480 si cu lag.

Ca o concluzie personala: esti acasa, stai pe WiFi, pleci, stai pe date.
Insa daca vrei sa alegi doar una din ele, alege datele. Ai net peste tot, poti face Hotspot, ceea ce inseamna ca poti intra si de pe alte dispozitive pe acelasi net, si daca esti pe Vodafone(caci eu doar de el stiu cum sta treaba) faci cativa GB lejer pe luna, poate si 50-100.

| Banned993218 a răspuns:

Amandoua sunt la fel de utile si daca poti le achizitionezi pe amndoua

| Ryanair8 a răspuns:

Avantaje date : sunt mai ieftine decat abonamentul la internet + ca ai si minute, ai net oricand in zonele cu semnal
Dezavantaje date: uneori se poate intampla se nu mai functioneze (dar asta depinde de telefon, deci nu e chiar un dezavantaj propriu al lor), se consuma destul de repede (insa poti activa optiunea de : economisire a datelor
Avantaje router : nu se blocheaza, merge incontinuu (excluzand zilele in care au loc anumite defectiuni, dar tin sa mentionez ca sunt foarte rare), dezavantaje router : cand se ia lumina nu merge (la date nu conteaza), nu poti naviga pe net daca nu esti in zona de semnal, in concluzie e mai bine sa ai date