| Inferno a întrebat:

Intrebare adresata crestinilor:
Ai avea curajul sa te "lasi pe spate" in speranta ca te "va prinde" Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Voi raspunde si eu cu Cuvantul lui Dumnezeu asa cum a facut si Domnul Isus cand a fost ispitit de satan.,, „De asemenea este scris", a zis Isus: „Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău."

Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte înalt, I-a arătat toate împărăţiile lumii şi strălucirea lor şi I-a zis:
„Toate aceste lucruri Ţi le voi da Ţie, dacă Te vei arunca cu faţa la pământ şi Te vei închina mie."
„Pleacă, Satano", i-a răspuns Isus. „Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-I slujeşti."

| cristi202 a răspuns:

Depinde. Unul din aspecte e cel pe care Ema l-a adus in discutie. E grav daca Il ispitesc pe Dumnezeu, si ma las pe spate doar ca El sa ma prinda.
Insa mai e si un alt aspect, pe care cred ca tu il aduci in discutie, asteptind un raspuns la el. Adevarata credinta apare atunci cind esti pus la colt, si nu ai nici o situatie de iesire, doar acea lasare pe spate in bratele lui Dumnezeu. Daca te bazezi pe propriile forte, te vei zbate sa iesi, fara a reusi, doar agravind lucrurile, insa daca te increzi in Dumnezeu ca te va prinde, iti vei da drumul. Situatia e destul de delicata. Poti sa iti dai drumul, si Dumnezeu sa nu fie acolo, pentru ca nu ai facut-o la momentul potrivit, de regula El vine si te prinde abia cind tu nu mai poti face nimic, si problema e ca adesea noi credem ca nu mai putem face nimic, dar tot ne zbatem, deci nu credem cu adevarat asta, si asa si este, inca mai avem putere sa luptam de unii singuri. Sau, El poate fi acolo, insa tu sa nu iti dai drumul de frica, pentru ca tot ce vezi e haul in care te afunzi tot mai mult. Si tot nu e bine, ca te zbati pe degeaba, pe cind El ar putea veni si rezolva problema ta.
Am trecut prin asemenea situatii de citeva ori, si nu a fost usor, dar cind am reusit sa ma las "pe spate", si El m-a prins, a fost extraordinar!

| morningstar a răspuns:

Interesanta imagine sau metafora. Cred ca am trecut deja prin momentul in care m-am lasat pe spate si Dumnezeu m-a prins. M-am increzut in El si L-am lasat sa imi arate lucrarea Sa intr-o anumita privinta din viata mea. Iar la sfarsit nu am putut decat sa ma bucur ca atunci cand eu nu mai gaseam nicio solutie, El a gasit-o pe cea mai buna.

| danay72 a răspuns:

O persoana care ar face asa l-ar pune pe Dumnezeu la incercare in sens negativ.Matei4:5-7.Nici Isus nu a facut acest lucru.

| 4b a răspuns:

Una e sa ai credinta si alta e sa faci pe smecheru' si sa-ti ispitesti Creatorul.
Sanatatewinking

| milan9 a răspuns:

Un lucru e sigur, ai o imaginație foarte bogată!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ce comentarii...
Cand scrii "intrebare adresata crestinilor" la ce te gandesti? La vreun raspuns pertinent?

Un crestin mereu va spune:Este voia Domnului.Numai fanaticii religiosi ar putea raspunde pozitiv la aceasta intrebare.In final, ii va prinde prostia, nu Dumnezeu.
Poate o sa vina Ema in ajutor cu niste verseturi si citate biblice.Ai grija...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

„De asemenea este scris", a zis Isus: „Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău."

Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte înalt, I-a arătat toate împărăţiile lumii şi strălucirea lor şi I-a zis:
„Toate aceste lucruri Ţi le voi da Ţie, dacă Te vei arunca cu faţa la pământ şi Te vei închina mie."
„Pleacă, Satano", i-a răspuns Isus. „Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-I slujeşti."

Asta e raspunsul meu.

| CryChristiAN a răspuns:

Logic ca nu.AM incredere in El doar la bine si la rau, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-L ispitesc.

| ciprianjurje a răspuns:

Exact asta l-a intrebat si satan pe Iisus in cele 40 de zile in care a stat si a postit in pustie. Doar ca Iisus era pe o stinca si satan l-a intrebat "De ce nu te arunci de pe stanca daca tu crezi ca Dumnezeul Tau te va prinde?", atunci Iisus i-a spus: "Inapoia mea satan-o!"

| Goguryeo a răspuns:

Într-un fel da, dar dacă vrei să te arunci doar ca să vezi dacă există Dumnezeu, el sigur nu te va prinde.

| Wariors a răspuns:

Oricand m-as baza pe Dumnezeu ca ma va prinde, dar cine ne dreseaza aceasta intrebare?

| cotel a răspuns:

Da intr-un fel sau altul