| 6684464 a întrebat:

Intrebare adresata crestinilor: De ce a facut Dumnezeu omul?
Accept si ipoteze personale daca aveti vreun verset care sa le ateste.

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Am venit la intrebarea ta in cautare de raspunsuri dar plec chiar cu si mai multe intrebari.

Una din intrebari este:
Cat de proasta poate fi o persoana pentru a crede ca raspunsul: "Dumnezeu a creat omul pentru ca omul se afla in planul sau." ar raspunde in vreun fel la intrebarea ta? Cand este evident ca nu duce decat la refurmularea intrebarii. "De ce se afla omul in planul lui Dumnezeu?"

Aici ma refer desigur la userul daunt. Cu un IQ care pare sa scada cu fiecare raspuns dat.

Un raspuns interesant e dat de userul Nilsson:
"Ca sa aiba cu cine sta pe tronul Sau."

Evident nici acest raspuns nu solutioneaza problema. Ne face in schimb sa punem si mai multe intrebari.
Cum ar fi: "De ce ar avea nevoie Dumnezeu de o persoana care sa stea cu El, pe tron?"

Singuratatea? Este vointa divinia dirijiata de aceleasi necesitati psihologice ca alea oamenilor?

Alt raspuns care nu reuseste sa si raspunda la ceva e dat de NGheorghe: "D-zeu a creat omul ca să existe un stăpân peste floră si faună"

Acum ne putem intreba: De ce a facut Dumnezeu un stapan peste flora si fauna?

Cred ca cel mai bun raspuns il da anonimg care afirma ca Dumnezeu nu a avut niciun motiv concret atunci cand a creat omul si a facut-o doar sub impulsul "sentimentelor divinie".

Raspunsul asta, odata acceptat, pare sa nu mai genereze si alte raspunsuri. E un raspuns adevarat.

P.S.: Desi cel mai stupid raspuns este clar dat de daunt,cel mai nesatisfacator trebuie sa fie al lui oprescudorin11, care genereaza cel putin alte trei intrebari.

"Dumnezeu a creat omul pentru a isi justifica existenta."
1.) Sa isi justifice existenta in fata cui?
2.) De ce ar avea nevoie Dumnezeu sa isi justifice existenta in fata cuiva?
3.) De ce ar alege Dumnezeu sa isi justifice existenta in cel mai ineficient mod?

| 6684464 explică (pentru Inferno):

"Dumnezeu a creat omul pentru ca omul se afla in planul sau"
Poate e mai destept raspunsul fata de cat si-ar fi dat seama. Si oamenii fac prototipuri inaintea produsului final sau pentru a demonstra ceva. Sa nu uitam ca omul este...[Matei 11:11]

"Ca sa aiba cu cine sta pe tronul Sau." In nici un caz omul nu va sta pe "tronul" Lui Dumnezeu; in cel mai indepartat viitor spus de Biblie omul sta pe un pamant creat nou.
"De ce ar avea nevoie Dumnezeu de o persoana care sa stea cu El, pe tron?" Sa nu uitam ca omul este facut dupa chipul si asemanarea Lui si este cunoscuta dorinta(si nevoia, chiar) omului de a socializa(tu daca esti pasionat de stiinta, nu ai vrea sa fii prieten cu unul la fel de pasionat sau mai pasionat?); insa sunt fiinte mai demne, decat omul, de a sta acolo.

Am si eu o ipoteza la intrebare si voiam sa vad daca a mai ajuns cineva la ea insa nu pare sa se pupe cu vreuna. Meh... sad

"P.S.:[...]"
Tu nu ti-ai pus niciodata intrebarea "care este rostul meu in viata?"?

| danut a răspuns:

Oamenii nu sunt prima creatie a lui Dumnezeu ci ultima iar pe noi ne-a facut fiindca eram in planul universal de creatie.

| RAY a răspuns:

Creștini o sa isi spuna ca din mare iubire, dar sa nu uitam ca dumnezeu a regretat ca a facut omul apoi a ras totul de pe fata pământului, realitatea nu demonstreaza ca exista un creator care sa i pese de creatia lui si cica satana face ce are chef, si dumnezeu te pedepseste cand are chef, scopul tau fiind sa i fi sclav ca daca nu arzi pe veci in iad

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Biblia nu spune nicaieri care e scopul vietii. Ce folos are Dumnezeu ca oamenii traiesc in paradis? Nu spune asa ceva. Biblia/Biserica se refera la daca ai voie sa divortezi, nu la scopul vietii. Catehismele nu merg mai departe de "sa-i slujeasca lui Dumnezeu si sa-l adore". La ce-i serveste asta? Catehismele nu ofera niciun raspuns.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Dar iisus vorbeste de imparatia lui in care intri daca crezi in el

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Da, dar Biblia nu spune ce nevoie are Isus de oameni.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Si ma rog ce faci o vesnicie in imparatie cu iisus, pana la urma care e scopul

| anonimg a răspuns:

Ray a spus adevărul: din dragoste a creat Dumnezeu niște ființe după chipul și asemănarea Sa.
Același principiu -dragostea- dintre un bărbat și o femeie dă naștere la copii.
Cum am mai spus și în altă parte: dragostea este in natura ei creatoare. Dumnezeu a creat totul din dragoste.
Tot din dragoste Dumnezeu a dat pe Domnul Hristos să moară în locul nostru.
"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." (Ioan.3:16)

| Holiday a răspuns:

Intrebarea corecta e invers:

De ce naiba a creat omul pe Dumnezeu?

Ca pana la urma spiridusii, inclusiv asta, sunt creatia imaginatiei omului.

| 6684464 explică (pentru Holiday):

E deja raspuns la asta...
"Intrebare adresata crestinilor:" Mare crestin laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Ipoteza personala
este ca Dumnezeu si-A justificat EXISTENTA prin noi.
Si cred ca a GANDIT BINE!
Ce versete?
Alea se citesc doar la analfabeti neo si vechi proptestanti!
https://youtu.be/kQE6qn5zFDw

| 6684464 explică (pentru oprescudorin11):

"Alea se citesc doar la analfabeti neo si vechi proptestanti!" Nu.
Avand in vedere ca ipoteza este personala, trebuie citate versetele pentru ca, asa cum stie toata lumea, multe dintre ele sunt interpretabile desi adevarul este unul singur.
Mersi de raspuns.

| oprescudorin11 a răspuns:

Raspunsul este simplu, in opinia mea, adica daca a creat si microbi, caini si pisici, de ce nu ar fi creat si OMUL? Sau poate tu crezi ca omul ar fi superior altor creatii, doar prin faptul ca te crezi sau esti om?

| Nilsson a răspuns:

Ca sa aiba cu cine sta pe tronul Sau.
Versetul il gasesti in cartea Apocalipsa, nu va mai dau totul pe tava.

| Mircea08 a răspuns:

Vai de cel ce zice către părinte: "Pentru ce dai naştere?" şi femeii: "Pentru ce ai copii?"

| NGheorghe a răspuns:

Se pare ca nu ai ajuns sa citești nici macar prima pagina a bibliei. D-zeu a creat omul ca să existe un stăpân peste floră si faună ( Gen 1:28 ). Ca la majoritatea oamenilor nu le place plantele si animalele ci mai repede caută sa trăiască (sa stăpânească) pe spatele semenilor lor ....este destul de ușor de observat. Iar istoria o confirmă deoarece dintotdeauna au existat robi, slugi, sclavi si războaie de distrugere si eliminare a celor celor ce pot trai pașnic... războaie ce nu se termina nici in ziua de azi. Toată lumea este taxată si băgată in speriați sa concureze ca sa nu falimenteze.