| 393Dan a întrebat:

Intrebare credinciosilor. Credeti ca toti ateii merg in iad dupa moarte? Sa zicem ca nici nu au fost botezati si nu cred in Dumnezeu.

Eu personal cred ca chiar daca niciodata n-ai auzit de crestinism, dar ai un suflet curat si respecti cele 10 porunci (sau cel putin pe ultimile 6) oricum mergi in Rai. Pentru ca chiar daca esti ateu sau de alta religie, nu neaparat inseamna ca esti si om rau. Toti am fost crescuti in medii diferite si am avut diferite influente.
Ma simt norocos sa fiu unul din cei care a crescut cu Dumnezeu langa ei, pentru ca am de unde trage putere in momentele de indoiala si slabiciune. De aceea cred ca nu face sa-i judecam noi pe ei, pentru ca toti stim doar ceea ce am vazut si la ce am fost expusi toata viata.

50 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiecare cu alegerea lui, Dumnezeu a dat dreptul FIECARUIA sa aleaga, cum poate forta Dumnezeu sa ia langa EL pe unul care ii neaga existenta. In focul ghenei ajung TOTI. E pe alese unde vrea sa stea fiecare, Dumnezeu sau Ghena.

| danut a răspuns:

Si inca ceva, ori sunt TOATE cele 10 porunci ori niciuna, daca incalci una nu mai au valabilitate celelalte 9, ori 10 ori nimic.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Asta e confuzia generala a Crestinilor (la inceput).
Prima porunca e TOTUL. Sa nu te crezu tu Dumnezeu! Caci orice alta porunca implica a te crede Dumnezeu! Ia-le pe rand, eu daca fur, cred ca sunt afara de Dumnezeu, nu ma vede nimeni! Daca fac o crima cu voia mea, cred ca pot distruge o viata, asta e treaba lui Dumnezeu, etc.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu îi ajută pe toți oamenii de pe întregul pământ sa il cunoască, indiferent de religie, cultura, zona a pământului. Dar doar de noi depinde dacă vrem sau nu sa îl cunoaștem.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Și acolo se predica.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Nu neg ca nu se predica si acolo. Doar ca misionarii nu au ajuns chiar la toate triburile din stepele Mongoliei, din desertul australian sau din jungla amazoniana. In plus, sunt tari unde crestinismul este interzis, cum e de exemplu Maldive, unde nu ai voie nici macar sa introduci o biblie in tara. Cine se naste acolo e destinat sa imbratiseze Islamul, multi nici nu vor auzi de crestinism.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Chirie și în tarile unde lucrarea este interzisa se ajunge cu mesajul biblic, chiar prin internet. Ideea e ca Dumnezeu cunoaște inima tuturor oamenilor și nu lasă pe cei sinceri sa nu afle despre El, indiferent de locul unde se afla.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

In Maldive e cenzurat si internetul.
http://www.thehoot.org/......dives-1277
Si internetul e o solutie recenta, pe cand regimurile represive sunt din totdeauna. Nu e o problema religioasa, e socio-politica.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

E adevărat, dar la Dumnezeun totul e posibil. Nu exista om sincer care Dumnezeu sa nu îl vadă și sa nu ajungă sa îl cunoască.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

A fi ateu e mai mult decît a nu auzi niciodată să zicem de Dumnezeul Bibliei, înseamnă a spune eu sunt cinvins că nu există nici un Creator, sunt sigur că toți care cred într-un Creator sunt în eroare, se înșeală.Că dacă nu ești sigur înseamnă că ești agnostic. Având învedere că pentru a avea motive raționale să afirmi că sigur nu există un Creator al existenței, ar trebui să deții toată cunoașterea posibilă, ceea ce mă îndoiesc că susține cineva, însemnă ca a spune -sunt sigur că nu există un Creator, adică sunt ateu, de fapt înseamnă eu prefer să nu existe un Creator și nici nu vreau să clarific dacă ar fi posibil să existe sau nu, nu vreau să admit că aș putea fi reponsabil față cineva cu viața mea.E mai ușor să-i ironizezi pe cei care cred decît să-ți lămurești pentru tine însuți dilema existenței Lui.Da pe urmă să mai ai și pretenția că dacă totuși există, după ce L-ai ocolit o viață întragă că dacă totuși există e dator să te primească în prezența Lui, nu înțeleg de ce.

| T0T a răspuns:

Dacă aș fi creștin convins chiar aș vrea să fiu alături de mulți atei acolo sus. happy Sunt creștini mult mai josnici ca mulți atei și asta din punctul meu de vedere contează mai mult. Mi-ar conveni să stau alături de un ateu cu caracter frumos decât cu un creștin cu caracter josnic. Până la urmă fiecare văd că se gândește(dacă se gândește) la paradis după propriile principii și fiecare are principii relativ diferite.

| SG1995 a răspuns:

Nu, nu cred că toți atei merg în iad, de fapt cred că dacă criteriul judecăți de apoi e strict religie, atunci Dumnezeu e părtinitor, ceea ce contradictoriu cu ideea de ființă omniprezent, omniștient și perfect bună.

| oprescudorin11 a răspuns:

Iisus Christos este Mantuitorul intregii omeniri!
Asta implica ajungerea NEGRESITA in RAI, daca constient sau nu, de frica sau nu, RESPECTI DECALOGUL!

Decalogul este compus din 10 porunci! Prima, este cea care le implica si pe celelalte! Sa nu te crezi Dumnezeu!
Ce intelegem de aici?
Sa fim smeriti, sa regretam faptele pe care cu voia sa-i NEVOIA le-am savarsit, cata vreme acele fapte contrazic poruncile!
In firea omeneasca e posibil ca si unii oameni sa le respecte din BUN SIMT!
Dar daca nu faci parte din sobornicia si comunitatea Crestin Ortodoxa, e putin probabil.
Slabiciunile si lipsa sprijinului sobornicesc te pot departa de la PORUNCI, de la CREDINTA!
Noi, cei crestini, nu judecam pe nimeni, doar ii putem ajuta cu blanfete si sfaturi, sau de ce nu, chiar material.
Doar Bunul Dumnezeu ne judeca pe toti, conform faptelor si Gandurilor noastre si PEDEAPSA LUI ESTE CAPITALA!
De aceea exista la Crestini, Frica de Dumnezeu! A judeca pe altii, noi simpli muritori, care nu stim cauza si motivatia greselilor semenilor nostri este desigur, un alt pacat de neiertat!

| AC4S4 a răspuns:

Conform Bibliei nu poti fi mantuit decat prin Credinta in Isus Hristos. Pentru ca fiecare om este pacatos, iar un om cu pacate nu poate merge in Rai, de aceea este nevoie de jertfa Lui.
Cei care sunt constienti si refuza Salvarea, primesc moartea vesnica, asta-i sigur.
Nu stiu ce se intampla cu cei care nu au auzit niciodata, nici nu vreau sa imi formez o ipoteza (care poate fi gresita) pe care s-o urmez.
Si ai dreptate, nu avem dreptul sa judecam. Doar Dumnezeu are acest drept. De aceea nu imi place cand vad oameni care ameninta pe toata lumea cu iadul.

| AC4S4 a răspuns:

Cum zici tu happy

| BlackRose03 a răspuns:

Cred in Dumnezeu si sunt de părere ca fiecare om ar trebui tratat cu respect cat timp are un suflet curat, nu contează daca esti ateu.
Dar vad mult "credinciosi" care ii judecă pe toți cei ce nu fac parte din religia lor sau sunt atei.Nu stiu cum se pot numi credincioși cu aceasta ura in suflet fata de semenii lor...
Nu poți merge in iad doar fiind ateu, mergi in iad daca pe parcursul vieții incalci cele 10 porunci si faptele tale ii afecteaza profund pe cei din jurul tau.

| danut a răspuns (pentru BlackRose03):

Unde ai citit tu asa ceva in Biblie? Fiecare aare dreptul sa aleaga, Dumnezeu nu forteaza pe nimeni, deci in focul ghenei ajung TOTI cei ce il refuza pe Creator.

| BlackRose03 a răspuns (pentru danut):

"Unde ai citit tu asa ceva in Biblie? "
E parerea mea, nu trebuie sa ma iau dupa Biblie ca sa stiu ce oameni ajung in iad.
Eu ii respect pe cei ce merita, fie ei atei sau credincioși.
Nu cred ca Dumnezeu ar arunca in iad in ateu care are un suflet pur si a oferit întotdeauna celor din jurul sau o mana de ajutor sau le-a adus un zâmbet pe buze.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Asta sună a dicatură, dar pare okay când vine de la Big Boss. Ce să faci? N-ai ce să faci, astea-s ordinele domn'le. Respect cu forța, dacă nu ești torturat etern.

| danut a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu crezi ca este irelevant ce crezi tu atata timp cat Dumnezeu ne-a dat un cod de conduita iar tu nu-l respecti?

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Nu e dictatura ci sunt efectele sau consecintele alegerilor noastre. Ne-am invatat sa traim intr-o stare GRI dar adevarul este ca nu sunt decat doua culori (tabere) alb si negru, alegerea este a fiecaruia. Avem de ales intre doua tabere, fiecare cu legile sale, acum fiecare alege, acesta este rolul acestei scurte vieti, de a alege o tabara.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Prefer griul, decât albul și negru. O astfel de lume în care ești condiționat să alegi între două tabere e jalnic, din fericire pentru noi ăștia sănătoși la minte, lucruriile nu stau chiar așa.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Intr-o tara a orbilor (voi aia sanatosi) griul este de baza, oare cum il veti distinge dintre alb si negru? In foarte scurta vreme vei vedea ca ai ramas doar cu o singura optiune, negrul.

| NGheorghe a răspuns:

Daca esti crestin nu ar trebui sa te simti asa norocos, deoarece crestini au o singura porunca de indeplinit ("Iubeste pe aproapele tau ca pe tine" ) nicidecum 10, poate doar te crezi crestin dar de fapt esti de religie mozaica.

| SG1995 a răspuns (pentru NGheorghe):

Nene poate nu știi, dar Iisus era evreu, și el ca evreu punea accept pe toate cele 10 porunci, pe care considera că pot fi sincretizate într-una, dar niciodată nu le-a negat pe cele nouă. De ce? Pentru că Iisus nu era creștin ci evreu, creștinismul ca sectă apare nițel mai târziu, creștinismul primitiv era un iudaism mai liberal.

| NGheorghe a răspuns (pentru SG1995):

Adica? Vrei sa spui ca 393Dan a trait pe vremea lui isus sau inainte?
"Evangelia" sau "vestea cea buna" acea ca: A venit imparatia cerurilor! nu este o informare ci o teorie liberala iudaica! Tu ii fi vreun erudit in viata sociala antica ebraica si eu nu te consider ca un fel de diletant fara opinii.

| SG1995 a răspuns (pentru NGheorghe):

Nene gândește-te un pic, Iisus în vremea sa nu era mare chestie, mai mult decât ca un teolog care aberează. Iisus pur și simplu nu a încercat să creeze o religie, ci să aducă reforme religie existente. De asemenea orice teolog îți va spune că: Cele 10 nu sunt anulate, ci că trebuie respectate "n-am venit să stric legea...", și acele legi au fost sincretizate și reduse la porunca iubiri aproapelui.

| NGheorghe a răspuns (pentru SG1995):

"ci să aducă reforme religie existente. " Exact! A adus o mica reforma: "Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa si roaga-te "... asta se cam numeste desfintarea "religiei existente", asta este religiea fara preoti unde "invatatorul nu este superior adeptuluii".
" "n-am venit să stric legea..."" legea nu inseamna 10 porunci, legea inseamna Torah. Moise cand a adus acele 10 porunci, in acelasi timp, a infiintat casta superioara, cea a preotilor, cu scopul de a civiliza o populatie speriata si sclava. Indiferent ca preotii isi vor atinge sau nu acest scop, tot Moise a zis ca ei vor fi desfiintati dupa o perioada, "si va veni un mesia, de El sa ascultati". Sunt descrise de Iisus cum acesti preoti au facut modificari la Torah, ca sa se poata sparge in figuri, dar le-a venit timpul, au fost desfiintati cu templu cu tot.
Imi place fraza cu "De asemenea orice teolog"... in materie de argumentatie teologica cel mai mare teolog e Money. Isus a zis: "daca faci milostenie (sau donatii) sa nu stie nimeni!" dar teologi au reusit sa "convinga" populatia sa doneze preotilor si ei se ocupa de cei nevoiasi... ha ha ha
Mai ai teorii? Pardon, tampenii? Mai adă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa incuiatii de crestini, toti cei 5 miliarde de oameni care nu sunt crestini ajung in chinul vesnic, pana si copilul african de 8 ani care moare de foame si care nu a auzit niciodata de crestinism. Na, asa-i daca nu urmezi "adevarata religie", te trimite o fantoma inventata de evrei intr-un loc inventat tot de ei.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și la voi e cam aceeași chestie, cei care alfă "adevărul" se salvează restul sunt prăjiți de "inamici".

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Sa inteleg ca daca o sa te intreb unde ai citit asta o sa-mi zici sa caut singur ca tie ti-e lene?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot pe JoS, scria că cei care merg în rai o pățesc rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Asta nu inseamna ca oricine nu este satanist merge in rai.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

A, da reîncarnarea, dar pe ce factori e sau nu e reîncarnată o persoană?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Probabil ca ateii astia ca tine care n-au niciun scop in viata au cea mai mare sansa sa se reincarneze. Omul inca de la inceputurile lui a avut un scop spiritual iar cei care nu si-l indeplinesc (sau cei care nu sunt "prajiti de inamici" daca vrei) sunt reincarnati. Asta a fost si unul din rolurile crestinismului, sa distruga tot ce este legat de spiritualitate.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt ateu, trag mai mult spre panteism.

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Parca ziceai ca esti crestin ortodox.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Da, însă puțin mai liberal, deci trag mai mult spre panteism.

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Puțin mai multhappy

| AlexeHellsing a răspuns:

Nimeni nu știe care e principiul fix de judecată a lui Dumnezeu, dar oricum, ca părere strict personală, eu cred că Domnul judecă prin dragostea lui față de om.
Acum, la atei e puțin mai complicat, fiindcă nu ne putem referi doar la ideea că respectă sau nu legea morală. În cazul lor nu se pune ideea necunoașterii existenței lui Dumnezeu, ci se pune problema răzvrătirii împotriva lui Dumnezeu. Aici și doar aici nu mai ajunge legea morală.

| Alll3x a răspuns:

Cred in dumnezeu si toti care nu sunt botezati si nu cred in dumnezeu sunt adepti lui satana

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns:

Din ceeea ce cunosc eu citind biblia, răspunsul este nu. Judecata finală a lui D-zeu va fi făcută după învierea morților. Deoarece biblia afirmă că moartea este plata păcatului, atunci faptul că cineva a "păcătuit" trăind fără credință nu-i va fi pus la socoteală.Cu siguranță că DUPĂ înviere, acest lucru va fi condamnabil în ochii celui care a permis ca acest om să fie înviat.

| danut a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

Mai studiaza, poate afli ca vor fi DOUA invieri, poate daca studiezi pai atent.

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns:

Unii dintre "erudiții creștini" care postează aici vorbesc despre GHEENA. Dar ce seminificație are acest cuvânt?!? Isus a folosit termenul „Gheena" pentru a simboliza distrugerea totală a celor care vor primi o judecată nefavorabilă din partea lui Dumnezeu. Prin urmare, cuvântul „Gheena" are aceeaşi semnificaţie ca şi expresia „lacul de foc" din cartea Apocalipsa, ambele simbolizând distrugerea eternă, care exclude învierea.

| danut a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

Nici nu a spus nimeni altceva dar iadul nu este vesnic ci MOARTEA este vesnica, iadul este functional atata timp cat dureaza arderea.

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru danut):

Și cine a creat iadul? Cine l-a adus în existență? La ce s-a referit Isus când a afirmat că un om ar putea fi aruncat „în focul iadului"? Cuvântul grecesc tradus „focul iadului" în Marcu 9:47 este géenna şi provine din ebraicul geh hinnóm, care înseamnă „valea lui Hinom". Valea lui Hinom se afla chiar dincolo de zidurile Ierusalimului. În zilele regilor din Israel, acolo erau jertfiţi copii, obicei înfiorător, pe care Dumnezeu l-a condamnat. El a spus că-i va nimici pe cei ce practicau acest act de închinare falsă. Mai târziu, valea lui Hinom avea să fie numită „Valea Măcelului", unde „trupurile moarte" urmau să rămână neîngropate (Ieremia 7:30–34, Cornilescu, 1996). Astfel, D-zeu a profeţit că valea lui Hinom va deveni un loc unde aveau să fie aruncate cadavre, nu unde aveau să fie torturaţi oameni vii.
În zilele lui Isus, Valea lui Hinom era groapa de gunoi a Ierusalimului unde se aruncau şi cadavrele unor criminali notorii. Focul, care ardea în permanenţă, mistuia gunoiul şi cadavrele.
Când a vorbit despre viermele care nu moare şi despre focul care nu se stinge, se pare că Isus a făcut referire la Isaia 66:24. Vorbind despre „trupurile moarte ale celor care s-au răzvrătit împotriva [lui Dumnezeu]", Isaia spune că „viermele lor nu va muri şi focul lor nu se va stinge" (Biblia sinodală, 1982). Isus şi cei ce-l ascultau ştiau că aceste cuvinte se refereau la ce se întâmpla cu cadavrele celor care nu meritau să fie îngropaţi.
Aşadar, Isus a folosit Valea lui Hinom, sau Gheena, ca simbol al morţii fără speranţă de înviere. El a arătat clar acest lucru când a avertizat că Dumnezeu „poate da pieirii şi sufletul [viaţa] şi trupul în gheenă" (Matei 10:28, Noul Testament, Pascal). Gheena este simbol al distrugerii eterne, nu al torturii eterne.