| danut a întrebat:

Intrebare de baza, daca eu pot demonsta practic ca Dumnezeu EXISTA, si ca Biblia este reala, vor disparea de aici cei care jignesc, insulta, neaga existenta si spun vorbe urate la adresa lui Dumnezeu, a Bibliei si a celor ce CRED in acestea?

Răspuns Câştigător
| DanielCotabita a răspuns:

Am inteles intrebarea, tu nu ai inteles raspunsul meu. Vrei sa stii daca eu si altii care dam cu pietre in religia ta ne-am retrage si am lasa pietrele jos, in fata unei dovezi imbatabile ca Dumnezeu exista si Biblia are dreptate. Da, raspunsul meu este Da, cel putin in ce ma priveste. Nu neg din principiu existenta lui Dumnezeu, pot sa imi schimb parerea. Dar, sa fim seriosi, la urma urmei, chiar poti demonstra tu practic ce nu a reusit nimeni?

37 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, pentru ca nu vor crede demonstratia ta "practica".

| danay72 a răspuns:

Din nefericire, tot timpul vor exista batjocoritori. Chiar și Biblia spune despre acest lucru.

| danut explică (pentru danay72):

Ai dreptate, voi face aceasta demonstratie DAR sunt sigur ca nimeni din cei care au raspuns NU au citit cum trebuie intrebarea. Interesant, nu? Dar sa vedem mai departe.

| RAY a răspuns:

Fi serios insati papa de la roma recunoaste ca nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu, a crede in dumnezeu e doar credinta atat, o religie nu se pretinde a fi stiinta, nu exista nici macar o singura dovada stiintifica ca ar fi intervenit vreodata un creator in evolutia vieti sau al universului, e doar credinta bazata pe NIMIC atat, hai dovedeste ca practic fix dumnezeu al tau exista din 6500 de zeii,o sa dovedesc si eu ca exista zeus,brahma imediat cu acelasi zis dovezi, sa vedem atacam stiinta, mintim ca teoria evolutiei nu e adevarata dar rasele de caini nu exista nici graul selectat de om sau porumbul sau ce a mai selectat omul, nu nimic nu exista, daca omul a reusit in cateva sute de anii cum nu ar putea natura in cateva sute de milioane de anii, big bang cand un preot catolic a venit primul cu ideea apoi s-a dovedit si se dovedeste in continuare, ne folosim de stiinta dar o atacam

| danut explică (pentru RAY):

Ca Papa face parte din acelasi CLUB din care faci parte si tu nu ma indoiam. Stiinta este a lui Dumnezeu, voi cu (tu si papa) barfele.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Asta nu e o dovada ca exista dumnezeu

| Mclaren12 a răspuns:

Ca să dovedești asta, trebuie să elimini absolut orice dubiu și urmă de credință oarbă, adică ca omul să ajungă să aibă o dovadă concretă și palpabilă despre zeul evreilor, nu să fie creștin doar pentru că asta i s-a băgat în cap de la naștere. Cum basmele bibliei sunt bazate exclusiv pe credință oarbă, eu mă îndoiesc că poți tu demonstra că ele sunt reale.

| drutzix a răspuns:

Nu doar atat, vei primi si un premiu Nobel si mult mai mult.
Hai sa te vad, dovedeste.

| danut explică (pentru drutzix):

Ce vrei sa dovedesc, neputinta unora sau ce crezi tu ca am eu de afirmat?

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ai spus ca poti sa dovedesti ca exista Dumnezeu - Te ascult, sau acum o dai la intors?
Sau era doar o intrebare ipotetica si recunosti ca nu poti dovedi existenta lui Dumnezeu?

| danut explică (pentru drutzix):

Unde ai citit tu asta? Greu cu intelesul la ce citesti, nu-i nimic, vrei sa reiei afirmatia mea? Poate, poate reusesti sa intelegi.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Scrierile lui Newton au fost publicate, esti mult ramas in urma cu informatia.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

E mai greu la tine. Daca ai fi citit raspunsul meu ai fi observat ca ti-am raspuns ca daca ai dovedi nu doar ca nu te-ar mai lua lumea la misto ci ai primi un premiu nobel.
Iar apoi separat ti-am cerut sa dovedesti pentru ca vad ca esti plin de tine, dar acum o dai la intors ca toate specimenele de teapa ta.
Dupa ce am vazut ca ai fugit, te-am intrebat daca era ipotetica intrebarea si recunosti ca nu ai cum sa dovedesti existenta zeului la care te inchini.

Ai inteles? Trebuie sa ma duc sa cumpar carioci sa iti desenez?

| danut explică (pentru drutzix):

Repet intrebarea:
"Intrebare de baza, DACA eu pot demonsta practic ca Dumnezeu EXISTA..."
Unde vezi tu ca sunt plin de mine? Intr-adevar, nu am subliniat cuvantul DACA la intrebarea pusa dar era acolo insa sunt unii PLINI de ei care nu vad cum trebuie ci vad ce spara ei sa vada o afirmatie buna de speculat pentru bataia de joc a unor naivi. iti recomand o pereche de ochelari, nu carioci. Nimeni nu fuge de nimic, daca ai fi citit Biblia ai fi aflat ca Dumneeu spune ca este un Dumnezeu ASCUNS. Emotionant cum toti ati citit ce ati vrut voi, nu ce scria acolo, un singur tanar a dat un raspuns corect si care va primi si raspunsul dorit de tine, tu nu, tu esti cu jignirile.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

SI EU TI-AM RASPUNS! Esti orb?
"daca ai dovedi nu doar ca nu te-ar mai lua lumea la misto ci ai primi un premiu nobel."
Am incercat sa fac discutia sa mearga mai departe intrebandu-te daca poti face asta.
Da, is cu jignirile pentru ca si tu m-ai jignit de multe ori pe site asa ca nu mai face pe victima.

| danut explică (pentru drutzix):

Discutia nu o poti face sa mearga decat daca exista subiect, nu sa acuzi pe cineva de ce nu a spus dar asa nu eviti neatentia sau neantelegerea limbii la cel mai de jos nivel. Eu nu jignesc pe nimeni asa ca esti in afara subiectului dar atata poti, atata dai.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Mereu cand cred ca nu poti deveni mai neinspirat imi dovedesti ca am gresit laughing
Tocmai m-ai jignit idiotule, chiar nu stii sa ce inseamna jignire?
Ti-am raspuns la intrebare dar daca nu ai capacitatea sa procesezi raspunsul (un raspuns de un rand) e problema ta. De acum incolo nu o sa mai incerc sa am o discutie cu tine, o sa rad de tine de cate ori vad ca spui o prostie pentru ca doar atat meriti, fanaticule.

| danut explică (pentru drutzix):

Multumesc pentru "apreciere" (idiotule), este exact cum am spus si mai inainte dar sincer sa fiu nu stiam ca faci parte dintr-o populatie venita pe plaiurile mioritice acu cca. 500 de ani dar care nu a reusit sa-si modifice handicapul lingvistic (MISTO), chestie de fanatic care spune prosti.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Nu fac parte si chiar daca as face care ar fi problema?
Deci sa adaug si rasist pe langa lista de complimente pe care le meriti? laughing

| danut explică (pentru drutzix):

Devi rasist cand arati "calitatile" cuiva, nu am stiut asta, deci esti inaintea mea in aceasta grupare, sa inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. O sa rada si mai mult...vezi chestia cu banana si existenta lui dzeu. pe Youtube.e tare. Am vazut chestia acu cativa ani si mai rad si acum.

| danut explică (pentru anonim_4396):

Corect, Isus spune ca insusi Moise daca ar veni, nu l-ar crede. Pacatul este atat de infipt in mintea lor incat de mana cu Dumnezeu I-ar nega exidtenta.

| RAY a răspuns (pentru danut):

De fapt iisus a spus altceva, iisus nu a vorbit de ateii el a afirmat altceva, ca tu interpretezi in felul tau e treaba ta

| danut explică (pentru RAY):

Eu nu interpretez Biblia in felul meu ci o fac asemenea lui Issac Newton, a inaintasilor si urmasilor sai.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Deci esti anti-trinitar, asta se intelege din ce-ai scris mai sus.

| danut explică (pentru doctorandus):

Absolut deloc, de unde se intelege asta?

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Din "ci o fac asemenea lui Issac Newton". Isaac Newton a fost anti-trinitarian.

Pentru Newton trinitarianismul era Marea Apostazie, care a inceput a saptea pecete a Apocalipsei in 380 d.Hr. In cuvintele sale, trinitarianismul era "religia falsa infernala".

| danut explică (pentru doctorandus):

Fara Trinitate, Apocalipsa nu exista iar Issac Newton a studiat Apocalipsa avand unul din cele mai bune studii in domeniu. Multi nu au crezut iar apoi si-au schimbat convingerile. Sunt destui oameni de stiinta si la ora actuala care au schimbat intinerariul.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Newton a fost educat sa creada in Sfanta Treime dar ulterior a studiat Biblia si a ajuns la concluzia (la care a ramas pentru tot restul vietii sale) ca Sfanta Treime este puroi papistas.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Kem Ham? laughing Stii ce e cel mai amuzant lucru in toata prostia lui? Ca banana e facuta de om deci exemplul lui nu are nici o logica.

| danut explică (pentru doctorandus):

Daca tu esti Newton probabil asa ar fi gandit.

| danut explică (pentru doctorandus):

Care a saptea pecete din 380, de unde ai citat tu asemenea date in Apocalipsa? Nimic din ce spui tu nu are legatura cu Apocalipsa. Newton a avut aceiasi baza de studiu ca toti protestanti si neo protestantii urmand aceleasi principii. Mai ai de studiat sau cineva a reusit sa faca ciulama din ceea ce a crezut Newton pe net. Cartea Apocalipsa de Jean Vuillemier este urmasa studiului inceput de Newton, poate reusesti sa o citesti ca sa vezi ce si cum cu Trinitatea.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Negi faptele obiective, deci esti ori fanatic religios, ori dus cu pluta.

Vezi http://www.newtonproject.ox.ac.uk si http://www.youtube.com/watch?v=OSolPNn0G7M

| VictorFenrir a răspuns:

Si cum vei demonstra tu asta?

| DanielCotabita a răspuns:

Depinde cum iei lucrurile.

Daca generalizam situatia si reducem totul la o schema logica, in care specialistul X reuseste cu succes sa demonstreze ca teoria Y este adevarata, publicul va admite, cel mai probabil, rezultatele la care a ajuns specialistul si va reeavalua pozitiv teoria Y.

Daca ramanem insa la cazul de fata, in care un individ cu inteligenta limitata si educatie precara isi aroga o sarcina pe care nimeni in istoria omenirii nu a reusit sa o duca la capat (aceea de a demonstra, obiectiv, rational si indubitabil, ca Dumnezeul biblic exista si ca Biblia are in totalitate dreptate), cu siguranta ca nu. Cel mai probabil, individul nu va reusi decat sa se faca de ras si mai mult pe el insusi si religia pe care incearca sa o valideze.

| danut explică (pentru DanielCotabita):

Multumesc pentru apreciere privind educatia mea si inteligenta de care dispun dar nici tu nu ai citit intrebarea si (sigur) nu ai inteles-o.

| danut explică (pentru DanielCotabita):

Bravo, acum ai inteles intrebarea, sincer primul raspuns nu arata acest lucru dar repetarea este mama invataturi. Oricum ai dovedit ca intelegi sensul cuvintelor. Da exista si aceasta demonstratie care o voi face in viitor dar intr-un mesj privat.

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Am inteles intrebarea, tu nu ai inteles raspunsul meu. Vrei sa stii daca eu si altii care dam cu pietre in religia ta ne-am retrage si am lasa pietrele jos, in fata unei dovezi imbatabile ca Dumnezeu exista si Biblia are dreptate. Da, raspunsul meu este Da, cel putin in ce ma priveste. Nu neg din principiu existenta lui Dumnezeu, pot sa imi schimb parerea. Dar, sa fim seriosi, la urma urmei, chiar poti demonstra tu practic ce nu a reusit nimeni?