| Varsson a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ca parintii scandinavi vorbesc deschis cu fii/fiicele despre sex, si media de dezvirginare acolo e de 15-16 ani, si totusi sunt printre cei mai sanatosi oameni din lume? De ce numai noi, romanii, bagam in cap copilului ca nu e bine sa intrebe despre asa ceva? De asemenea, scandinavii sunt cei mai bogati din Europa iar noi suntem printre cei mai saraci

12 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Salut!
Pentru ca la noi ceata comunista in predomina Romania!

| Laurentiu_4547 a răspuns:

Au o mentalitate mult mai buna si sunt mult mai civilizați si educați decât noi, cand o sa putem sa avem si noi ceea mentalitate, o sa fim pe un drum bun. Eu sunt de acord ca în scoli sa se practice o ora de educație sexuala sau fiecare părinte în parte ar trebui sa discute cu copii lor despre acest lucru, nu e nimic rușinos, dar suntem mult prea încuiați ( uni dintre noi ) consideram sexul mereu un subiect tabu sa le spunem copiilor ca sexul e ceva normal și sănătos, sa ii educam sa se protejeze si sa fie atenți de anumite boli ( HIV, sifilis ) copii ar trebui sa știe. Atât am avut de spus, mult succes.

| RAY a răspuns:

De asemenea si mare parte din populatie e atee desi acolo stiinta e pe primul loc,cunoasterea sexului, ce presupune etc sa stii ca tariile astea o duc mai bine chiar ca usa, Anglia etc au o deschidere spre stiinta, la ei omul stie ce voteaza la noi habar nu avem, scoala te face om, te invata la noi e doar pagalitate si atat, nu e rau a face sex e o nevoie umana dar prostia mare e ca o persoana oprita sa faca va face fara sa gandeasca si sa se protejeze aia se protejeaza, economic e o diferenta enorma de mare

| neutrino a răspuns:

Plecand de la idee ca sexul este foarte sanatos, totul poate fi ok, dar sa nu se exagereze in legatura cu varsta. Cat despre educatia sexuala, nu poti cere acum acest lucru de la un popor simplu, popor care inca traieste in majoritate la tara, cu wc-ul in curte.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru neutrino):

Uite oraseanca.Ai fost in Germania sau Franta sa vezi zone intregi cu putine orase si mici, insa oameni bogati? Se ocupa cu agricultura si au nevoie se serviceuri, distribuitori, magazine specializate, fabrici.Am putea fi 70% populatie rurala, in RO si tot am fi bogati dar nu fiecare 2-3 hectare.Cine stie sa faca treaba se imbogateste si la tara.Iar chestia cu WC-ul in curte e subiectiva.Dar despre romani ai dreptate.

| Emilian65 a răspuns:

O parere foarte buna. Asa ar trubui sa sa intample si la romani.

| SkyPilot a răspuns:

Pot sa va spun ca si in Canada se discuta deschis despre sex cu copiii de pe la 9-10 ani incolo. Iar adultii sunt foarte deschisi (la discutii happy ) fata de cei din Romania.

| halogen001 a răspuns:

Nu cunosc obiceiurile scandinave, happy dar consider ca a discuta orice cu copiii si de a le explica totul este cel mai bun lucru care se poate face. A ascunde lucrurile si a lasa copiii in "intuneric" cu siguranta e un lucru rau.

| Alcyon a răspuns:

La cap in mod sigur nu sunt prea sanatosi. Tarile scandinave sunt pe primele locuri la rata sinuciderilor.

| Varsson explică (pentru Alcyon):

De fapt prima din Scandinavia e tocmai pe 32, Suedia. Nu mai spune prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu imi plac copiii si daca deschid gura in proximitatea mea o fac pe propriul risc.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Scandinavii au o cu totul alta istorie si nu are nici o treaba faptul ca se ard devreme cu bogatia.Norvegienii spre exemplu pana acum 60 de ani o duceau cam rau dar au inceput exploatarile de gaze si petrol si au mers bine lucrurile.Luam exemplu Danemarca(cea mai bogata tara din Europa si in topul lumii: Populatie mica, transport in comun foarte bine pus la punct, piste si facilitati pentru biciclete, taxe mari pentru masini, poluare putina, industria respecta normele, sunt educati si civilizati majoritatea, seriosi, responsabili.Respira aer curat, fac miscare, au gene sanatoase, invata din scoala multe despre sanatate nu porcarii ca la noi, nu se joaca o parte dintre ei cu mancarea.Dar dupa spusele unui american femeile arata ca niste doze de bere.Nu prea au gagici. Aaaa, la televiziunile lor nimeni nu se plange in timpul iernii ca ninge ca in RO.Si nu au atatea mimoze ca aici.Asta a fost o paranteza.Romanii fac nu gandesc, de aia intreaba aici pe site plozii lor ce nume sa le puna la prunci.