| danut a întrebat:

Intrebare pentru toti "sfintii" de pe TPU, ortodocsi, catolici, IEHOVISTI, protestanti, neoprotestanti si ATEI, care manipuleaza Biblia cu inversunare pe TPU dar nu raspund la intrebari de baza: care este problema FOCULUI in Biblie, este el vesnic si cine are parte de el? Daca nu raspundeti la o intrebare de baza nu mai veniti sa ne "manipulati" cu ideile voastre "Biblice (?)".

47 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ne-ai prins.

| danut explică (pentru Inferno):

Haida de, tu care ai lungit subiectul saptamani la rand nu aii o parere?

| milan9 a răspuns:

O observatie numai...
"Plata pacatului este moartea" se refera de fapt la compromiterea sufletului care oricum este si ramane VESNIC.

Toate sufletele sunt vesnice!
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| danut explică (pentru milan9):

Iti inteleg retinerea dar problema focului si a focului vesnic este foarte stringenta si in ortodoxism, care sunt opinile privind subiectul?

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Vezi numa ca in Iacov 5:19 se spune ca cel care ii arata cuiva ca greseste, si reuseste sa il ajute sa se corecteze, II SCAPA SUFLETUL DE L MOARTE. cred ca ii o greseala aici, asa-i? de fapt trebuia sa scrie ca ii scapa sufletul de la moartea care nu moare, ca de fapt el traieste, dar ii mort in trai, adica traieste in moarte, cam asa explici tu, nu?
ia baga ceva din top, de ce dintre persoanele care au inviat, nimeni nu o zis nimic de dincolo de moarte, si toata argumentatia ta, "sta in picioare" pe ceva deductii din cartea eclesiastul, unde scrie negru pe alb, ca nu exista nici o diferenta intre un om mort si un animal mort, si mai zice ca mortii nu au intelepciune. da tu nu, batman, si superman.
si ia zii, sufletele astea care traiesc dincolo, e idioate sau cum, ca nu ma prind, din moment ce nu am intelepciune si cunostinta.
sau cum ele de fapt au intelepciune, stiu, da ne minte pe noi solomon. sau cum ca nu imi pot explica.
si. cand Isus a murit, sau stai ca de fapt el nu am murit, cum s-a intamplat? Iehova Dumnezeu il trimie sa moara pentru noi, si Isus, a facut o smecherie si nu a murit, sau cum?
daca ii asa, ce spui tu, ca Dumnezeu si-a propus sa nu nimiceasca nici un suflet, ci toate is vesnice, acum exista 2 Isus, nu?
unu care o murit, dar de fapt el nu o murit, ca traia, dar era mort. si altu care ii in cer acum, ca Rege. ii bine? asa?

| J0B0MAT a răspuns:

E tare ca suntem sfinti noi astia de pe TPU, cel putin pentru tine.Multumim.happy
Legat de intrebare, daca zici ca-i una de baza, ar trebui sa gasesti raspunsul in Biblie sau eventual intrebi un preot.

| drutzix a răspuns (pentru J0B0MAT):

O sa ne pupe moastele daca suntem sfinti? laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru drutzix):

Nu stiu, cum vrea fiecare laughing
Dar ce tare ar fi sa ajutam lumea si dupa moarte love struck

| drutzix a răspuns (pentru J0B0MAT):

Da, facem minuni, plangem mir tot tacamul laughing

| danut explică (pentru J0B0MAT):

Problema e cu Focul si locuitorii acestuia, binele il faci inainte de moarte, dupa.

| danut explică (pentru J0B0MAT):

Eu vreau sa stiu ce credeti si stiti voi, nu un preot oarecare.

| danut explică (pentru drutzix):

Intai te pune la proba putrezitului si apoi la pupat.

| J0B0MAT a răspuns (pentru danut):

Pai si eu ce am zis? Daca suntem sfinti facem bine si inainte de moarte si dupa.

| J0B0MAT a răspuns (pentru danut):

Inteleg,noi suntem sfinti, nu preoti oarecare.winking
Uite, eu nu cred in iad si focul vesnic si alte basme din astea de speriat copiii.

| mentholinks a răspuns:

"Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit Diavolului şi îngerilor lui!" Matei 25:41

| suffarstar a răspuns:

Oamenii au voie sa raspunda?

| danut explică (pentru suffarstar):

Absolut, te rog!

| suffarstar a răspuns (pentru danut):

As zice ca nu ma simt vizat, dar mai bine las caterinca pe altadata.
Ca sa aflam raspunsul la problema iadului trebuie sa facem un studiu amanuntit al Vechiului Testament in primul rand, apoi sa trecem la Noul. Din cate stiu, evreii credeau in Seol, Locuinta mortilor, un fel de Purgatoriu. Ce este absolut suprinzator este faptul ca nu se specifica exact ce se intampla dupa moarte. Mi se pare interesanta ideea continuarii existentei intr-o alta viata( Ilie se reincarneaza in Ioan Botezatorul). Vine Iisus in NT si da pildele alea cu "intunericul vesnic", "iazul de foc" etc. Parerea crestinilor e cam vehementa pe subiectul asta atata timp subiectul este destul de slab vehiculat prin Biblie, poate ceva mai mult prin Apocalipsa, dar si acolo in sens metaforic, posibil. Ceea ce vreau sa subliniez ca exista foarte multe interpretari si atata timp urmam un singur tipar, refuzand existenta celorlalti, risam sa ne automintim.

Ioan 9: "Ucenicii Lui L-au întrebat: "Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?" " -Cum poate cineva sa pacatuiasca inainte de a se naste?
Matei 18: "32. Atunci, chemându-l stăpânul său îi zise: Slugă vicleană, toată datoria aceea ţi-am iertat-o, fiindcă m-ai rugat.
33. Nu se cădea, oare, ca şi tu să ai milă de cel împreună slugă cu tine, precum şi eu am avut milă de tine?
34. Şi mâniindu-se stăpânul lui, l-a dat pe mâna chinuitorilor, până ce-i va plăti toată datoria."

Deci pedeapsa vesnica pana la urma nu mai e vesnica? Isi poate plati totusi datoria?

Deci vezi, exista multe ite, plus ca Vechiul Testament nu scoate o vorbulita despre asta. Mai apare si problema veridicitatii textului, cartilor apocrife, traducerilor etc.

| AliGab a răspuns:

Nu aceasta este ideea de baza. Ideea de baza este DRAGOSTEA, nu focul.

| danut explică (pentru AliGab):

Ideia de baza este Dumnezeu asa ca tot la foc ajungem.

| AliGab a răspuns (pentru danut):

Tu ai spus-o...M-am referit la dragostea pura, in forma dumnezeiasca, care-i porunca de la Dumnezeu. Focul este doar o consecinta a lipsei dragostei, iar nu idee de baza

| VelaJohnny a răspuns:

Deschide Biblia si citeste-o prietene, Eclesiastul 9:5, 6, 10 laughing da cred ca din cauza mea ai pus postarea asta, eu ma iau de doctrina asta cu focul si pe buna dreptate. Biblia nu spune ca sufletul celui rau va arde pe eternitate in iad, unde va fi chinuit de demoni, unde vor fi spanzurati de limba si tot felul de conceptii de genu. O sa zici de pilda cu bogatul si saracul. Daca trebuie inteles literar ce scrie acolo, chiar si faptul ca Lazar a stat la propriu la sanul lui Avraam...ar fi de inteles ca toti cei ce au aprobarea divina stau toti ingramaditi in sanul lui Avraam, că apa din vârful unui deget nu s-ar evapora în flăcările Hadesului, că o singură picătură de apă ar putea uşura suferinţele celui ce se află acolo. Intr-o nota de subsol in The Jerusalem Bible se spune că aceasta este o „parabolă prezentată sub forma unei relatări, fără nicio referire la vreo persoană reală".
Ai putea citi carti de istorie prietene ca sa intelegi originea iadului in doctrina crestinismului (majoritatii).
In cartea The Religion of Babylonia and Assyria, de Morris Jastrow scrie ca in antichitate, babilonienii şi asirienii credeau că „iadul... este un loc plin de orori, stăpânit de zei şi demoni foarte puternici şi cruzi".
La fel, The Book of the Dead [Cartea morţilor] de E. A. Wallis Budge
Unele reprezentări ale iadului, care se gasesc în bisericile catolice din Italia, sunt considerate de origine etruscă. — La civilta etrusca, de Werner Keller
E lung subiectul asta de dezbatut, cert e ca Biblia s-ar contrazice daca ar sustine ca suntem inconstienti cand suntem morti, dar suntem constienti de suferinta dupa moarte. Nu are logica ce spun sunt sigur de asta pentru ca nu cunosti diferenta dintre suflet si spirit. Sa nu crezi ca sti tot, ca cei ce te contrazic nu au dreptate, asculta cu atentie ca poate ai de invatat happy

| danut explică (pentru VelaJohnny):

Dragule, eu stiu ce scrie in Biblie dar tu stii, care este credinta ta privind subiectul, stai bine in cunoasterea lui? Nu am citat alte carti ci doar Biblia, ce spune aceasta privind Focul, Focul vesnic si cei ce vor avea parte de acesta?

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Nu spune de nici o suferinta eterna in Biblie, spune de focul vesnic prietene dar interpretarea acelui foc e denaturata. Cartile sunt de istorie religioasa, in nici un caz nu demasca practici crestine. Plus ca am dat versete care confirma asta, ca suntem inconstient cand murim. Eclesiastul 9:2 spune ca sfarsitul omului este acelasi la toata lumea, fie ca este drept sau nedrept. Fiecare e drept sa aleaga, insa greseala multora e sa se incapataneze pe propria opinie cand e vorba de contraziceri

| fllu07 a răspuns:

Se spune corect Martorii lui Iehova.
apoi Biblia spune cat se poate de clar:
Plata pacatului este moartea. nu chinul vesnic. Iehova Dumnezeu i-a spus lui Adam ca in ziua in care va manca din fructul interzis, in mod sigur va muri. nu a mentionat nimic de "focul vesnic".
o fi uitat sa ii zica lui Adam?
apoi in Ieremia 7:31, cand israelitii isi ardeau fii si ficele in foc ca inchinare, Iehova spune ca nici macar nu s-a gandit sa porunceasca asa ceva, daramite sa construiasca un astfel de loc.
apoi mai gasim dovezi in biblie care arata ca mortii nu sunt constienti de nimic, si ca nu este nici o diferenta intre un om mort si un animal mort (Eclesiastul 3:19-21)
si cred ca cea mai important argument este acela ca, dintre cei 8 oameni + 1 (Isus Cristos) care au inviat, nici unul nu a zis ce ar fi vazut dupa moarte. nici lucruri bune, nici rele. oare de ce?
in unele pasaje apare ideea focului vesnic, insa este vorba de un simbol.
de exemplu in Apocalipsa se spune ca in focul vesnic unde va fi aruncat Diavolul era deja fiara. cine ii fiara asta? cum arata?
Oricum, nu uita ca in Ieremia 7:31 se spune ca Iehova nu a poruncit, si nici nu a construit un astfel de loc. apoi dupa aproximativ 700 de ani, Iacov, in Iacov 1:17 spune ca Dumnezeu nu se schimba.
oricum e mult de discutat pe subiect si pe tine te intereseaza doar contraziceri.

| danut explică (pentru fllu07):

Nu dragule, eu sunt interesat de ce crede fiecare, nu de contraziceri e vorba ci de faptul ca marea majoritate habar nu are ce crede,. Priveste la raspunsul tau, tu ce crezi in acest sens, exista un foc vesnic, da sau nu si cine are parte de el? Ai un raspuns ferm sau religia ta este neclara?

| danut explică (pentru fllu07):

Post scriptum, iti arat in Biblie ca focul este vesnic, cum spui tu ca nu este?

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Deci zici de altii ca nu stiu ce cred, dar tu nu intelegi nici 2 iote dintr-un raspuns in care toate dovezile amintite merg IMPOTRIVA existentei iadului.
na, daca vrei mura in gura, iti zic:
In Biblie nu este nici o invatatura potrivit careia ar exista un foc vesnic, El nu exista, si nici Iehova Dumnezeu nu l-a creat.
EU CRED ceea ce citesc din biblile, rationez pe marginea a ceea ce citesc, si am invatat ca unde se vorbeste despre foc vesnic in biblie, este vorba de ceva simbolic.
Si nu ii vorba de religia mea, daca ii clara sau nu, ci de Biblie, care nu ii clara, ci extrem de clara: NU EXISTA IAD.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Inainte sa imi arati, explica-mi te rog pe rand si logic, urmatorele versete:

Geneza 2:17 (partea ca vor muri) corecT era vor fi chinuiti vesnic

Geneza 3:4 (cine promoveaza ideea ca oamenii nu mor)

Ieremia 7:31

Romani 6:7, 23

si te rog, nu explicatii gen: tainele domnului, noi nu cunoastem, ii un mister... EXPLICATII LOGICE.

| danut explică (pentru fllu07):

Multumesc pentru raspunsul direct si clar, daca ai sau nu dreptate vom discuta mai tarziu, totusi iti recomand un studiu mai profund unde sa gasesti siguranta celor spuse de tine. Asa se raspunde clar, mura in gura. Bravo.

| danut explică (pentru fllu07):

Eu doar am intrebat, inca nu am facut nici o afirmatie. Sigur cand voi face afirmatii acestea vor fi un subiect in sine de discutii dar inca nu am spus nimic.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Se intampla ca unii, în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Ma. iar ai dat copy paste? slab.
credeam ca poti mai mult.

dar raspunde clar si explicit: cand Isus a fost mort, cele 3 zile, de fapt, deci el nu am murit, ca a contiunuat sa traiasca dupa moarte, nu? si daca e asa, inseamna ca nu si-a indeplinit misiunea primita, sa moara pentru oameni. si cand a fost inviat, cum a fost, erau 2 Isus? unu care traia dincolo de moarte sau cum?

si, nu stiam ca Avraam are sani. ce marime are?

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Bun. astept. sa stii ca m-am asezat, sper sa nu ma doboare suflul explicatiilor tale.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Daca astepti explicatia mea cu o astfel de ingustime a mintii sa stii ca nu are cum sa-ti foloseasca la ceva... thinking
"nu stiam ca Avraam are sani. ce marime are?" - Desigur in gruparea "martorilor" nu s-a auzit de metafore, motivul pentru care nu vor intelege NICIODATA Biblia.

Referitor la ochelarii de cal cu care cititi unii Biblia (lasand la o parte copy-past-ul cu pricina), spune-mi te rog, pe care dintre cele trei sensuri nu l-ai inteles?
Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:
1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!
Se intampla ca unii, în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7, etc, etc...

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Hai ca ai inceput bine, dar spre dezamagirea mea, iar ai dat-o pe copy paste spre final.
ba da, s-a auzit de metafore, si le folosim din plin.
doar ca, daca sanul lui avraam, e metafora, si partea cu picatura de apa, la fel, toata relatarea e metafora.

cat despre punctele 1, 2, 3 ce le-ai amintit, 1 si 2 este aceiasi idee, formulata diferit, si 3 este falsa,

| drutzix a răspuns:

Eu sunt curios cum au ajuns cangurii de pe un munte din estul mijlociu in Australia fara sa moara pe drum. laughing
Esti adventist deci presupun ca tu crezi ca nu e veşnic dar Isus te contrazice
Matei 18:8 "Acum, dacă mâna ta sau piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-l şi leapădă-l de la tine. Este mai bine pentru tine să intri în viaţă şchiop sau ciung, decât să ai două mâini sau două picioare şi să fii aruncat în focul veşnic. "

| danut explică (pentru drutzix):

Eu sunt curios cum e treaba cu Focul, daca tu esti cu marsupialele, pune intrebarea. P.S. Dr cu focul cum ramane?

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ai citit tot raspunsul?
"şi să fii aruncat în focul veşnic." Asta e cu focu', e chiar asa de greu sa citesti un raspuns pana la capat?

| Mașka98 a răspuns:

P.S. NU Iehovisti, dar Martori ai lui Iehova.

| Adrian1983 a răspuns:

Eu sunt curios cine a inventat focul in biblie. Adam sau Eva? Sau cand au muscat din mar, i-au fost transmise si informatiile cu privire la facerea focului. Femeile sunt considerate mai prostute ca ele n-au muscat din mar? Cam asa imi suna intrebarea asta, nu vad ce relevanta are pentru orice, daca "focul" din iad e vesnic ori ba, ca pana la urma, oricum "focul" ala, e un foc metaforic, ca in iad precum in rai, nu ajunge corpul ci o chestie imateriala ce-ti duce mai departe constiinta, respectiv sufletul, si chiar nu-mi dau seama la ce conteaza pentru orice. Eu sper macar sa existe un foc, ar fi dragut, chiar si de-as avea parte de el.

Răspuns utilizator avertizat
| danut explică (pentru Ionut1492):

Nu am vorbit despre vreun mar ci de FOC si de un foc vesnic cu ai sai locatari, lasa marul pentru compot.

| danut explică (pentru Adrian1983):

Este foarte relevant daca ard vesnic sau focul este vesnic, etc. Este relevant si ce cred diverse religii privind subiectul si in final cat si ce stiu cei ce tot folosesc citate Biblice despre esenta celor din Cartea Cartilor.

Răspuns utilizator avertizat