| StrongHeart a întrebat:

Intrebare pentru atei.
Vi se pare gresit ca un om sa studieze biblia? Sau ca tot e categoria religie, quaran sau orice alta carte de religie?
Intrebare pentru credinciosi.
Vi se pare gresit ca un crestin sa studieze biologie moleculara sau sa citeasca carti precum istoria credintelor si ideilor religioase de Eliade?
Sunteti "biased" cand cititi ceva care e in conflict cu sistemul vostru de credinte sau de gandire sau cu ideile voastre initiale? Sau va pastrati ideile, constienti ca exista si posibilitatea ca unele din ideile respective sa fie gresite?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu nu cred în Biblie, dar mă interesează ce scriu profesorii universitari de Biblie.

| ania a răspuns:

E foarte bine pentru un creștin să studieze credințelor și ideilor religioase, Coranul ( și eu mi l=am cumpărat din curiozitate) scrierile hinduse etc li cu atât mai mult oirce legat de știință, cum spunea Newton, stiința gândește gândurile lui Dumnezeu după El. Biblia spune/Cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun.(1 Tesaloniceni 5/21)_

| RAY a răspuns:

Hey,vorbesc din experienta mea si cum gandesc eu,eu sunt ateu-agnostic

Vi se pare gresit ca un om sa studieze biblia? sau ca tot e categoria religie, quaran sau orice alta carte de religie?

Nu,si eu am studiat nu doar biblia si alte carti sfante,despre islam,iudaism,hinduism,budism sau alte mitologi,daca ai ceva de invatat din ele sunt de acord,daca o iei in serios si devi arogant de realitate si raspunsul tau la orice intrebare e dumnezeu te-ai sinucis filozofic

Sunteti "biased" cand cititi ceva care e in conflict cu sistemul vostru de credinte sau de gandire sau cu ideile voastre initiale?

Daca respectiva persoana imi argumenteaza un anumit lucru cu dovezi clare nu cu citate din biblie sau prin manipulare emotionala sau smecheri nu am vreau sa am te a face cu aceste pers,cum poti spune ei nu sunt din lume =asa spun sectancti noi suntem sfinti ei diavoli,se cred sfinti si superiori noua,doar ei sunt alesi noi suntem pacatosi,ti am spus ca daca e du-te a catolici iesi mai ieftin si e mai moderna,asta daca chiar trebuie sa crezi in basme care iti ofera o stare iluziatoare,de multe ori e timp pierdut,nu poti argumenta rational cu un om care te considera imoral,satana,posedat de draci,iar el vrea sa imprinteze credinta lui in credinta ta, oameni astia sunt fanatici, atei sunt cei mai percecutati in toata lumea, zilnic mor atei de ei nu vb nimeni, plus discriminare din partea tuturor religilor, crestini au omorat atei dintodeauna, iubire crestina

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Adica dau in partea cealalta, in fanatism, e o zona periculoasa.Eu sunt convins ca ceva exista, dar biblia trebuie citita cu mare atentie, nu luat totul cuvant cu cuvant, sunt povesti cu talc sau parabole.

| Nemessys a răspuns:

Nu mi se pare gresit niciuna dintre variante. Este mult mai bine asa decat oamenii iau de buna orice informatie pe care o aud in stanga si in dreapta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt crestin ortodox.

"Vi se pare gresit ca un crestin sa studieze biologie moleculara sau sa citeasca carti precum istoria credintelor si ideilor religioase de Eliade?"

In ceea ce priveste biologia sau alte stiinte recomand cu caldura oricui sa le studieze.
De ce?
Pentru ca din cate am vazut in experienta mea personala cei care isi pierd credinta in favoarea anumitor teorii stiintifice, culmea, nu inteleg stiinta, habar nu au biologie sau fizica sau cum ar trebui sa functioneze procesul stiintific, pe deasupra nici credinta lor nu si-o inteleg.
Deci da, desi pare paradoxal, cred ca un crestin si-ar pastra si mai bine credinta daca ar fi foarte, foarte bine informar in ceea ce priveste procesul stiintific.

In ceea ce priveste istoria religilor nu cred ca e o chestie pentru toata lumea, dar eu personal sunt extrem de pasionat de asta! Cartile lui Eliade (si nu numai) despre credinte religioase ma fascineaza.
Imi place foarte mult sa studiez si sa inteleg alte credinte, sisteme filozofice samd.

| Werrich a răspuns:

"Citită cum trebuie, Biblia însăşi este cel mai puternic motiv pentru ateism ce ar putea fi conceput."
citat clasic din Isaac Asimov

| SingleForOne a răspuns:

Sunt credincios, dar mai am de lucrat la credință. Nu mi se pare deloc greșit studiul științelor reale, nici studiul credințelor religioase, sau ideile lui Mircea Eliade și alții. Nu sunt foarte "biased", pentru că sunt atât de multe lucruri de descoperit, de a realiza, de a înțelege, de a discuta în continuare. Toate fac parte din planul de evoluție a omului pe plan ideologic, spiritual, emotional, și de a ne uni/reuni unii cu alții, și natura, și universul. Doar în cazul când cineva alege să fie ignorant, răutăcios, renunță, continuă cu alte lucruri negative, gândește numai după un singur mod, atunci încep să devin "biased".

| Balalau95 a răspuns:

Ar trebui sa vezi "The Last Samurai"... onoarea si traditiile sunt una, realitatea e TOTAL diferita, TREBUIE sa studiezi tot ce te poate ajuta sa reusesti in viata, indiferent din ce unghi privesti viata, TREBUIE sa ai idee cum "inamicul" priveste viata

asa ca

da, biblia e plina de atrocitati, imbeicilitati si bate campii (iar exemplele sunt asa de multe si variate ca mi-ar lua 500 de pagini)

insa ai gresit serios cand ai scris "biologie moleculara", ar fi trebuit sa scrii "fizica cuantica" care e o IMBECILITATE AMARATA, pentru ca incalca cea mai fundamentala regula a stiintei: "in aceleasi circumstante si aceleasi actiuni, rezultatele sunt INTOTDEAUNA aceleasi"... fizica cuantica face rahat din regula asta, SERIOS face rahat, de aia a aparut teoria stringurilor