| navarre a întrebat:

Intrebare pentru cei din secta adventista.
Stiati ca Yeshua (Iisus) a demonstrat ostentativ ca sambata este o zi ca oricare deoarece dupa ce a vindecat un om i-a spus sa-si ia patul si sa umble,si evreii l-au condamnat pentru aceasta?
Deci repet,sa-si ia patul si sa umble. Un adventist de ziua a saptea nu poate muta in casa un pat in zi de sambata, cu toate ca Iisus a indicat CLAR ca se poate face acest lucru!
http://www.trilulilu.ro/......e-zi-de-od
Atentie la manipulare!

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.Dar nu avem voie sa judecam pe cei care nu o tin.

| doctorandus a răspuns:

Isus, ca evreu pe vremea aia, avea de ales intre a tine Sambata si a fi linsat. N-a fost linsat, deci a tinut Sambata. Mai clar nu se poate.

Toti evreii erau de acord ca Sambata trebuie tinuta, insa regulile pentru tinerea Sambetei difereau de la scoala teologica la scoala teologica. Ceea ce era incalcare a regulilor pentru tinerea Sambetei dupa unii, nu era niciun fel de problema la altii. La asta se referea cearta din Noul Testament.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru navarre):

Chestia cu regulile pentru tinerea Sabatului nu erau "balivernele" mele, era o idee dintr-un curs de istoria crestinismului a lui Bart Ehrman, care e autoritate mondiala in materie. Atat ca mi-a fost lene sa dau un citat. Dupa ce-ti iei doctoratul in teologie la Princeton si publici 50 de articole cu peer-review despre istoria crestinismului vei putea considera ca ai atins nivelul de la care si-a inceput Ehrman cariera de profesor universitar.

Tot Ehrman a zis ca nu reiese de nicaieri ca Isus ar fi incalcat vreodata vreo porunca a iudaismului.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru navarre):

Ehrman e agnostic, asa ca nu are nicio datorie sa apere crestinismul. Cata vreme vor fi studenti dispusi sa urmeze cursuri de Noul Testament, painea lui Ehrman e asigurata. Ehrman ar trebui sa aiba puteri supranaturale ca sa schimbe semnificativ numarul credinciosilor. Asa ca n-are cum sa-si piarda painea, credinciosi sau curiosi sunt destui. El explica intr-o discutie ca studentii de la facultatea lui au de ales intre a-l studia pe Kant si a discuta parabolele din Noul Testament, asa ca majoritatea aleg cursul lui, li se pare mai usor.

Cat despre adventisti, nu stiu precis ce le trece prin cap in privinta mutarii patului, oricum in Biblie e dat exemplul cu boul care cade-n groapa in zi de Sabat.

| 4b a răspuns:

Dupa 6 zile de creare, S-a odihnit in ziua a 7-a, si a instituit Sabatul pentru toti oamenii; aceasta zi este si va ramane un simbol al mantuirii noastre.
Si sa revin la ce exemplu dadusi, acolo se afla un om bolnav, iar intrebarea lui Isus era una retorica, pentru ca era evident ca omul dorea sa fie eliberat de boala sa, dar a servit ca sa intoarca atentia suferindului de la boala lui la Isus si la problema vindecarii. Pt prima oara Isus a combatut pe fata reglementarile rabinice cu privire la Sabat(Marcu 7:6 pentru lamurirea ta); faptul ca El a facut lucrul acesta cand cetatea era plina si ca a dramatizat respingerea din partea Sa a unor traditii prin savarsirea unei minuni, punandul pe om sa-si duca patul, demonstreaza importanta pe care El o are pentru oameni.
Deci, te rog nava, nu amesteca lucrurile.
Zi fainawinking

Răspuns utilizator avertizat