| navarre a întrebat:

Secta adventista afirma cu tarie si manipuleaza turma, cum ca Sabatul este lasat de Dumnezeu ziua de odihna.
Atunci inseamna ca adventistii sunt contra lui Yeshua (Iisus)care a demonstrat ca Sabatul nu este o obligatie!
Demonstratie :Ioan 5: 8 „Scoală-te", i-a zis Isus, „ridică-ţi patul şi umblă."
9 Îndată omul acela s-a făcut sănătos, şi-a luat patul şi umbla. Ziua aceea era o zi de Sabat.
Ioan 9.14;
10 Iudeii ziceau deci celui ce fusese vindecat: „Este ziua Sabatului; nu-ţi este îngăduit să-ţi ridici patul."
16 Din pricina aceasta, iudeii au început să urmărească pe Isus şi căutau să-L omoare, fiindcă făcea aceste lucruri în ziua Sabatului.
De ce aceasta contradictie? iudaism sau crestinism? cum si cine a unit aceste concepte?

8 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

E vorba de doua lucruri diferite. In Vechiul Testament si chiar in Noul, in timpul lui Isus, la evrei, ziua de sabat era cea sfanta cea de mers la biserica, la asta se refera nu la zi de odihna, ca nici la crestini nu e zi de odihna, ci e ziua in care mergi la biserica, chiar daca la crestini e duminica.

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru navarre):

M-am informat si citesc< eu ti-am spus ce stiu, atat.

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru navarre):

Eu asa stiu din Bilblie, caci stiu ca Isus a facut multe minuni in ziua de sabat, iar evreilor nu le placea acest lucru. Si asa am inteles eu ca ziua de sabat era de mers la sinagoga, deci ziua lor libera ca sa zic asa.

| 4b a răspuns:

In primul rand nu e o ''secta''; in al 2-lea rand, nu te manipuleaza nimeni; next, Sabatul este sfant, si a fost dat ca zi de odihna pentru om.
Iudeii citeau in poruncile care fusesera date lui Moise, multe lucruri duse la extrem; de exemplu ei cereau de la popor, ca toata apa pe care o folosesc s-o strecoare pentru ca nu cumva sa contina insecte mici, nevazute cu ochiul, care ar putea fi numarate printre animalele necurate, mno vezi ce minti stralucite?big grin(''Strecurati tantarul, dar inghititi camila'').
E mult de discutat frate pe tema asta, insa concluzia e ca Sabatul trebuie pazit cu cea mai mare sfintenie si cu temere de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

în NT se spune -cine ține o zi, pentru Domnul o ține cine nu o ține, pentru Domnul nu o ține. Dacă ei vor să țină Sabatul, să-l țină, treaba lor.