| Dorugar a întrebat:

Intrebare pentru crestini:
Adam si Eva au fost deja morti cand au mancat din fructul pe care Dumnezeu L-a interzis?
Va pun aceasta intrebare pentru ca stiu ca pentru aceasta neascultare, ei au fost alungati din RAI.
Pai daca Raiul este dupa moarte, asta inseamna ca ei au fost morti cand au ajuns acolo?
Sau dupa moarte nu este niciun Rai, ci doar IADUL pe care l-a facut Diavolul special pentru crestini!
Stop! Nu sariti asa, in Apocalipsa 1:18 Christos recunoaste ca el este seful Iadului si eu stiu ca in VT nu exista IAD si ca el a aparut odata cu alungarea Diavolului pe pamant, fapt confirmat in Apoc 12:12.
Daca Adam si Eva nu au fost morti asta nu cumva inseamna ca Raiul nu este dupa moarte, ci este pe pamant si in viata aceasta?

Răspuns Câştigător
| danalungu22 a răspuns:

Paradisul putea fi si pe pamant.Cum ar putea sa existe pomi in cer, unde esti spirit? Deci clar, nu ai cum sa mananci mere.

| Dorugar explică (pentru danalungu22):

Bingo!
Exact asa este, si exact asa reiese si din Biblie.
Raiul este aici pe pamant si nu in cer si nici dupa moarte.
Asta cu dupa ce mori ajungi in Rai sunt minciuni crestine. Niciunde in Biblie Dumnezeu nu promite oamenilor dupa moarte o viata vesnica in Rai.
Am pus intrebarea in felul acesta din cauza ca majoritatea crestinilor sunt atat de orbi incat desi cunosc mitul cu Adam si Eva, nu-i duce capul sa inteleaga ca Raiul este aici pe pamant si nu in ceruri si nici dupa moarte

| danalungu22 a răspuns (pentru Dorugar):

Dar dupa moarte, tu ce crezi ca se va intampla cu sufletul?

| Dorugar explică (pentru danalungu22):

Se stinge tot asa cum se stinge si flacara cand focul va inceta sa arda.
Viata este o reactie de ardere care in care se consuma energie(hrana) si are nevoie de oxigen sa se intretina

| danalungu22 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu cred ca se stinge atunci cand murim, tot trebuie sa existe ceva.

| Dorugar explică (pentru danalungu22):

Aici nu merge pe credinta ci pe dovezi stiintifice. Ai vazut tu un om mort cu suflet viu?
Nici macar Dumnezeul din Biblie nu promite o viata dupa moarte, ci doar Sheolul, acea casa a mortilor de care ziceai tu, dar acolo sufletele nu sunt vii ci sunt ca niste umbre. Asta daca vrei sa stii si varianta Biblica in interpretare originala si nu varianta mincinoasa a crestinilor care au FURAT Biblia altei religii si o interpreteaza / prezinta in mod mincinos

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva erau in Eden nu in Rai.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, dar vad ca nu stii ca denumirea de Gradina Edenului = Paradis, este o denumire data Raiului

| Lucică1998 a răspuns:

Adam si Eva nu erau in Rai la momentul respectiv, erau in grădina Eden, un loc de pe pământ, sunt date si repere geografice in legătura cu poziția ei in Geneza.

| Dorugar explică (pentru Lucică1998):

Citeste raspunsul de mai sus

| danalungu22 a răspuns:

Cum adica Hristos recunoaste ca este seful iadului? ..Eu cand am citit apocalipsa, n-am inteles mai nimic, din cauza asta n-am terminat-o sad

| Dorugar explică (pentru danalungu22):

Vezi si tu in Apocalipsa 1:18 sa te convingi cu ochii tai ca este exact asa.
In plus de asta Christos este slavit la Vatican cu numele de Lucifer, adica numele potrivnicul lui lui Dumnezeu, si potrivnicu lui Dumnezeu este Diavolul, adica exact denumirea pe care i-o da Tatal Ceresc cand anunta venirea lui Isus Christos pe pamant (asta o vezi in Apocalipsa 12:12)

| danalungu22 a răspuns:

"18. Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor. " La asta te referi? de pe net am gasit-olaughing. Biblia n-o mai am.

| Dorugar explică (pentru danalungu22):

In religia crestina nu exista "locuinta mortilor ci doar Iadul si Raiul,.
Biblia asta este marsavita tocmai din cauza ca si-au dat seama ca Christos detine Cheile mortilor si cheile Iadului

| danalungu22 a răspuns:

Poate se referea la "purgatoriu".Nu stiu daca in biblie apare asta.

| Dorugar explică (pentru danalungu22):

In religia ortortodoxa nu exista purgatoriu. De fapt nu exista nici in religia romano-catolica ci este doar o inventie bisericeasca care avea ca scop sa scoata banii din buzunarele oamenilor saraci prin vanzarea " indulgentelor"!

| kathy83 a răspuns:

Cand au muscat din 'fruct', Adam si Eva erau vii si inzestati cu liber arbitru, singurul lucru cu care erau deosebiti de animale. Erau singurii care puteau alege daca doresc sa ramana inocenti sau sa cunoasca totul. Dupa ce au muscat din fruct, Dumnezeu i-a alungat din Eden deoarece a devenit asemeni Lor (vechile populatii foloseau termenul Elohim, care avea sens de Dumnezeu la plural). Acum crestinul are de ales, crede in Dumnezeu si in viata de apoi, daca nu crede in disparitia totala dupa moarte si asa il neaga pe Dumnezeu. Viata vesnica, Raiul si fericirea pot fi redobandite, asa cum le-a dobandit si Iisus, prin credinta. Banuiesc ca acea coborare in Iad are o oarecare legatura cu momentul in care Iisus a crezut ca Tatal L-a parasit, acela fiind momentul in care a renuntat la credinta. Din acest punct de vedere el este exemplul de urmat de catre oricine care isi doreste viata vesnica si presupun caa tot asta inseamna ca el are cheile iadului, cheia fiind credinta, Iadul fiind starea in care nu recunosti ca exista viata de apoi. Si aici e chestia geniala: ca sa te poti indoi dupa moarte inseamna ca trebuie sa existi, daca tu existi exista si Dumnezeu. In plus, in ultimul verset din primul capitol din Apocalipsa profetul este avertizat ca exista o taina a tuturor celor ce va vedea. Parerea mea...

| Dorugar explică (pentru kathy83):

Pina la alungarea din Eden sunt total de acord cu tine. Dar din pacate crestinul NU mai are de ales pe Dumnezeu Creatorul pentru ca ei il au ca "dumnezeu" o creatura, si ce sa vezi acea creatura numita Isus Christos se lauda ca ea este Seful Iadului Iad in care crestinii vor sa-si traiasca viata vesnica, ceva ce Dumnezeu Creatorul nu o are in oferta sa pentru oameni tot asa cum nu are in oferta nici Raiul dupa moarte ci Raiul in timpul vietii asa cum l-au avut si Adam si Eva. Intr-adevar oamenii dupa ce mor nu isi mai doresc viata vesnica pentru ca aia putea sa o deie Dumnezeu Creatorul inca cand traiau, dar dupa ce au muritnu se mai poate trai pentru ca numai ai organe care sustina viata, deci este ceva ca si gemul de prune, dupa ce l-ai mancat si avacuat pe orificiu corespunzator, din ceea ce a iesit nu mai poti face prune coapte

| Philip176 a răspuns:

La inceput, Dumnezeu a creat Edenul, sau Raiul pentru oameni, adica pentru Adam, Eva si pentru copii lor, dar pentru ca ei nu au ascultat au fost alungati pe pamant acolo a inceput moartea, Pentru ca Dumnezeu le spune ca daca for manca din fructul interzis vor muri negresit. Iadul nu este creat de Satan pentru oameni, el a fost creat de Dumnezeu pentru SATAN SI PENTRU INGERII LUI! Dar oamenii au inceput sa nu mai asculte de Dumnezeu astfel neavand acces la Rai, teoretic oamenii merg singuri spre Iad. Asta e in mare tot ce stiu eu, sper ca te-a ajutat...

| relian a răspuns (pentru Philip176):

Ceea ce inseamnma ca Dzeu ia mintit.Lea spus daca veti minca din pomul X veti muri negresit.Dar se pare ca ei n-au murit, cu alte cuvinte dzeu mai era si mincinos, ii mintea, dar avea nerusinarea ca aia sal asculte.Si n-are a cauta satana in chestia asta, nici vorba. Daca satana ar fi fost sa-si bage coada sau ce si-o mai fi bagat in viziunea vosstra te asigur ca iar fi invatat sa manince prima data din pomul nemuririi si deveneau deja dzei, apoi puteau face ce voiau, fiind egali lui dzeu.Vezi aici e chestia ca voi bagati repede pe satana la inaintare dar fara a avea o dovada clara.satana nu era un dobitoc, era chiar mai destept decit dzeu deci ii putea pune pe adam si eva sa manince din pomul care iar fi aparat de minia judecatorului, dar se pare n-a fost asa pentru ca n-a fost vorba de nici un satana.De aici concluzia ca totul este o poveste prost ticluita

| Dorugar explică (pentru Philip176):

Intr-adevar asa este cum spui tu...dar in religia mincinos crestina! Nu uita ca legenda asta cu fructul oprit este una care apartine uneii alte religii pentru ca a aparut in acea religie si ca sa o intelegi corect trebuie sa o intelegi in contextul natural in care a aparut, si nu in contextul mmincinos al crestinilor care au FURAT scripturile religiei Mozaice. Asa ca in intelesul religiei originale nu exista pacat, nu exista personaj negativ de tip Diavol, ba chiar si Satana este un inger de incredere a lui Dumneyeu, tot asa nu exista nici Rai si nici Iad dupa moarte, ci exista vietii in care oamenii traiesc ca in Iad sau ca in Rai, dar asa cum spun in timpul vietii

| Philip176 a răspuns (pentru relian):

Pentru informația ta, Dumnezeu le-a spus "Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poţi să mănânci după plăcere din orice pom din grădină, dar din pomul cunoștinţei binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit.".
Geneza 2: 16, 17
Aici vedem ca nu menționează exact despre ce moarte este vorba. Pana la urma adam nici nu stia ce e moartea fizica, certatorii teologici au concluzionat ca se poate referi la o moarte spirituala, pana la urma moartea este despartirea de Dumnezeu, astfel el nu a mintit cand a spus ca vor muri in acea zi, pentru ca au fost alungati astfel fiind despartiti de El.

| Philip176 a răspuns (pentru Dorugar):

Erezii

| relian a răspuns (pentru Philip176):

Nu stiu despre ce anume vorbesti laughing dar daca virbesti de moarte,indiferent ca mori fizic sau spiruatual tot dracu ala e,tot mort esti laughing asa csa nu stiu ce campuri bati sau recoltezi laughing cand mori mori,aia e tot ai plecat pe alte meleaguri.
Chestia cu mancatu din pom nu se referea la propriu de fructe,este vorba despre altceva,chestia aia este o figura de stil sau cum so mai numi, e vorba sa ramana asa cum erau, adica ceva gen animale laughing doara asa puteau fi usor manevrati, sau hai sa nu zic animale sa le zicem OI laughing deci oile sunt manate de un pastor asa cum doreste el.

Doar ca la un mom dat unele oi au luat-o in alta directie laughing probabil s-a saturat sa asculte ca niste roboti de stapan.
Pt informatia mea, stiu mult mai multe ca tine, ezsti mic frate stai jos laughing